Novosti Sport Događanja

Bolest u mladosti nije ga spriječila da se danas natječe sa svjetskom elitom na najzahtjevnijim biciklističkim utrkama

04.03.2023. / Anes Šuvalić

Iako je veljača više vezana uz zimske sportove i većina naših sugrađana koriste je kako bi uživala na skijalištima, ima i onih koji se i u to vrijeme vole „provozati“ biciklom. Zaljubljenik u biciklizam, Vedran Planinšek na svom ljubimcu na dva kotača pogonjenim snagom njegovih kvadricepsa odlučio se uputiti na vožnju od Velike Gorice do Grobnika. Udaljenost od 175 kilometara i temperatura koja se putem kretala od -10 do 0 stupnjeva Celzijevih ovom sportašu nisu predstavljale nikakav problem, niti kvarile uživanje u putovanju.

- Dva dana prije djevojka mi je rekla da poslom ide u Rijeku. Odlučio sam krenuti biciklom do Grobnika i iskoristiti situaciju da se s njom vratim doma. Ja vam se često znam provozati biciklom do Rijeke, dva tri puta godišnje. Uopće mi nije to problem odvoziti, ali put oduzima puno vremena. Ja uživam u prirodi i vizurama dok se vozim, a rijedak promet na Staroj karlovačkoj cesti i Lujzijani užitak je učinio još boljim – rekao nam je Vedran.

Naš sugrađanin je strastveni zaljubljenik u biciklizam i prošle godine sudjelovao je na biciklističkom ultra maratonu Slo24Ultra i zauzeo drugo mjesto. Vedran je odmjerio snage s 40-tak biciklista iz cijelog svijeta, a među njima je bilo i 15-tak profesionalaca. O kakvoj se konkurenciji radi najbolje govori podatak o tome da je prvo mjesto osvojio svjetski i europski rekorder na 24 sata Verstovšek Stanko. Naš sugovornik otkrio nam je kako se priprema za nastup na biciklističkoj utrci CroUltra24.

- Utrka će se održati početkom lipnja, a na nju će doći i europski rekorder na 24 sata Verstovšek Stanko, Ares Buršić, Chris 'Hoppo' Hopkinson koji je nekoliko puta nastupio na RAAM-u (Utrci po Americi) te mnogi drugi biciklisti. Veliki mi je izazov tu na domaćem terenu probati napraviti dobar rezultat – objasnio je Vedran.

Ovakva vrsta natjecanja izrazito je zahtjevna za organizam, jer biciklist je 99 posto vremena na biciklu i nema vremena za jelo i samo u krajnjoj nuždi si može priuštiti sići s bicikla.

- Tijekom utrke uglavnom jedem gelove i energetske pločice. Što se tiče nužde moraš trpjeti koliko god možeš, ali nekad moraš stati. To su u glavnom jako kratke pauze da obaviš to što moraš – kaže mladi biciklist.

Sport sam otkrio tek sa 16 godina, do tada sam svake godine dva do tri mjeseca proveo po bolnicama

No, njegova sportska karijera nije uopće bila lagana, odnosno nije je uopće trebalo biti s obzirom na njegovu zdravstvenu dijagnozu. Ali, Vedran nije tip čovjeka koji olako odustaje usprkos svim izazovima koji su ga pratili u životu.

- Kao mali sam stalno bio kod doktora i ja sam sport otkrio tek sa 16 godina. Do tada sam svake godine dva do tri mjeseca proveo po bolnicama. Bronhijalna astma i problemi sa srcem obilježili su moje djetinjstvo. No, stvari treba pojednostaviti srce je samo mišić koji treningom postaje sve jači i bolji. Kad sam počeo veslati prva godina mi je bila teška, ali već u drugoj godini svi moji zdravstveni problemi su nestali i osjećao sam se sve bolje. Sad mi je nalaz EKG-a super – pohvalio nam se naš sugovornik.

Važno je naglasiti da je u mladosti Vedran živio u Dugom Selu i svaki dan putovao na zagrebački Jarun kako bi mogao trenirati. Put je trajao između dva i dva i pol sata samo u jednom smjeru, a sam trening trajao je dva sata.

- Znalo se dogoditi kad smo išli na neku regatu da nije bilo tramvaja pa sam pješke išao od Glavnog kolodvora do Jaruna. Ponekad sam znao imati treninge i po dvaput dnevno. Ponekad sam posudio bicikl od trenera i dolazio biciklom, a pred veća natjecanja znao sam spavati u klubu na strunjači da ne moram putovati. Kasnije su mi nabavili i fotelju u kojoj sam znao prespavati – dodao je Vedran.

Ono što te ne ubije, ojača te i učini te boljim čovjekom. Naš sugovornik najbolji je primjer toga. Još tijekom svoje veslačke karijere počeo je pomagati kolegama sportašima s invaliditetom. Kako su oni prešli iz veslanja u atletiku, za njima je krenuo i on. Počeo je trenirati s njima kao trener-vodič slijepim i slabovidnim osobama. Tako je pripremao Petra Bešlića za Paraolimpijske igre u Pekingu i dan danas je ostao s njim u odličnim odnosima.

Veliku potporu Vedran ima i u svojoj djevojci koja ga prati u njegovim sportskim avanturama. Tako osim što voze bicikle, često zajedno planinare i trče.

Foto: Facebook/Vedran Planinšek

Podijeli