Novosti Sport Događanja

Knjigoljupci, sljedećih nekoliko petaka rezervirajte za Galeriju Galženica i Gradsku knjižnicu

25.04.2019. / Romana Šimek

Ususret umjetničko-knjiškom događanju koje će se u travnju i svibnju odvijati u Galeriji Galženica i Gradskoj knjižnici Velika Gorica, a započinje otvaranjem izložbe „Papir, škare, knjiga“, od siječnja do travnja „nagovarali“ smo vas na čitanje poezije.

Nagovor na poeziju - susreti s pjesnikinjama u svibnju

Svoje omiljene pjesnikinje i pjesnike preporučili su nam književnici Kristijan Novak, Marina Vujčić i Darija Žilić. U posljednjem nagovoru predstavljamo autorice koje ćete imati prilike upoznati na susretima 3. i 17. svibnja 2019. To su Sonja Manojlović, Suzana Matić, Lara Mitraković, Monika Herceg, Lucija Butković i Lidija Deduš. Rezervirajte sljedećih nekoliko petaka i saznajte što ima novo na domaćoj poetskoj sceni. Razgovore s autoricama vodi književna prevoditeljica Romana Perečinec koja se potrudila dovesti u Veliku Goricu već dokazano dobra, ali i neka svježa pjesnička imena.

Izložba 'Papir, škare, knjiga'

Događanja vezana uz izložbu „Papir, škare, knjiga“ započinju otvorenjem izložbe u Galeriji Galženica u petak 26. travnja 2019. u 19.00 sati. Tjedan dana kasnije, u petak 3. svibnja u 19.00 u Dvorani Galženica gostuju Sonja Manojlović, Suzana Matić i Lara Mitraković.

Prva izložba u nizu posvećenom kulturi knjige i čitanja bavi se fenomenom knjige kao artefakta,  simboličkom funkcijom knjige i pitanjem njezinog budućeg statusa. Izložba „Papir, škare, knjiga“ je više melankolična, nego nostalgična. Naglašava važnost ukoričene knjige, ali tako da unaprijed želi biti spremna na njezin gubitak. Poznato je, između ostalog, da je jedno od obilježja Gutenbergove kulture jednaka važnost nositelja i sadržaja informacije. Ako je, dakle, „medij poruka“, kako kaže McLuhan, što nam slabljene simboličke važnosti tradicionalne knjige poručuje? Buduću redukciju knjižara i knjižnica? To sigurno. Smanjenje proizvodnje polica za knjige? Također. Arhitektonsku reinvenciju građanskog stana? Vrlo vjerojatno.  

Na stranu, ipak, svi sociološki epifenomeni, najvažnija i ujedno najdramatičnija „poruka“ leži u još jednom stupnju dematerijalizacije kulture. U dugom procesu imobilizacije tijela, od čitateljskog osamljivanja, do utišavanja, discipliniranja tijela u knjižnici, papirna je knjiga uvijek našla način da animira tijelo. Opip, miris, težina, prašina, prljavština itd. za svakog su knjiškog moljca tajni i senzualni kodovi. Jednom kada se to iskustvo izgubi, kada tekst zauvijek napusti listove knjige – uvijek je mogao i sam, zar ne!? – materijalni svijet više neće biti isti, kao uostalom ni čitateljevo tijelo, njegov sastavni dio.

Slično nekim prethodnim primjerima, kao npr. u slučaju izložbenog projekta Unutarnji muzej, izložba Papir, škare, knjiga obuhvaća umjetničke radove, tekstove i različite artefakte  koji u interakciji s publikom opredmećuju kulturne procese i zornije prikazuju određene pojave.

Kako nastaje knjiga?

U petak 10. svibnja u 19.00 sati u Gradskoj knjižnici Velika Gorica, Središnjem odjelu za odrasle Seid Serdarević, alfa i omega nakladničke kuće Fraktura, održat će predavanje „Kako nastaje knjiga?“ u kojem ćemo saznati što je sve potrebno kako bi knjiga našla svoj put od pisca do čitatelja, te ponešto o problemima suvremenog izdavaštva.

Zadnje događanje u nizu ugostit će pjesnikinje Moniku Herceg, Luciju Butković i Lidiju Deduš u petak 17. svibnja u 19.00 sati u Dvorani Galženica.

foto: Ilustracija/Pixabay

Podijeli