Novosti Sport Događanja

Na vrućinama i kontrolirano spaljivanje se vrlo brzo može oteti kontroli i raširiti se po susjednim livadama, voćnjacima, šumama i vikendicama

12.06.2023. / Anes Šuvalić

Zabrana paljenja vatre na otvorenom počela je početkom mjeseca, a trajat će do 31. listopada. U tom periodu apsolutno je zabranjeno spaljivanje korova, trave ili otpada. Kišno proljeće ove godine išlo je na ruku vatrogascima pa nije bilo većih intervencija vezanih uz gašenje požara na otvorenom. No, tijekom najtoplijeg dijela godine upravo paljenje vatre na otvorenom stvara glavobolje vatrogascima. Nerijetko se upravo kroz ljeto događaju brojni požari raslinja, trave i polja zbog nesavjesnih građana.

- U tom periodu je vegetacija isušena i lako dolazi do požara. U takvim uvjetima i kontrolirano spaljivanje se vrlo brzo može oteti kontroli i raširiti se po susjednim livadama, voćnjacima, šumi, ali i vikendicama – rekao je zapovjednik JVP-a Ivica Maceković.

Zakonom o zaštiti od požara za izazivanje požara iz nehaja predviđena novčana kazna od dvije do dvije tisuća eura, a za namjerno izazivanje požara od dvije do 20-tak tisuća eura ili kaznom zatvora do 60 dana.

- Apeliramo na sve građane, poljoprivrednike i šumske radnike da se pridržavaju zakonskih odredbi, te ne pale vatru na nedozvoljenim mjestima, ne ostavljaju upaljenu vatru bez nadzora, i ne uništavaju prirodu i okoliš, jer „Mala nepažnja može imati velike posljedice!“ - poručili su iz MUP-a.

Podijeli