Novosti Sport Događanja

Mističan svijet Turopolja u virtualnom izdanju kroz novi projekt Udruge Mogut

09.02.2022. / Maja Peranić

Mali tim s područja Zagreba prepoznao je globalne trendove koji rade na moderniziranju kulturne baštine. Nikola Pejak, sakupljač usmene predaje te predsjednik Udruge Mogut, zna da je Hrvatska bogata kulturnom baštinom, a sve kreće iz lokalnih priča i legendi. Velikogoričanima je dobro poznato da Pejak već godinama istražuje sve kutke šireg područja Turopolja i zapisuje ih za buduće naraštaje. Njegov entuzijazam dijele i kolege Danijel Borna Fiket, realizator različitih kulturnih projekata, te Slaven Branislav Babić, producent raznih foto i video sadržaja, koji dolaze iz poduzetničkog svijeta, a bave se zaštitom kulturne baštine kroz nove tehnologije.

Pomiču granice stvarnog svijeta u onaj virtualni i prošireni te temu kulturne baštine stavljaju na agendu cijelog svijeta. Ovog puta udružili su se u novom projektu kako bi donijeli pravu virtualnu poslasticu za sve ljubitelje mitova i legendi.



Lokalno je danas i globalno, misao je vodilja ovog kreativnog tima te su stoga odlučili stvoriti platformu meta-heritage.com s ciljem približavanja priča s našeg kraja kroz nove digitalne oblike svima zainteresiranim ili potencijalnim posjetiteljima iz cijelog svijeta. Jedan takav primjer je i virtualna šetnja kroz mračne kutke Turopolja koja priča o pokojniku koji se ustao iz mrtvih kako bi odigrao još jednu partiju za kraj.

-Zadovoljstvo mi je pozvati vas da pogledate i poslušate audio priču s mogućnošću putovanja kroz virtualni prostor. Radi se o priči koja je zabilježena u Turopolju i objavljena na našoj stranici prije koju godinu, a riječ je o pokojniku koji se ustao iz mrtvih da bi odigrao još jednu partiju za kraj. Dvojica mladića odlaze do kapelice i tamo se jedan od njih prisjeća nečega što je doživio njegov djed-kaže Nikola Pejak, predsjednik Udruge Mogut.

Priča se temelji na istinitim događajima, barem po pričanju lokalaca, a posjetitelji platforme Meta Heritage mogu iskusiti ugođaj kroz zvuk, sliku i tekst. Konvergencija je jedan od svjetskih trendova te autori preporučuju za najbolji doživljaj proći kroz sve aspekte priče.



Dok dvojica mladića iz priče odlaze do kapelice gdje se jedan od njih prisjeća nečega što je doživio njegov djed, projekt Meta Heritage u suradnji s projektom Formalab.uk ide dalje s planovima širenja lokalne kulture na svjetsku pozornicu. Želja kreativaca iza ovog projekta je otvoriti pristup lokalnim glasovima da se čuju putem novih oblika pripovijedanja. Ovaj pilot projekt je, kažu nam, samo početak jedne lijepe priče, dok istovremeno aktivno rade na prilagođavanju sadržaja na engleski jezik kako bi bio dostupniji široj populaciji.

-Ovaj projekt i suradnja s ekipom iz Zagreba znači za mene ono što i želim cijelo vrijeme. Prvo, sakupiti što je moguće više kulturne baštine na terenu, a onda svu tu materiju obraditi i predstaviti cijelome svijetu. Tako će cijeli svijet saznati za Turopolje i bližu okolicu-rekao nam je Nikola Pejak.

I doista, kapelica sv. Jurja u Lijevim Štefankima koja je mjesto radnje ove priče, postavljena je na svjetsku kartu te putnici iz cijelog svijeta mogu u bilo koje vrijeme, na bilo kojem mjestu iskusiti ovu virtualnu šetnju.

-Zeleno, digitalno i održivo je vizija budućnosti kao jedan pozitivni trend koji se u posljednje vrijeme sve više spominje u svijetu. Stoga pozivamo sve one koji su iskusili priču da je podijele s obitelji, prijateljima i poznanicima kako se naša kulturna baština ne bi zaboravila te bi se kroz nove tehnologije održala za buduće generacije-poručili su autori.

Priči možete pristupiti preko poveznice - ovdje ili QR koda ispod teksta. Udruga Mogut ide dalje sa materijalima i obilaskom terena pa se uskoro očekuju i novi projekti ovih entuzijasta i zaljubljenika u stari svijet Turopolja.

 

Podijeli