Novosti Sport Događanja

Promet, nogometni kamp, Trg Pravde i vrtići među vrućim temama Aktualnog sata

28.02.2023. / Redakcija

Aktualni sat 10. sjednice Gradskog vijeća počeo je s upozorenjem Ozrena Robića (SDP) na povredu poslovnika.

Naime, požalio se da još nije dobio odgovor na vijećničko pitanje s a sjednice Gradskog vijeća održane 28. studenog 2022. godine iako je rok za predaju pismenog odgovora 30 dana.

- Ja i nakon devedeset dana nisam dobio pisani odgovor na svoje pitanje vezano za dignute garancije prema izvođačima na projektu Aglomeracije zbog nesavjesno obavljenog posla. Tražio sam odgovor u pisanom obliku. Smatram da je na ovaj način povrijeđen poslovni postupak - rekao je Robić.

Gospodarenje otpadom postala je jedna vrlo aktualna tema s obzirom na nedavna događanja u Zagrebu, aTomislav Krešimir Hubak (HDZ) se interesirao kakvo je stanje u Velikoj Gorici nakon provođenja novog sustava gospodarenja otpada. 

Odgovorio mu je direktor VG Čistoće Ivan Rak.

- Nakon godinu dana možemo reći da nam se sigurno ne događaju stvari slične Zagrebu. Velika Gorica je čist grad, što možemo vidjeti preko pokazatelja. Po pitanju odlaganja miješanog komunalnog otpada (što nam je bitno zbog kapaciteta našeg odlagališta neopasnog otpada u Mraclinu) da smo smanjili količine za oko tri tisuće tona, što znači da od dosadašnjih 15 tisuća tona smo pali na 12 tisuća, a odloženo je također 2 i pol tone glomaznog otpada manje. Prema ukupnim pokazateljima, samo u prošloj godini odloženo je pet i pol tisuća tona manje komunalnog otpada na odlagalištu otpada u Mraclinu, što čini više od 25%.
To su za prvu godinu izvrsni pokazatelji, a u ovoj godini planiramo nastaviti. Novi sustav zaista funkcionira, a ono oko čega je bilo dosta polemike u početku, omjer u cijeni varijabile i fiksne usluge. Vidimo da građani u VG iznose svoju kantu za miješani komunalni otpad u prosjeku iznose samo dva puta mjesečno u cilju štednje. Kad gledamo o tonama reciklažnog otpada Imamo preko 1100 tona prikupljenog papira, preko 1050 tona plastike, oko 700 tona biootpada. Po pokazateljima bi trebali biti na 40% odvojenog prikupljenog otpada, a ako bismo samo gledali od uvođenja novog sustava od 1. ožujka do prosinca, trebalo bi biti preko 45%. Ciljevi i direktive EU je preko 50%, a vjerujem da ćemo već ove godine postići te ciljeve - objasnio je Rak. 

Damir Slojšek osvrnuo se na promet u Velikoj Gorici s dva pitanja.

Zanimalo ga je što je s Jelačićevom ulicom u Kurilovcu, za koju je Gradonačelnik obećao da će se asfaltirati u sljedećoj godini, a uključena je u proračun ove godine.

- Rekli ste da ove godine ide kompletna dokumentacija Jelačićeve ulice i ona bi iduće godine trebala zasjati u punom sjaju. Dosta je zbunjujuće i nejasno. U proračunu za 2023. godinu stoji da Jelačićeva ulica ide u asfaltiranje 1300 metara i da će koštati 118 tisuća eura. Hoćemo li ove godine raditi asfaltiranje pa iduće godine puni profil? - pitao je Slojšek.

Ačkar objasnio je da je ulica orignalno trebala biti samo vatrogasna mjera, a da će se iduće godine asfaltirati u punom profilu.

Dubravko Katulić, pročelnik za promet detaljno je odgovorio što je u planu za Jelačićevu ulicu.

- Napravili smo projektni zadatak. Načelno smo dogovorili oko najvećeg problema, odvodnje oborinskih voda, dogovorili smo se s Hrvatskim vodama kako ćemo to riješiti. Što se tiče samog projektiranja postupak je u tijeku, vjerujem da će biti gotov za tri mjeseca i tada ćemo znati kompletnu vrijednost koja se zasad procjenjuje na oko 2 milijuna eura. U planu je da 2024. godine idemo u javnu nabavu - pojasnio je Katulić.

Slojšeka je također zanimala prometna regulacija za Meridijan 16, o kojoj se raspravljalo na prijašnjim gradskim vijećima, a iz čega nije ništa proizašlo. Ačkar je odgovorio da raspolaže s jednakim informacijama kao i slojšek, te da će uputiti pitanje Hrvatskim cestama.  


Juraj Odrčić pitao je za transparentnost proračuna, tj. specifično za prikaz svih isplata iz gradskog proračuna.

- S obzirom na to da je Ministarstvo financija konačno u javnu raspravu stavio naputak koji bi to omogućio, zanima me hoćemo li konačno i takvu programsku aplikaciju vidjeti i na našim stranicama - pitao je Odrčić.

Ačkar je potvrdio da je pokrenuta realizacija tog projekta.
- Do idućeg gradskog vijeća imat ćemo svaki euro i svaku transakciju koja ide iz grada vidljivu na našim internet stranica - odgovorio je Ačkar. 

Ivo Jelušić (SDP) pitao je kada će se ispuniti predizborno obećanje da se uvedu besplatni vrtići te zašto je u Goričanki vrtić iznajmljen privatni, a ne gradski vrtić.

- Mandat traje četiri godine i vrtići će biti besplatni. Tijekom mandata je napravljeno četiri nova objekta i da se dva nova objekta grade, a sve ide prema konačnome rješenju da svako dijete ima mjesto u vrtiću i da rasterećujemo druge. Zašto privatni vrtić u Goričanki? Roditeljima je apsolutno jednako jer su uvjeti jednaki. Zadar već godinama tako funkcionira. I sami znate da je budžet Grada Velike Gorice ograničen. Financijski gledano, ovo nam omogućuje da dalje razvijamo mrežu vrtića i predškolski odgoj i da dođemo do prvotnog cilja. Prvo ćemo otvoriti još barem dva vrtića. Kada to završimo i osiguramo adekvatne uvjete za djecu, da svako dijete ima vrtić, idemo prema tome da do kraja mandata dječji vrtić bude nula eura - odgovorio je Ačkar.

Milivoj Dijanežević (HDZ) pitao je gradonačelnika jesu li izbori na vidiku s obzirom na količinu asfaltiranja, te koji su aktualni projekti prijavljeni za sufinanciranje iz EU fondova.

- Rekli smo da će se raditi na komunalnoj infrastrukturi više nego ikada. Uspjeli smo asfaltirati više nego u svim mandatima i nastavit ćemo s tim. Preko pet milijuna eura planiramo uložiti u samo asfaltiranje, što je rekordan iznos. Sve ovo što povlačimo, želimo iskoristiti što više županijskih, državnih i europskih sredstava. Prijavljena je Andautonija u Šćitarjevu, prijavili smo gradske bazene i prijavili smo starački dom koji je najprioritetniji - odgovorio je Ačkar.

Ivan Bekavac (MOST) osvrnuo se na stanje stare zgrade VELKOM-a i tražio što će biti s tim prostorom. Što je gradska uprava učinila protiv upravitelja objekta i što je učinila tijekom godine dana kako bi je privela svrsi građana.

Ačkar je obavijestio da su u proceduri zadnji pregovori za oduzimanje te parcele od strane DORH-a dosadašnjem vlasniku Željku Žužiću, nakon čega je u planu srušiti zgradu te izgraditi Trg Pravde - centar sudova u Velikoj Gorici.

- Vi znate da je naš Županijski sud, Općinski sud, u Croatia osiguranju, pa jedan dio Prekršajnog suda kod nas u Gradskoj upravi. Posjetila nas je glavna tajnica Europske Banke i Ministar Malenica, mislim da je nabava i postignuta, nisam ulazio u njihove detalje. Uspjeli smo prikazati da je svojom fizičkom pozicijom ova lokacija VELKOM-a savršena, da se zgrada sruši te da tu kroz iduću godinu nastane Trg Pravde u kojemu bi se nalazili svi sudovi - odgovorio je Ačkar.

Vedran Zobec (HDZ) uputio je gradonačelniku pitanje u vezi nogometnog kampa vrijednog 15 milijuna eura koji HNS planira izgraditi u Velikoj Gorici. Zanimalo ga je u kojoj je fazi i gdje bi se nalazila lokacija za taj kamp.

Ačkar je odgovorio da su pregovori u tijeku, a lokacija kampa nalazila bi se na području Rakarja.

Ozren Robić osvrnuo se na javni prijevozi pitao kada bismo mogli očekivati novog prijevoznika za javni prijevoz. Isto tako zanimalo ga je što je s ispitivanjem geotermalnih potencijala za koje je bilo rečeno da će se održavati od listopada 2022. do ožujka 2023. godine i imamo li kakvih saznanja.

Glede javnog prijevoza Ačkar iskoristio je priliku da objasni kakva je situacija sa javnim prijevozom. 

- ZET traći da lokalni prijevoz mi preuzmemo k sebi jer im je neisplativ. Direktne linije koje imamo iz Cerovskog Vrha, Petrovine Turopoljske, s glavnog kolodvora, to sve ostaje. Međužupanijske linije sve ostaju. Lokalne ZET-ove linije će voziti sve dok se ne izabere novi prijevoznik. Poanta drugog natječaja da obogatimo lokalni prijevoz, poput Meridijana 16, željeznička postaja - odgovorio je Ačkar. 

Gordana Mikulčić, pročelnica Upravnog odjela za urbanizam i zaštitu okoliša odgovorila je na pitanje geotermalnih izvora.

- Agencija za ugljikovodik je prepoznala potencijal te su predložili snimanje na području Velike Gorice. Postoji potencijal u Donjoj Lomnici te u blizini rijeke Odre, međutim oni su proširili svoje područje ispitivanja i u principu su se držali područja gdje je već napravljena mreža toplinarstva kako bi se spojili na toplovod Velike Gorice i utjecali na cijenu grijanja. Ako postoji potencijal, inicirat će se jedna ispitna bušotina, no za to trebamo dobar odnos s HEP Toplinarstvom da vidimo na koji način financirati dugoročno bušotinu i kako će utjecati na samu toplinu koja će se putem toplinarstva dati građanima - odgovorila je Mikulčić.

Ivanu Belošević (HDZ) zanimala je dinamika radova na Vatrogasnom domu u Buševcu te dvije ulice u Buševcu, Turopoljska i Puščine, koje su tijekom radova na aglomeraciji potpuno devastirane.
Dubravko Katulić odgovorio je da će navedene ulice biti obnovljene preko police osiguranja, a pročelnik Službe mjesne samouprave, Dražen Bačurin, opisao je kako teku radovi na Vatrogasnom domu.

 - Što se tiče novog Vatrogasnog doma u Buševcu, obavljeni su grubi građevinski radovi. Proveden je postupak nabave automatskih garažnih vrata te je potpisan ugovor s novim izvođačem. Proveden je i postupak nabave za radove na unutarnjem uređenju garaže, a u pripremi je i troškovnik svih radova na uređenju prizemlja i okoliša oko Vatrogasnog doma - objasnio je.


Zoran Lovrić (MOST) pitao je koliko je onečišćenje u Donjoj Lomnici s obzirom na asfaltnu bazu, a odgovor će dobiti pisanim putem.

Još jedan Vatrogasni dom našao se na temi aktualca, ovoga puta iz Novog Čiča. Stipu Duvnjaka (HDZ) zanimalo je kako teku radovi te koji je dugoročni plan za Vatrogasni dom.

- Sad je u tijeku montaža krovne konstrukcije te postava vanjske građevinske stolarije. Do kraja ožujka nadam se da će biti bolje vrijeme i očekujemo završetak ovih radova te pokretanje postupka nabave za izvođenje svih građevinskih i obrtničkih radova do potpunog završetka novog Vatrogasnog doma u Novom Čiču - odgovorio je Bačurin.

Duvnjak je također upozorio i na prometnice od Sisačke prema Novom Čiču te od Lazine Čičke prema Črnkovcu koje su u lošem stanju i zahtijevaju hitnu obnovu, na što je Ačkar odgovorio da je postavljen rok do 30. lipnja da se navedene prometnice obnove.

I Marijo Zdelar (SDP) osvrnuo se na aglomeraciju.

- Grad je u siječnju pozvao mjesne odbore i vijeća gradskih četvrti i građane da prijave eventualne neispravnosti. Zanima me što je poduzeo s obzirom da je iz samo jednog mjesnog odbora prijavljeno preko 40 neispravnosti, a iz medija smo mogli vidjeti da je do kraja godine bilo preko 200 prijavljenih nepravilnosti. Što ćemo napraviti s većinom prigovora uz loše izvođenje šahtova, uže ulice od postojećih, neadekvatna priprema za polaganje cijevi, što je jako teško promijeniti. Što gradonačelnik misli poduzeti?

Ačkar se složio s velikim brojem primjedbi.

- Jasno je da nećemo dopustiti da tako ostane te nećemo preuzeti radove dok se to ne sredi, a i nakon preuzimanja radova imamo garancijski rok od dvije godine za ponovno aktiviranje. U mnogim mjestima su već po tri-četiri puta ispravljali. Stoput sam izrazio nezadovoljstvo načinom radovima, pogotovo sa šahtovima. Što se tiče sužavanja cesta, to jednostavno nije točno, busenovi sa strane stvarali su iluziju veće ceste. Imamo jasnu snimku koja pokazuje da je cesta vraćena u prvobitno stanje. Sve ostale situacije koje su opravdane nećemo preuzimati radove dok se ne se isprave - odgovorio je Ačkar.

Podijeli