Novosti Sport Događanja

Asfaltna baza: Petir nezadovoljna odgovorima Ministarstva

27.08.2017. / Ivana Ćurić

Kako vrijeme ide, sve više idu i radovi Strabaga u Donjoj Lomnici gdje se gradi asfaltna baza s betonarom. S time i dalje nisu zadovoljni Lomničani okupljeni u Inicijativi "STOP asfaltnoj bazi". Pomoć su tražili slanjem e-mailova na e-adrese brojnih hrvatskih političara, a jedna koja se odazvala bila je europarlamentarka Marijana Petir koja je prije mjesec dana poslala upit u Ministarstvo zaštite okoliša, a čiji je odgovor dobila ovih dana.

Iz Ministarstvo su odgovorili kako su na zahtjev nositelja zahvata, STRABAG d.o.o. iz Zagreba, proveli postupak procjene utjecaja predmetnog zahvata na okoliš i donijeli rješenje o prihvatljivosti zahvata na okoliš uz primjenu mjera zaštite okoliša i program praćenja stanja okoliš. Rješenjem su, kao što je otprije poznato, propisane mjere zaštite okoliša tijekom pripreme i izgradnje, tijekom korištenja, u slučaju akcidenta, te program praćenja stanja okoliša za sastavnice: vode, zrak i buka. Također u odgovoru napominju kako je prema rješenju nositelj zahvata dužan osigurati provedbu tih mjera zaštite okoliša te podatke o rezultatima praćenja stanja okoliša dostavljati Hrvatskoj agenciji za okoliš i prirodu.

-Napominjemo, rješenje o prihvatljivosti zahvata na okoliš, prema članku 80. stavku 1. Zakona, prestaje važiti ako se u roku od dvije godine od konačnosti rješenja ne podnese zahtjev za izdavanje lokacijske dozvole odnosno drugog akta sukladno posebnom zakonu. Podsjećamo, mjere i/ili program praćenja stanja okoliša utvrđeni rješenjem obvezni su sadržaj dozvola za provedbu zahvata koje se izdaju prema posebnom zakonu. Naime, postupak procjene utjecaja zahvata na okoliš provodi se u okviru pripreme namjeravanog zahvata, prije izdavanja lokacijske dozvole za provedbu zahvata ili drugog odobrenja za zahvat za koji izdavanje lokacijske dozvole nije obvezno. Navedeno podrazumijeva sljedeće, nakon što ovo Ministarstvo donese rješenje o prihvatljivosti zahvata za okoliš, podnosi se zahtjev za izdavanje lokacijske dozvole ili drugog odobrenja za realizaciju zahvata. Mjere zaštite okoliša i program praćenja stanja okoliša, propisani u rješenju o prihvatljivosti zahvata za okoliš, su jedno od posebnih uvjeta u sklopu lokacijske dozvole ili drugog odobrenja i obvezno se ugrađuju u projektnu dokumentaciju. Izdavanje odobrenja za realizaciju zahvata, te lokacijske dozvole nije u nadležnosti ovog Ministarstva.


Također potrebno je naglasiti da su hrvatski propisi koji reguliraju područje procjene utjecaja zahvata na okoliš usklađeni s pravnom stečevinom EU. Vezano za pitanje „… ima li Ministarstvo informaciju kada je konkretno došlo do konzumacije isposlovane građevinske dozvole?“, ovo Ministarstvo ne posjeduje tu informaciju. Podsjećamo da tumačenje propisa o gradnji nije u nadležnosti Ministarstva zaštite okoliša i energetike-stoji u dogovoru.

Zaintrigirana za problem izgradnje asfaltne baze u Donjoj Lomnici Marijana Petir istaknula je kako je nezadovoljna ovakvim odgovorom jer u dopisu iz Ministarstva zaštite okoliša i energetike nije dobila odgovore na svoja pitanja te priprema nove dopise za Ministarstvo zaštite okoliša i energetike te Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja.

Podijeli