Novosti Sport Događanja

Na "Žirovini" bicikliranje, umjetnost i monografija o Turopoljskom lugu

28.08.2017. / Ivana Ćurić

Plemenita opčina turopoljska i danas čuva sjećanje na žirovanje svinja u Turopoljskog lugu, upravo tim povodom okupili su se članovi POT-a i njihovi prijatelji u lugarnici Čardak protekle subote kako bi obilježili još jednu "Žirovinu".

Prije dolaska u Turopoljski lug okupili su se plemenitaši na svetoj misi u kapelici Svetog Fabijana i Sebastijana u Kučama. Svečano otvorenje Žirovine uslijedilo je u lugarnici uz HPD Kučane koji su otpjevali "Lijepu našu" i Turopoljsku himnu.

Šumarnik Damir pl.Brebrić pred okupljenima je podnio izvješće o rodnosti žira u kojem je napomenuo da je listanje hrasta prošlo bez većih problema jer nije bilo jakih kasnih mrazova ovog proljeća Tako je cvatnja bila kvalitetna i zametnulo se puno žirova što je obećavalo vrlo rodnu godinu. No, visoke ljetne temperature i izostanak padaline kao i hrastova pepelnica te pojava nametnika hrastove mrežaste stjenice ostavile su posljedice na žiru u kvaliteti i kvantiteti, pa ga ove godine ima manje.

-Nažalost lošija rodnost žira nas toliko ne brine jer na ovim prostorima ne obitavaju više turopoljske svinje kao nekad. Prije samo sto godina na ovim prostorima je bilo na tisuće svinja, na prostoru središnje Hrvatske bilo je preko 100.000 jedinki, danas je to ugrožena pasmina svinja.Iz tih razloga POT pokušava zadati novi smjer u tome i radimo na tome da zaštitimo geografsku izvornost mesa turopoljske svinje, organiziramo okrugli stol na sajmu u Gudovcu i pripremamo se za proizvodnju dijela proizvoda-istaknuo je župan POT-a Juraj pl.Odrčić.



Članove POT-a i okupljene goste pozdravili su zamjenik gradonačelnika Ervin Kolarec i Martina Glasnović iz JU Zeleni prsten Zagrebačke županije.

-Hvala što dajete sebe da bi prezentirali bogatstvo i kulturu našeg Turopolja, da nije vas, bivših župana koji su dali svoj doprinos ne bi se toliko toga očuvalo. Punu podršku dajem i novom mladom županu i siguran sam da će raditi i dalje na očuvanju kulture Turopolja. Grad ima izuzetno dobru suradnju s POT-om i vjerujemo da će biti i bolja, ponosni smo na Jurjevo, na turopoljsku svinju, na banderij koji nas prezentira na brojnim manifestacijama. Grad podržava POT i u financijskom smislu i sredstva će biti izdašnija u narednim godinama jer smatramo da to zaslužujete i znamo da koliko imate financija, toliko možete biti kvalitetni i odgovorni te realizirati ciljeve-poručio je Ervin Kolarec.

386 stranica posvećenih Turopoljskom lugu

Središnji dio ovogodišnje Žirovine bila je promocija monografije Magna silva (Velika šuma) – Turopoljski lug koju je napisao Aleksandar Božić uz pomoć supruge Barice. Monografija sadrži 386 stranica na kojima su ispričali priču o vezi Turopoljaca i hrasta što dodatno dočarava i 615 fotografija, crteža, ilustracija. Kao što je na početku promocije istaknuo autor monografije, iz predgovora Višnje Huzjak, "...sve do naših dana. Turopoljski lug je bio izvor života, izvor bogatstva i blagodati turopoljskih plemenitaša", od kolijevke do groba, do zadnjeg križa koji se stavi na humak, sve je bilo od turopoljske hrastovine.

-Tekstove sam skupljao godinama, u tome mi je najviše pomogla Višnja Huzjak, moja dobra vila, ona je dala savjete gdje naći materijal i trudili smo se naći teme koje ne nalazimo svakodnevno. Pisali smo o razlikama tura i europskog bizona, problemu drvokradica, obnoviteljskom spravišću, Emiliju Laszowskom koji je koliko-toliko spomenut u Turopolju, ali je u nacionalnoj historiografiji poprilično zanemaren jer je bio šef velike lože masona, ali je bio takav radoholičar, govorio 5-6 jezika, skriboman, i zaslužuje veliki spomenik u Turopolju. Pisao je i o žirovinskim običajima i izvještajima, s različitim emocionalnim nabojima, piše kako se išlo preko Selečkog mosta u Čičku Poljanu jer je za cijelu svitu radila obitelj Janković, on daje sočni opis kako je žirovina nekad izgledala i koliko je to bilo veliko, a uvijek je završavalo s gruvanjem žara-spomenuo je Božić u opširnom izlaganju u kojem se dotakao brojnih zanimljivosti iz povijesti Turopolja na ovu temu, a koje se mogu naći u monografiji.



U knjizi se mogu naći i tekstovi o problemu drvokradica, anegdotama vezanih za Turopoljski lug iz vremena Domovinskog rata, poljskim društvima koji rade na obnovi DNK goveda tur, povratu zemljišta, obnoviteljskom spravišću POT-a i dr.

-Za sada od svi koji su čitali, pogledali, kupili monografiju dobili smo pohvale za tekst i fotografije. Ovo nikad nitko nije napravio u Turopolju, ali ja sam sretan čovjek što sam to uspio-rekao je Aleksandar Božić.

Pridružili se biciklisti, "Dobre duše" i likovni umjetnici

Od visokih temperatura koje su vladale tijekom subote posjetitelji ove manifestacije sakrili su se u hladovinu hrasta, uživati u pjesmi tamburaškog sastava "Dobre duše", ili razgledati umjetnička djela nastala u likovnoj koloniji u kojoj je sudjelovalo 11 umjetnika.

-Živim u Velikoj Gorici, već dugo sam u mirovini i samo slikam po cijele dana i slušam svoju suprugu kad me zove na ručak il večeru i to me oduševljava. Često idem na slikarske kolonije, mi tu nemamo neki uspjeh, ali oni koji kupuju naše slike kupuju u dobrotvorne svrhe i znaju koliko vrijede, a najčešće to budu velik iznosi. Kod kuće u ateljeu imam dosta slika, danas sam ovdje napravio jednu, a jednu sam napravio doma i darovao ju za ovu slikarsku koloniju-rekao nam je Vladimir Zopf koji je uz most, naslikao turopoljski hrast, kako naziv slike kaže, "Pod teretom godina".Manifestaciji su se pridružili i biciklisti kojima nakon zanimljivog programa i druženja nije bilo teško posjetiti Vrata od krča koja "skriva" dobri stari Turopoljski lug.

Podijeli