Novosti Sport Događanja

Sve spremno za izgradnju nogometnog kampa HNS-a: Usvojena prenamjena građevinske čestice veličine 92 tisuće četvornih metara

28.02.2023. / Anes Šuvalić

Svi formalni preduvjeti da se u Velikoj Gorici izgradi nogometni kamp nogometne reprezentacije su danas pokrenuti. Jednoglasno je usvojeno pokretanje postupka prenamjena građevinske čestice veličine 92 tisuće četvornih metara u Rakarju koja je u vlasništvu države, a na kojoj bi HNS izgradio nogometni kamp. Ono što naš grad izdvaja kao ozbiljnog kandidata je i idealna prometna lokacija, blizina Zračne luke Franjo Tuđman, dobra cestovna povezanost sa Zagrebom i ostatkom zemlje, kao i velika parcela koja je spremna zadovoljiti sve potrebe Hrvatskog nogometnog saveza.

Gradonačelnik Krešimir Ačkar na početku sjednice zatražio je da se po žurnom postupku kao treća točka dnevnog reda uvrsti promjena urbanističkog plana vezana uz gore navedenu parcelu.

- Jedan smo od najvećih favorita za izgradnju nogometnog kampa HNS-a. Predmetna parcela pokazala se kao idealna za Hrvatski nogometni savez. Morali smo dobiti potvrde od 27 upravnih tijela i jučer je stigla zadnja potvrda pa smo odlučili ovu točka staviti žurno staviti na dnevni red. Sve to činimo kako bi bili što konkurentniji i doveli ovaj veliki sportski objekt u naš grad – rekao je na početku sjednice Gradskog vijeća gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Opozicija održala konferenciju za medije o Aglomeraciji i svom stavu glede stavljanja točke o prenamjeni zemljišta po žurnom postupku

Prijedlog je usvojen, ali šest opozicijskih zastupnika ostalo je suzdržano pri uvrštavanju ove točke u dnevni red. Kako kažu, na to su se odlučili zbog toga što nisu bili obaviješteni o tome da će se točka naći na dnevnom redu.

- Mi smo na predsjedništvu imali najavu da bi mogla doći točka dopune, očekivali smo ju, nismo znali o čemu se radi, ali do jučer se nije ništa dogodilo. Ostali smo zatečeni kad nas je na klupama dočekali materijali koje nismo stigli proučiti i upoznati se s materijom. To je razlog zašto smo bili suzdržani kod stavljanja ove točke na dnevni red – objasnio je Ivo Jelušić iz SDP-a.

Opozicija iskoristila svoju konferenciju za medije da se osim gore navedene situacije, objasni i svoj stav o načinu na koji se izvještava predstavničko tijelo građana o radovima na projektu  „Odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda aglomeracije Velika Gorica”.

- Mi tražimo da na idućoj sjednici imamo izvješće gradonačelnika i trgovačkog društva VG Vodoopskrba o provedbi ovog projekta u svim segmentima te da ono bude na vrhu dnevnog reda. Iz današnje rasprave vidi se da imao dosta problema na terenu. Samo u Mjesnom odboru Kuče prijavljen je 41 nedostatak, a situacija je slična i u drugim mjestima. Zato tražimo iscrpno izvješće gradonačelnika i direktora VG Vodoopskrbe. Projekt kasni, trebao je biti gotov do studenog prošle godine, pitanje je postoji li mogućnost naplate penala od izvođača zbog kašnjenja. Želimo znati kad se očekuje da bi trebao biti gotov natječajni postupak za pročistač i početi radovi na njemu – istaknuo je Jelušić.

Na njegovo izlaganje nadovezao se i MOST-ov Ivan Bekavac, koji je upozorio kako se izgubilo devet mjeseci kako bi se utvrdilo da ponude ponuditelja koji su se prijavili na natječaj za izgradnju pročistača ne udovoljavaju traženim zahtjevima.

- Iz odgovora Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja jasno je kako projekt mora biti gotov do konca ove godine, inače će izgubiti mogućnost sufinanciranja EU sredstvima. Nadalje, kažu kako još nisu odlučili hoće li nakon tog perioda projekt biti uopće sufinanciran iz EU fondova ili nacionalnim i lokalnim sredstvima – zaključio je Bekavac.

Pozicija i opozicija jednoglasno podržale točke dnevnog reda

Nakon konferencije na red su došle tri važne točke dnevnog reda. Prijedlog Odluke o socijalnoj skrbi Grada Velike Gorice, koji je uz nešto kraću raspravu, kao i Prijedlog Odluke o načinu ostvarivanja prednosti pri upisu djece i mjerilima za određivanje visine roditeljskih uplata za ostvarivanje programa ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja u dječjim vrtićima kojima je osnivač Grad Velika Gorica jednoglasno usvojen.

Što se tiče socijalne skrbi sva prava koja su bila su i ostala, a neke stavke poput subvencije za prijevoz osoba s invaliditetom su porasle za 100 posto, odnosno s 0,13 eura na 0,27 eura. Grad je odlučio zadržati naknadu za troškove stanovanja u visini od najviše 50 posto  iznosa zajamčene minimalne naknade priznate samcu ili kućanstvu.

- U samome obrazloženju odluke istaknuto je da se ne koristi zakonska mogućnost o smanjenju naknade za troškove stanovanja dok se iznos subvencije troškova prijevoza osoba s invaliditetom udvostručio. U financijskom smislu ovaj dokument u protekloj godini bio bi težak više od 4,5 milijuna kuna odnosno oko 600 tisuća eura kolika su bila izdvajanja proračuna za propisana socijalna prava iz ove Odluke. Njih je koristilo više od tri tisuće Velikogoričana! Dakle, za tri tisuće naših sugrađana ovo je vrlo bitan dokument – istaknuo je u raspravi vijećnik vladajuće koalicije Juraj Odrčić.

Što se tiče predškolskog odgoja roditelji će po novoj odluci cjelodnevni vrtićki program plaćati 75 eura, u odnosu na dosadašnjih 78,30 eura. Korisnici će moći računati i na popuste u odnosu na njihov status, a utvrđen je način ostvarivanja prednosti pri upisu djece.

No, za razliku od prethodne točke obje strane su imale što za reći jedna drugoj. Pa se tako Zvonimir Lovrić iz Domovinskog pokreta prisjetio predizbornih obećanja svih političkih dionika u Velikoj Gorici vezanih uz predškolski odgoj.

- Na izbore za ovaj visoki dom u našem gradu su izašle tri političke grupacije i jedna stranka. U svim našim programima bili su besplatni vrtići. No, možemo se pokriti onoliko koliko nam je pokrivač dug. Stav Domovinskog pokreta je da ako ne možemo osigurati da sve bude besplatno, mada se nadam da u skorije vrijeme hoće, da osiguramo svoj djeci mjesto u vrtićima – poručio je Lovrić.

Vijećnik SDP-a Ivo Jelušić prisjetio se kad je upisivao dijete u vrtić i koliko je to bio stresan proces.

- I dan danas sjećam se kakva mi je to bio stres i neizvjesnost te razumijem kroz što danas prolaze mladi ljudi. To ne smije biti nešto što će ih odvraćati da imaju djecu, već obrnuto. Vidimo da se kapaciteti šire, ali pretpostavljam da su potrebe još uvijek veće.  Mi smo mogli ići s amandmanom da iznos naknade bude 40, 30 ili 20 eura. I doveli bi vas u neugodnu poziciju da morate glasati protiv toga da se roditeljima smanji cijena usluge. Nismo, ne želimo biti demagozi. Mi želimo biti odgovorna i konstruktivna oporba – naglasio je Jelušić.

Vijećnik Juraj Odrčić iznio je podatke da na području Velike Gorice živi oko 3500 djece rane i predškolske dobi, a njih ko 2900 je u predškolskom sustavu, oko 83 posto. Kako kaže, obuhvat djece od treće godine do polaska u školu je preko 90 posto, što je EU prosjek i znatno više od Hrvatskog prosjeka od 79 posto.  Obuhvat djece jasličke dobi od 1 do 3 godine pak iznosi 60 posto, te smatra da je za očekivati je da će i ti brojevi rasti.

- Za naredno razdoblje u planu su projekti izgradnje novog objekta u Kolarevoj u dvorištu postojećeg objekta DV Ciciban za 200 djece, izgradnja novog objekta u Pokupskoj u Kurilovcu također za 200 djece, a za što je iz Fonda oporavka i otpornosti osigurano 27.360.000,00 kn bespovratnih sredstava. Planirani su i projekti izgradnje vrtića u Kučama za 50-ero djece, te u Novom Čiču za 80-ero djece. Time se približavamo cilju o osiguranju mjesta u vrtiću za svako dijete. Iskreno vjerujem da ćemo ovu odluku mijenjati sljedeće godine ususret novoj pedagoškoj godini 2024/2025. kada bi se gradnjom spomenutih vrtića osigurala mjesta za svu djecu, a što je preduvjet ispunjenju predizbornog obećanja gradonačelnika Krešimira Ačkara o oslobađanju roditelja od sufinanciranja predškolskih programa svoje djece. Dakle, besplatan vrtić za svu velikogoričku djecu predškolskog uzrasta – zaključio je Odrčić.

Podijeli