Novosti Sport Događanja

Inspirativnim predavanjem u Klubu mladih obilježen Svjetski dan socijalne pravde

22.02.2022. / Redakcija

Povodom Svjetskog dana socijalne pravde Gorički klub mladih jučer je organizirao predavanje ugroženih skupina u društvu. O vlastitim teškim trenutcima i negativnim iskustvima progovorilo je troje pripadnika često diskriminiranih grupa.

U Goričkom klubu mladih već je održano nekoliko živih knjižnica što je privuklo pozornost srednjoškolaca i mladih, te su u Klubu shvatili da tako šire toleranciju. S obzirom na pandemiju, odlučili su jučerašnje predavanje održati u vlastitom prostoru u Galženici i ostvariti bolju povezanost sudionika predavanja.

-Ova tema je uvijek aktualna, a privlači pozornost mladih i starijih. Tako smo odlučili pričati o diskriminaciji i stigmama u društvu, s ciljem širenja tolerancije- rekla je Sara Kajgana Raga, voditeljica Goričkog kluba mladih.

Svoje životne priče podijelili su bivši beskućnik, osoba s invaliditetom i član LGBT zajednice. Prvi govornik, Mile Mrvalj, posljednjih godina vrlo je često zauzimao medijski prostor, a na ovom predavanju progovorio je, kako to naziva, o paklu beskućništva u kojem se nalazio tri i pol godine.

Nakon toga, sada već prije osam godina, osnovao je Udrugu Fajter s našom sugrađankom Antonellom Šantek kako bi pomogao onima koji se nalaze u istoj beznadnoj situaciji. Do danas su članovi udruge dobili nekoliko međunarodnih i domaćih priznanja, organizirali brojne okrugle stolove i tribine, ali i pokrenuli časopis Ulični Fajteri koji prodaju beskućnici.

-Sve što smo stvarali, stvarali smo srcem. Udrugu sam osnovao jer se ne bih izvukao iz začaranog kruga beskućništva da nisam imao podršku i prave ljude koji su mi pomogli. Puka je sreća da sam se izvukao. Onda sam shvatio da i ja moram biti podrška drugih ljudima, a kroz rad Udruge to uspijevam- otkrio je Mile Mrvalj.

Kao najveći problem beskućništva istaknuo je gubitak obitelji i podrške okoline, no također tvrdi da čovjek izgubi i dostojanstvo, što često izaziva beznađe i teška depresivna stanja.

Svoje iskustvo potom je podijelila osoba s invaliditetom, naša sugrađanka Petra Žuvela. Otkrila je kako je bilo odrastati s cerebralnom paralizom, ali i kako je djetinjstvo provela podosta izolirana od drugih ljudi.

Međutim, diskriminacija nije odigrala veliku ulogu jer se u borbenoj Petri probudila ljubav prema pedagogiji. Nakon toga odlučila je upisati Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet na kojem je i diplomirala bez obzira na brojne prepreke, poput toga da na fakultetu nije postojala čak ni rampa za kolica.

Posljednji je govorio Karlo, član LGBT zajednice. S prisutnima je podijelio svoj pronalazak identiteta, odnosno zanimljivu činjenicu kako se pronašao u seriji "Will and Grace". Zatim je otvorio srce i ispričao kakav je život homoseksualne osobe u Hrvatskoj, a prema njegovim riječima, takav život nažalost uopće nije lagan.

Svjetski dan socijalne pravde obilježava se od 2007. godine u svim državama članicama UN-a s ciljem društvene inkluzije raznih skupina koje se suočavaju s diskriminacijom, kršenjem ljudskih prava i drugim društvenim problemima. Inspirativnim predavanjem mladi iz GKM-a obilježili su ovaj dan s nadom da će ovakvi događaji pridonijeti razvijanju tolerancije među građanima našeg grada.

Podijeli