Blagdan je svetog Vinka zaštitnika vinara i vinogradara: Proslava u Kostanjevcu ove subote!
Sveti Vinko, zaštitnik vinara, staklara i mornara, slavi se 22. siječnja, na današnji dan. U vinogradima započinje nova vinogradarska godina, običajima koji sežu u našu povijest. A kako je i zašto sveti Vinko postao zaštitnik vinara malo je poznato.
Vinko iz Zaragoze, najpoznatiji je španjolski mučenik. U mladosti, povjeren je na daljnje školovanje zaragoškom biskupu Valeriju. Ubrzo je bio zaređen za đakona sa posebnom zadaćom propovijedanja. Prema naredbama cara Dioklecijana usmjerenim protiv kršćana biskup Valerije bio je prognan, a Vinko zadržan i podvrgnut raznim oblicima mučenja. Poznato je da mu je bilo ponuđeno pomilovanje ako pristane spaliti Bibliju što je odbio. Vraćen je u tamnicu te su mu dali da spava na mekanom krevetu kako ne bi postao štovani mučenik. Vinko se nije želio odreći svoje vjere, a umro je u tamnici 304. godine, 22. siječnja.
Po svemu što je o njemu poznato ne postoji nikakva druga osnova po kojoj bi bio proglašen zaštitnikom vinara i vinogradara osim zbog svoga imena koje dolazi od latinske riječi 'vinco, vincere' - pobijediti, te ponajprije znači 'pobjedonosan', 'onaj koji pobjeđuje', 'onaj koji je određen pobjeđivati'. Zbog njegove žrtve kršćanstvo ga danas slavi kao pobjednika.
Riječ je slična riječi „vinum” što znači vino, ne samo u latinskom već i u romanskim jezicima, a kasnije je riječ ušla i u slavenske jezike, na prostorima na kojima se također štuje ovaj svetac.
Vincekovo u Turopolju
Sveti Vinko omiljen je i među velikogoričkim vinogradarima i vinarima koji rezidbom prvog trseka i škropljenjem vinove loze dobrom kapljicom obilježavaju početak nove vinogradarske godine. Tako će biti i ove subote u Kostanjevcu, na imanju obitelji Mikulčić. Vincekovo organizira Udruga vinara i vinogradara Grozd u suradnji s Plemenitom općinom turopoljskom, a program počinje u 14 sati.