Novosti Sport Događanja

Antibiotici u mesu, mitovi o hrani te 3D printanje hrane na simpoziju HAZU-a

28.02.2019. / Petar Brnada

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad Velika Gorica, Prehrambeno- biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu te Hrvatski veterinarski institut sutra će održati simpozij „Sigurnost i kvaliteta hrane- jučer, danas, sutra“.

Nakon što će u 11 sati pozdravnu riječ uputiti gradonačelnik Dražen Barišić, uvod u simpozij pružit će akademik Željko Cvetnić, voditelj Zavoda HAZU, Velika Gorica, a prvo kratko predavanje naslova „Kvaliteta hrane - činjenice i mitovi“ s početkom u 11:10 sati održat će prof. dr. sc. Mirjana Hruškar, s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta.

-Kvaliteta hrane podrazumijeva niz kompleksnih karakteristika hrane koje određuju njenu vrijednost, prikladnost za konzumaciju i prihvatljivost kod potrošača. Sigurnost hrane je osnovni preduvjet kvalitete hrane te podrazumijeva hranu bez ili s prihvatljivom razinom kontaminanata, prirodno prisutnih toksina i drugih tvari koji ju mogu učiniti štetnom za zdravlje ljudi. Osim sigurnosti, na kvalitetu hrane utječu i nutritivna svojstva hrane, senzorska svojstva hrane (izgled, oblik, boja, tekstura, okus, miris), trajnost, pakiranje, označavanje i druge karakteristike- kazali su s HAZU-a.

Na navedene karakteristike utječe kvaliteta sirovina korištenih u proizvodnji hrane, sastav hrane i metoda prerade te način i uvjeti skladištenja. Na kvalitetu hrane, također, utječu i socijalni čimbenici (kultura, tradicija), važeći propisi i zakonska regulativa, dostupnost, cijena, robna marka, usluga pri distribuciji/prodaji i način rukovanja. Prema istraživanju Hrvatske agencije za hranu (HAH) provedenom u Hrvatskoj čak 32% ispitanika smatra da će hrana koju jedemo vrlo ili prilično vjerojatno naštetiti njihovom zdravlju.

Antibiotici u mesu i mesnim prerađevinama

U 11:30 sati slijedi predavanje „Antibiotici u mesu i mesnim prerađevinama“ dr. sc. Nine Bilandžić, znanstvene savjetnice sa Hrvatskog veterinarskog instituta, a u 11:50 sati „Zdravstvena ispravnost hrane s mikrobiološkog aspekta“ koje je pripremila dr. sc. Vesna Jaki Tkalec, znanstvena suradnica, s HVI - Veterinarskog zavoda Križevci.

-Danas je u uporabi mnogo odobrenih antimikrobnih supstanci koji se klasificiraju kao veterinarski lijekovi za primjenu u liječenju bolesti i njihovoj prevenciji te kao promotori rasta odnosno aditivi u hrani za životinje. U veterinarskoj medicini koriste se skupine lijekova penicilini, cefalosporini, aminoglikozidi, tetraciklini, kinoloni, sulfonamidi, makrolidi, linkozamidi, pleuromutili, fenikoli, polipeptidi i drugi. Njihovi ostaci ulaze u prehrambeni lanac te mogu predstavljati prijetnju potrošaču, uslijed toksikološkog utjecaja, pojave alergijskih reakcija i drugih zdravstvenih poremećaja, odnosno mogućnosti razvoja i prijenosa antibiotičke rezistencije - kažu s HAZU-a.

3D printanje hrane

O „Budućnosti ili sadašnjosti - 3D printanje hrane“ s početkom u 12:10 sati govorit će doc. dr. sc. Tomislava Vukušić, s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta, a u 12:30 sati uslijedit će rasprava iza koje sve okupljene očekuje domjenak.

-Trodimenzionalno printanje odnosno 3D tehnologija proizvodnje („3D printing“) podrazumijeva proizvodne procese koji se primjenjuju s ciljem stvaranja trodimenzionalnih objekata pod kontrolom računalnih programa. Revolucija koju 3D tehnologija donosi, otvara razvoj personalizirane proizvodnje prehrambenih proizvoda prema željama i idejama korisnika uz mogućnost preciznog kontroliranja nutritivnog sastava te osiguranje minimalnih troškova proizvodnje. Primjena 3D printanja hrane prehrambenoj industriji omogućuje korištenje većeg broja sirovina i poboljšanje izgleda i teksture tradicionalnih proizvoda kontrolom prehrambenih materijala na mikro- i makro- strukturnoj razini. Znanstvenici su do danas u laboratorijskim uvjetima pomoću 3D ispisa stvorili namirnice poput čokolade, raznih deserata, kruha, tjestenine, keksa i pizze, te se upravo u pripremi ovih namirnica očekuje skora komercijalna implementacija 3D printanja. Jedna od glavnih prednosti ove tehnologije je smanjenje proizvedenog otpada u proizvodnji hrane, kao i maksimalno iskorištavanje sirovina te mogućnost proizvodnje jestive ambalaže i pribora za jelo- poručuju s HAZU-a.

Simpozij će se u Dvorani Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad, Šetalište Franje Lučića 15 održati u petak, 1. ožujka, s početkom u 11 sati.

Podijeli