Novosti Sport Događanja

Od slabog interesa do najpoželjnijeg instrumenta: Bračni par Jugec popularizirao harmoniku u UŠ Franje Lučića, a njihovi učenici osvajaju zlato i srebro na međunarodnim natjecanjima

14.11.2022. / Redakcija

Umjetnička škola Franje Lučića puna je potencijala. Iz godine u godinu sve više njenih učenika nastupa i osvaja nagrade na natjecanjima, a bilježi se i pozitivan trend upisa na Muzičku akademiju.

Poseban ponos UŠ Franje Lučića čini Odjel za harmoniku i pjevanje, čiji su učenici harmonike krajem listopada nastupili na 8. međunarodnim danima harmonikaša u Pragu pod vodstvom profesorice harmonike Marije Ostrugač Jugec i njenog muža te također profesora harmonike, Igora Jugeca.

Na natjecanje, kaže nam prof. Ostrugač Jugec, nisu išli s ciljem osvajanja nagrada.

- U razgovoru s učenikom Janom Váňom koji ima, uz hrvatsko, i češko državljanstvo, odlučili smo otputovati u Prag da naši učenici upoznaju harmoniku u Češkoj, harmonikaše iz drugih zemalja, novu literatutu te dobiju bolji dojam o tome gdje se nalazimo mi Hrvati u usporedbi s njima – kaže nam.

Prema rezultatima naši harmonikaši ne zaostaju uopće.

Pod njenim mentorstvom, učenica Dora Smolković osvojila je zlato u 2. kategoriji, a je njezin brat, Ivan Smolković, osvojio zlato u 4. kategoriji, a Jan Váňa je pod mentorstvom Igora Jugeca osvojio srebro u 3. kategoriji.

Brojnost vrhunskih rezultata novost je na inače „uspavalom” Odjelu za harmoniku.

Naime, kada je prof. Ostrugač Jugec 2016. godine dobila posao u UŠ Franje Lučića, a dvije godine kasnije i njen muž, Igor Jugec, nije ih previše iznenadio nedostatak interesa za harmoniku.

Pri upisima u glazbene škole, harmonika kao instrument s tipkama kojega se povezuje s narodnom glazbom uglavnom ispada izvan okvira interesa novih polaznika koje zanima klasična glazba, a obzirom da se radi i o relativno mladom instrumentu, repertoar ozbiljne glazbe ograničen je na moderniju glazbu (od 20. stoljeća) ili aranžmane djela za klavir prilagođenih za harmoniku.

No strast prema harmonici oba profesora potaknula je lavinu interesa novih učenika prema tom instrumentu.

- Na velikogoričkom području nije baš bilo pretjeranog interesa za naš instrument, barem ne u klasičnom stilu kakav mi njegujemo, jer je na njemu još uvijek popularizirana drugačija vrsta glazbe. Mi smo ovdje da tome pridonesemo našim nastupima, koncertima, gostovanjima kako bi šira publika dobila drugačiji dojam o harmonici. A i kako bi mlade privukli glazbenoj školi. Prošle godine izveden je projekt Dugine boje, koji je ujedinio više odjela naše škole, uključujući i plesni!  Oduševio je publiku diljem lijepe naše, pa ćemo svakako nastaviti u tom smjeru razvijanja harmonike.  Putovanja učenici uvijek najviše pamte, a vjerojatno i dobru atmosferu koja vlada među nama pa se tako sve više i više mladih odlučuje baš za sviranje harmonike i na to smo jako ponosni! – objašnjava prof. Ostrugač Jugec.

Kao nastavniku nije im nimalo lako tražiti sponzore za putovanja i organizirati ih s roditeljima, ali i Marija i Igor ostaju uporni u tome jer im je najvažnije da njihovi učenici dobiju nova iskustva i stvore nova prijateljstva.

- Na koncertima, putovanjima i gostovanjima učenici stječu nova iskustva i znanja! Učenje u učionici i sviranje samo pred nastavnikom ne može se usporediti s tim aktivnostima, a i umjetnički dojam galzbe, suradnja s drugim školama i harmonikašima uvelike doprinosi razvoju mladih glazbenika – objašnjava nam prof. Ostrugač Jugec.

Upravo je tako Dora upoznala ovaj instrument. Željenu violinu nije uspjela upisati, ali kada je pratila svog brata, Ivana Smolkovića na natjecanje, profesorica je vidjela potencijal u njoj i preporučila joj da upiše harmoniku.

Danas Dora briljira na tom instrumentu. Već četiri godine uspijeva se motivirati svaki dan, a veliku podršku daju joj i obitelj i profesorica.

- Želim pokazati koliko mogu. Ima momenata kada se ne želi vježbati , dosadno je, ne da ti se, ali pokušavam sama sebe natjerati da pokažem ono što znam – kaže Dora.

Posebno je teško naći vremena kada pohađa dvije škole. Trenutno u šestom razredu OŠ Eugena Kvaternika, Dora balansira između ispita i natjecanja.

- Jako je talentirana i vrijedna. Naravno da ima težih perioda, ima puno ispita. Ali kada treba stisnuti onda stisne – pohvalila je prof. Ostrugač Jugec.

Natjecanja sama po sebi nisu joj strašna, ali katkada Dora može biti i prestroga prema sebi.

- Sama sebe stresiram razmišljajući kako će biti. A nakon nastupa nekad se grizem, kada pogriješim mi je žao jer znam da mogu bolje odsvirati – kaže nam.

Zato nakon osvajanja zlata, na satove harmonike vraća se ispunjena i samouvjerena.

No nisu svi učenici toliko intrinsično motivirani za vježbanje. Ponekad upisani na savjet roditelja, učenici ne nalaze užitak u klasičnoj glazbi i satima vježbanja. Profesorica Ostrugač Jugec zna kako motivirati i njih.

- Rijetko kada imamo ispise učenika jer pokušavamo i njima i roditeljima objasniti da u glazbenu školu ne idu samo talentirani učenici da bi osvajali natjecanja, nego da oni ovdje razvijaju i motoriku i koncentraciju. Učenicima malo pokušavamo prilagoditi program, nekakav slobodni izbor – objašnjava nam.

Poseban način da motivira svoje učenike je i vođenje harmonikaškog orkestra.

- U trećem razredu učenik počinje svirati u orkestru i tamo se dogodi magija jer zaista vole dolaziti na orkestar i svirati zajedno. Tamo sviraju puno prihvatljiviji program njima, pa je to jedna stvar koja ih motivira. Kad dođe četvrti i peti razred su malo zreliji pa završe svih šest razreda, a onda tko želi može završiti i srednjoj školi, a možda i dalje – kaže prof. Ostrugač Jugec.


Dora već planira upisati srednju glazbenu školu, a kasnije će vidjeti kako joj ide. Pohađanje glazbene škole preporučuje svima.

- Glazba te smiruje, nauči neke nove tehnike. Koncentriraš se, moraš se snalaziti kako bi imao više vremena pa si organiziraš stvari i kroz život je možda lakše naučiti nešto preko instrumenta – kaže.

Profesorica Ostrugač Jugec slaže se s njom.

- Potičem sve roditelje da razmisle o upisu svog djeteta u glazbenu školu! Osim što razvijaju razne životne kompetencije, vrijeme provedeno u glazbenoj školi vrlo je dragocjeno. Djeca su danas previše izložena ekranima, a glazbena škola zaista je jedan od najboljih načina da dijete korisno provede svoje slobodno vrijeme. Nova znanja, iskustva, poznanstva i prijateljstva pamtit će se do kraja života – poručuje.

Harmonikaši UŠ Franje Lučića nastavljaju svoj glazbeni put,  usvajaju nova znanja i grade nova prijateljstva sve zahvaljujući svom trudu, podršci roditelja i predanosti svojih profesora.

Galerija slika

Od slabog interesa do najpoželjnijeg instrumenta: Bračni par Jugec popularizirao harmoniku u UŠ Franje Lučića, a njihovi učenici osvajaju zlato i srebro na međunarodnim natjecanjima Od slabog interesa do najpoželjnijeg instrumenta: Bračni par Jugec popularizirao harmoniku u UŠ Franje Lučića, a njihovi učenici osvajaju zlato i srebro na međunarodnim natjecanjima Od slabog interesa do najpoželjnijeg instrumenta: Bračni par Jugec popularizirao harmoniku u UŠ Franje Lučića, a njihovi učenici osvajaju zlato i srebro na međunarodnim natjecanjima Od slabog interesa do najpoželjnijeg instrumenta: Bračni par Jugec popularizirao harmoniku u UŠ Franje Lučića, a njihovi učenici osvajaju zlato i srebro na međunarodnim natjecanjima Od slabog interesa do najpoželjnijeg instrumenta: Bračni par Jugec popularizirao harmoniku u UŠ Franje Lučića, a njihovi učenici osvajaju zlato i srebro na međunarodnim natjecanjima Od slabog interesa do najpoželjnijeg instrumenta: Bračni par Jugec popularizirao harmoniku u UŠ Franje Lučića, a njihovi učenici osvajaju zlato i srebro na međunarodnim natjecanjima Od slabog interesa do najpoželjnijeg instrumenta: Bračni par Jugec popularizirao harmoniku u UŠ Franje Lučića, a njihovi učenici osvajaju zlato i srebro na međunarodnim natjecanjima Od slabog interesa do najpoželjnijeg instrumenta: Bračni par Jugec popularizirao harmoniku u UŠ Franje Lučića, a njihovi učenici osvajaju zlato i srebro na međunarodnim natjecanjima Od slabog interesa do najpoželjnijeg instrumenta: Bračni par Jugec popularizirao harmoniku u UŠ Franje Lučića, a njihovi učenici osvajaju zlato i srebro na međunarodnim natjecanjima Od slabog interesa do najpoželjnijeg instrumenta: Bračni par Jugec popularizirao harmoniku u UŠ Franje Lučića, a njihovi učenici osvajaju zlato i srebro na međunarodnim natjecanjima

Podijeli