Novosti Sport Događanja

Donesen povijesni proračun težak 408 milijuna kuna

21.12.2018. / Petar Brnada

Na svojoj posljednjoj ovogodišnjoj sjednici Gradsko vijeće Velike Gorice u četvrtak je većinom glasova donijelo proračun za 2019. godinu koji je težak 408 milijuna kuna.

Povećanje je to od čak 53 milijuna kuna u odnosu na rebalansirani proračun za 2018. godinu, a gradonačelnik Dražen Barišić prilikom predlaganja proračuna kazao je da je uravnotežen te da je najveći u povijesti grada.

-Ovaj proračun predstavlja znakoviti rast, i predstavlja rast i u prihodima i u rashodima. Grad ima svoj trend ukupnog rasta i trend koji pokazuje da je u svakom pogledu sve kompletniji odnosno da je sve kvalitetniji. Proračun je iz svih aspekata izbalansiran, omogućava osim razvoja i zadovoljstvo građana, pa i onih koji su socijalni i drugi partneri u njemu obzirom da se planira rast plaća djelatnika u predškolskom odgoju, obrazovanju, kulturi- kazao je gradonačelnik Barišić.

Vanjski bazen, Spomen-dom, Kučki most, obnova škola…

Kao glavni projekti navode se priprema za gradnju vanjskog bazena sa stavkom od 2,5 milijuna kuna, izgradnja „Stare općine“ u vrijednosti 9,4 milijuna kuna, Kučki most vrijedan 7 milijuna kuna, Spomen-dom 153. brigade 2,1 milijuna kuna te energetska obnova škola.

U ime Kluba SDP-a, vijećnik Marijo Zdelar kazao je da ne podržavaju takav proračun iz razloga što smatraju da je nerealan te da će ga se kao i proračun za 2018., na kraju godine rebalansirati.

-Generalno planiramo sve i svašta, prolongiramo to ne kroz jednu godinu nego kroz više godina, kasnije nam slijedi rebalans proračuna, umanjujemo sve kapitalne projekte koje sada više stoje tako dugo tako da se ne mogu ni sjetiti koliko godina se vrte. Puno planiranja, zadovoljavanja svačijeg interesa bez jasne strategije razvoja i na kraju mala realizacija projekata. Ovakav grad zavrjeđuje puno više kapitalnih objekata da uz dužno poštovanje to ne budu samo ova tri projekta i groblje Kušanec i Kučki most- rekao je Zdelar.

Proračun nisu podržali ni vijećnici MOST-a nezavisnih lista u čije je ime govorio vijećnik Alan Šembera.

-Generalno što je naš komentar- strategija, strategija, strategija. Ne vidi se tu kuda Velika Gorica ide, to je sve skupa stihijski. Po nama naglasak je na tim nekakvim kapitalnim investicijama koje su zgodne i simpatične, ali su za nekakav grad u srednjoj Njemačkoj u kojem već nema šta nema pa onda idemo malo graditi muzeje i obnavljati zgrade u centru grada. Što bi mi voljeli vidjeti u ovakvom proračunu jest rješenje za grijanje Veliku Gorice, da više ne trujemo sami sebi zrak kotlovnicama na lož ulje u samom centru grada, da vidimo taj solarni grad, da ovo bogatstvo jezera Čiče kao prvo da zaštitimo tu vodu i da se ne potrujemo sami te da to bude generator ekonomskog rasta grada- rekao je Šembera te dodao da je za jačanje gospodarstva izdvojeno samo 400 tisuća kuna što je za šesti grad po veličini nikakva stavka.

Komentirao je Šembera i spomenutu energetsku obnovu škola kazavši da je to po njemu preveliki iznos obzirom da je nova škola u Novom Čiču izgrađena za 30 milijuna kuna, a sada se dvije škole energetski obnavljaju za 32 milijuna kuna.

-Mislim da smo s tim probili sve hrvatske rekorde jer zagrebački plan energetske obnove vam glasi 300 milijuna kuna za 60 škola i vrtića. Kada podijelite to je 5 milijuna kuna po objektu, a mi ovdje imamo 32 milijuna kuna. Uvjereni smo da ćemo vrlo brzo razgovarati o rebalansu- završio je Šembera.

-Po materijalima i iznosima definitivno povijesni proračun za naš grad. Iznos prihoda i rashoda od 408 milijuna kuna djeluje zaista hrabro i odvažno. Očito je da gradska administracija želi napraviti korak naprijed u odnosu na 2018. godinu i u tom smislu administraciji treba dati podršku. Očito je da se iz godine u godinu ne zadovoljavamo prosječnošću, ne želimo da grad stagnira u odnosu na prošlu godinu i jednostavno u ovoj godini koja nam dolazi sigurno se želi iskoristiti ovaj zamah koji imamo na nacionalnoj razini po prepoznatljivosti koju imamo u javnosti, po svim segmentima našeg života u gradu- rekao je HDZ-ov vijećnik Darko Bekić te dodavši da se primjerice stipendije sa 460 tisuća kuna penju na 650 tisuća kuna te da se priča o besplatnim udžbenicima i radnim bilježnicama nastavlja i u 2019. godini.

Prihvaćen MOST-ov amandman

U ime Kluba MOST-a nezavisnih lista, vijećnik Šimac podnio je amandman u kojemu su zatražili povećanje novčanih sredstava za nagrađivanje izvrsnosti učenika koji osvoje prva tri mjesta na natjecanjima. Njime se za tu namjenu tražilo povećanje od 150 tisuća kuna, s dosadašnjih 650 tisuća na 800 tisuća, a vijećnici su ga usvojili te jednoglasno izglasali.

-Amandman kao takav odnosi se na nagrađivanje izvrsnosti učenika i učitelja osnovnih i srednjih škola za osvojena prva tri mjesta na županijskim i državnim natjecanjima i smatramo kako bi stimuliranje profesora da traže talentirane učenike, da njima posvećuju dodatno vrijeme te ih motiviraju da se prijave na natjecanja odnosno postižu najviše rezultate na natjecanjima te međunarodnim olimpijadama, da takve profesore i takve učenike koji ostvare takav uspjeh je potrebno i prikladno nagraditi jednokratnom pomoći- rekao je Šimac.

Press konferencije MOST-a i SDP-a

Tijekom rasprave o proračunu vijećnici SDP-a i MOST-a u dva su navrata sazvali konferencije za medije na kojima su zajednički sudjelovali. Na pressici MOST-a oporbeni vijećnici dotaknuli su se projekta aglomeracije koji je prema njihovim riječima zapeo. Istaknuli su da kao gradski vijećnici dobivaju vrlo malo ili nimalo informacija o najvećem projektu u povijesti Grada i Turopolja te da ih brine da se projekt neće završiti.

-Od pet pod-projekata koje imamo u ovom projektu aglomeracije odrađena su tri minorna projekta, Jedan je projekt vidljivosti ili marketinga, jedan je projekt nadzora i jedan je projekt nabavke vozila za projekt aglomeracije. Mi službeno kao vijećnici ne znamo tko je te poslove dobio, a to nisu zanemarivi poslovi. Projekt nabavke vozila je oko 7 milijuna kuna, projekt vidljivosti je 1,2 milijuna kuna, nadzor je također u milijunima kuna tako da o tim stvarima nigdje ni riječi- rekao je Šembera dodavši da se projekt mora završiti do 31. siječnja 2021. godine do kada se računi moraju ispostaviti EU da bi oni svoj dio isplatili.

Na konferenciji vijećnika SDP-a Šimunić je kazao da je ovo što se događa "silovanje demokracije". Njegov kolega, vijećnik Zdelar kazao je da je način postupanja s njima kao vijećnicima oporbe sramotan.

-Radi se o tome umjesto da se poštuje zakon i da se mjesec dana prije objavi prijedlog proračuna na internet stranice kako bi se moglo kvalitetnije iščitati i pripremiti amandmane nama je čak antidatiran poziv-rekao je Zdelar.

- Po prvi put otkad gledamo proračune vama se proračun sveo na plaće i dio o plaćama, na energiju, materijale i rashode za usluge. Sve stavke su navedene pod rashode za usluge. Sad vi razmišljajte što je koji dio proračuna, od čega ćete pokušati prekvalificirati za drugi amandman kad su vam sve rashodi za usluge- rekao je vijećnik Šimac.

 

Podijeli