Novosti Sport Događanja

Katja Matković Mikulčić: Plodonosnih 40 godina rada u kulturi

15.11.2018. / Ivana Ćurić

Ravnateljica Gradske knjižnice Velika Gorica Katja Matković Mikulčić ovih je dana obilježila 40 godina neprekidnog rada u kulturi.

Katja Matković Mikulčić još 1993. počela je raditi u Velikoj Gorici ako knjižničar-informator, a posljednjih 13 godina uspješno vodi Gradsku knjižnicu u našem gradu.

U svom radu uspješno surađuje s ustanovama, udrugama i pojedincima Grada Velike Gorice, Zagreba, Zagrebačke županije i šire, a sve u cilju promicanja informiranja, knjige i čitanja, što je primarna zadaća knjižnica. Gradska knjižnica Velika Gorica kao mjesni pristup znanju postala je značajan čimbenik u izgradnji demokratskog društva kroz mogućnost informiranja i obrazovanja svih kategorija korisnika lokalne zajednice. O radu Gradske knjižnice Velika Gorica pregledno govori monografija o njezinom radu izdana 2016. u povodu 130-te obljetnice otvaranja Prve čitaonice u Velikoj Gorici.



U svojem radu sudjelovala je u izradi Strategije kulturnog razvoja Zagrebačke županije #kultura 697 (2016.), od 2014. do danas obnaša dužnost predsjednice Etičkog povjerenstva Hrvatskoga knjižničarskog društva, 2013. godine uvela je prvi e-čitač u Gradsku knjižnicu Velika Gorica, od 2012. do 2014. bila je predsjednica Zagrebačkoga knjižničarskog društva, od 2010. do 2012. bila je potpredsjednica je Hrvatskoga knjižničarskog društva i članica Hrvatskoga knjižničnog vijeća, savjetodavnog tijela pri Ministarstvu kulture Republike Hrvatske

Aktivno sudjelujući u radu stručnih tijela i komisija, izlaganjima na skupovima i savjetovanjima pridonosila razvoju i ugledu struke te po osnovi članstva u različitim povjerenstvima i radnim grupama sudjelovala u raspravama, donošenju stručnih dokumenata i programskih akata (Strategija, Zakona i Pravilnika).

U Gradsku knjižnicu uvela je i prvi e-čitač te pokrenula realizaciju Kućica za knjige u Parku dr. Franje Tuđmana. Urednica je zbornik sa stručnog skupa "Juraj Mulih – apostol hrvatskoga naroda (2014.)".



Godine 2010. Gradska knjižnica Velika Gorica bila je organizator i nositelj projekta obilježavanja 400. godišnjice rođenja Jurja Habdelića, što je uključivalo organizaciju Znanstvenog skupa o njegovom životu i djelu, pripremu i izdavanje pretiska njegovog djela Zerczalo Marianzsko (1662.) te izdavanje Zbornika radova sa Znanstvenog skupa koji je uredila.

U suradnji s Albanskim veleposlanstvom u Zagrebu od 2008. aktivno sudjelovala u aktivnostima albanske manjine u Velikoj Gorici i Zagrebačkoj županiji. Iste godine bila gost velikog sajma knjiga u Tirani na poziv albanskog izdavača Botimet toena koji je izdao prijevod knjige Divlji konj na albanski jezik književnika Božidara Prosenjaka. Na sajmu predstavila knjigu i književno stvaralaštvo Božidara Prosenjaka uz prigodnu izložbu njegovog cjelokupnog književnog opusa te izdanja knjiga koje je financijski poduprla Zagrebačka županija.

Gradska knjižnica Velika Gorica 2007. godine dobila je Nagradu Grada Velike Gorice za iznimna dostignuća u obavljanju knjižničarske djelatnosti te razvoju kulture, obrazovanja i informiranja građana u Velikoj Gorici.

Predlagala i sudjelovala u realizaciji brojnih akcija i manifestacija vezanih uz promidžbu važnosti knjižnica i knjige (Mjesec hrvatske knjige, Interliber, Sa(n)jam knjige u Istri, Dan hrvatskih knjižnica, Noć knjige, Dani europske kulturne baštine, Knjižni blok, Festival europske kratke priče, S knjigom na ti, Sve za 5! i dr.), te brojnim drugim javnim kulturnim događanjima u lokalnoj i stručnoj zajednici.

Bavi se istraživanjem turopoljske baštine, prikupila veliku građu za Zavičajnu zbirku, napisala nekoliko publikacija na tu temu te recenzirala brojna izdanja iz tog područja.
Kontinuirano se bavi i spisateljskim radom.






(Ivana Grubačević)

Podijeli