Glazbenim i plesnim programom najstarija osnovna škola proslavila otvorenje nove knjižnice
Od početka obrazovanja i prvih školskih klupa, prvih đaka te prvih učitelja na velikogoričkom području prošla su puna četiri stoljeća. Davne 1617. godine na jednom Turopoljskom spravišću, Plemenita opčina Turopoljska donijela je odluku o osnivanju škole na ovim prostorima. Odlučeno je tada da će svaka obitelj izdvajati četvrtinu žita kako bi se skupilo za plaću učitelju – osobi koja će podučavati mlade naraštaje. Tako je nastala prva škola u Turopolju čiji je pravni nasljednik Osnovna Škola Eugena Kvaternika koja je prije dvije godine proslavila svoj veliki jubilej.
Danas su ponovno imali razloga za slavlje te su uz prigodni glazbeni i plesni program svojih vrijednih mališana svečano otvorili novu školsku knjižnicu u samom središtu škole.
-Knjižnica bi trebala biti centar zbivanja, uspjeli smo doći do toga da nam knjižnica bude u središnjem dijelu, u ovom prekrasnom okruženju s dvorištem. Znači nam mnogo. Imamo vrijednu i marljivu knjižničarku koja uporno osmišljava razno razne sadržaje i aktivnosti unutar same knjižnice za naše učenike- govori nam ravnateljica Monika Brleković.
-U godinu dana selili smo knjižnicu dvaput, tako da smo tijekom selidbe radili reviziju te otpis, a brojke su pokazale da trenutačno raspolažemo s 4.500 knjiga u učeničkoj zbirci i 1.500 u učiteljskoj. Sve što je predloženo za otpis morat će se na neki način vratiti fondu knjižnice, no vidjet ćemo na koji način- pojašnjava knjižničarka Davorka Facko-Vnučec
Vrijednost ovog projekta i samih radova je 800.000 kuna, a osim nove stolarije, nov je i namještaj kojeg je, kako kaže ravnateljica, izradio domar škole.
-Pratili smo tijek radova i jako smo zadovoljni rezultatom. Ovo je najstarija osnovna škola u Velikoj Gorici, škola koja je slijednik školstva kojeg je započela Plemenita općina Turopoljska prije 402. godine, te je bilo neprimjereno da u današnje vrijeme učenici nemaju dobre uvjete za rad i obrazovanje - učionicu za informatiku te suvremenu knjižnicu- kaže gradonačelnik Dražen Barišić.
-Naša djeca danas u ovom četvrtom digitalnom dobu u kojem žive moraju imati printane materijale, biti u doticaju s knjigama, naviknuti se na knjige te steći takve navike čitanja- dodaje Barišić.
Dvije škole već su u procesu energetske obnove, a kako kaže gradonačelnik, sljedeća na redu upravo je ova, Osnovna škola Eugena Kvaternika, kojoj je nakon 60-tak godina ta obnova itekako potrebna.