Novosti Sport Događanja

Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom

03.03.2017. / Ivana Ćurić

U Gradskoj vijećnici POUVG-a danas je predstavljena monografija "Gradska knjižnica u lokalnoj zajednici: 130. obljetnica prve čitaonice u Velikoj Gorici". Kruna je to velikog jubileja kojeg je Gradska knjižnica nizom aktivnosti obilježila prošle godine.

Jubilarnu godinu i sav dosadašnji rad kroz 130 godina od prve čitaonice pretočeno je u monografiju na čijem su se predstavljanju okupili brojni uzvanici. Prva čitaonica u našem gradu osnovana je na poticaj Plemenite opčine turopoljske davne 1886. godine. Nalazila se na prostoru nekadašnjeg svratišta ‘K bijeloj ruži’, a tada je brojala tek 19 naslova.

Predstavljanje monografije započelo je čitanjem pisama Franje pl. Lučića u kojem poziva sučije na osnivanje čitaonica iz 1920. godine koje je pročitao Drago pl.Katulić. O značenju tog pisma govori činjenica da je u godinama nakon toga otvoreno 15-ak čitaonica od Kuča do Bukovčaka.

-Svatko od nas se može prisjetiti događanja vezanih za knjižnicu i kad prelista i pregleda ovu monografiju, siguran sam da će upravo naći te trenutke u tekstu ili slici. Između korica ove monografije je bogatstvo teksta, slikovnih priloga, podataka, to je svjedočanstvo o skrbi djelatnika za svakog korisnika i što je najvažnije skrbi za najmlađe kojima je trebalo usaditi ljubav prema čitanju-rekao je recenzent monografije, dr. Jadran Antolović, koji je inače uz ravnateljicu Gradske Knjižnice Katju Matković Mikulić otvorio Središnji odjel Gradske knjižnice 2006. godine.



Na samoj promociji monografije stigao je i državni tajnik Ministarstva kulture Ivica Poljičak.

-Knjiga nije samo izvor spoznaje preko kojeg prepoznajemo svijet već je čitaonica i knjiga izvor identiteta, tih 130 godina koje danas obilježavamo nije samo svečarskog tona, sadržaj između korica ove knjige dobar je pokazatelj tko smo i kako smo čuvali naš identitet sve do današnjih dana. U tom je smislu je i velika važnost knjižnica i danas i u razdoblju ispred nas. U Ministarstvu kulture dijelimo vaše zadovoljstvo i koliko god možemo, s mogućnostima koje imamo, podupiremo knjižnice i narodno knjižničarstvo i to ćemo činiti ubuduće-poručio je državni tajnik Poljičak.

Glavni cilj: moderna knjižnica u Velikoj Gorici

Suradnici koji su radili na monografiji uz ravnateljicu su Stipo Bilić, Morana Peranić, Marija Ivanović, Ivana Grubačević i Hrvoje Malčić. Ravnateljica Katja Matković Mikulčić citirala je kako je čitaonica ustanovljena kako bi bila zrcalo kulturnog identiteta Velike Gorice te da im je sljedeći cilj moderna knjižnica u Velikoj Gorici.

-Pred izazovima smo novih tehnologija, Grad radi na strategiji pametnog grada koji će ponuditi rješenja za unaprjeđenje kvalitete života građana, a pametan grad ne može biti stvoren uredbom već zahtjeva aktivno sudjelovanje, doprinos i ideje svih građana, javnih dužnosnika, gradske vlasti, privatnog sektora...to nije moguće bez moderne knjižnice jer u postizanju ciljeva naglasak je na cjeloživotnom obrazovanju i znanju za sve građane. Stoga je promišljanje o novoj knjižnici nužnost kako bi se realizirala ideja i donesena odluka Stjepana pl. Josipovića iz 1886. godine "da se sagradi društvena kuća za knjižnicu i čitaonicu"-poručila je ravnateljica Katja Matković Mikulčić.



Ispred Grada Velike Gorice okupljenima se obratio zamjenik gradonačelnik Ervin Kolarec.

-Izuzetno smo ponosni na ovu kulturnu ustanovu koja je dio našega grada i sve ove godine su se pokazivali svojim radom i aktivnostima. Knjižnica djeluje na tri lokacije i važno je da sugrađani mogu suživjeti se s knjižnicom, a to pokazuje sve više korisnika i vjerujem da su na dobrom putu i da u budućnosti moramo razmišljati o novoj knjižnici u godinama pred nama-poručio je zamjenik Kolarec.

Među gostima, brojnim književnicima, profesorima, knjižničarima i drugim kulturnim i gradskim djelatnicima pristigli su i gosti iz Knjižnica grada Zagreba.

- Nas s goričkom knjižnicom veže ozbiljan stručni rad, ali i kolegijalnost i prijateljstvo te prepoznavanje kako zajedno umrežavanjem možemo pomoći tome da dođemo do onog što knjižnica mora danas predstavljati. Svi mi dosta radimo, ali kad imamo snage ut sve to napisati monografiju koja ostaje svjedočanstvo vremena, to je još jedna dodatna vrijednost-poručila je Davorka Bastić, ravnateljica KGZ-a.
U prigodnom djelu programa publiku su pjesmom počastili članovi FA Turopolje te djeca iz Montessori skupine Dječjeg vrtića Ciciban, a po završetku uslijedile su čestitke i druženje uzvanika.

Galerija slika

Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom Veliki jubilej u znaku želje za novom knjižnicom

Podijeli