Edukacijom do ranog otkrivanja bolesti štitnjače: Popodnevni dio "Petka na Gorice" posvećen je prevenciji i podršci oboljelima
Popularna manifestacija "Petek na Gorice" ovaj put ima i jednu preventivno zdravstvenu akciju. Budući da je rujan mjesec posvećen podizanju svijesti o karcinomu štitnjače, Hrvatska udruga za bolesti štitnjače građanima želi približiti o kakvoj se bolesti radi, kako prevenirati i živjeti nakon dijagnoze karcinoma.
-Godinama nas podupire Grad Velika Gorica i Turistička zajednica, u svibnju smo povodom Svjetskog dana štitnjače hodali od Zagreba do Petrinje i u vašem gradu su nas jako lijepo dočekali. Mi smo građanima uvijek na raspolaganju s liječnicima koji volontiraju – istaknula je Verica Mešić, predsjednica Hrvatske udruge za bolesti štitnjače i dodala da je udrugu osnovao akademik Zvonko Kustić, a profesor Drago Prgomet je predsjednik zdravstvenog odbora. Tu su i liječnici koji volontiraju već 17 godina i tako pomažu oboljelima.
Doktor Nikola Ivan Leder, specijalist radiologije, subspecijalist ultrazvuka iz Medicinskog centra Gorica građanima je besplatno pregledavao štitnjaču putem ultrazvuka te im dao savjete nakon pregleda. Mogli su izmjeriti i tlak i razinu šećera u krvi.
-Danas smo u Velikoj Gorici s ciljem edukacije i pomoći. Naš doktor Jurica će nakon svog radnog vremena doći ovdje u 17:00 sati dati podršku oboljelima te educirati građane o prevenciji ranog otkrivanja bolesti štitnjače kako bi se bolest adekvatno liječila. Ono što je najvažnije jest da alternativa ne liječi štitnjaču nego je liječe liječnici – istaknula je Verica Mešić.
Štitnjača ima oblik leptira i smještena je na vratu pa i samopregledom možemo primijetiti ako nešto nije u redu te se javiti svome obiteljskom liječniku, objašnjava Mešić.
-Ostali simptomi mogu biti gubljenje na težini ili prekomjerno debljanje, problemi s menstrualnim ciklusom, lupanje srca, podrhtavanje, nesanica. Ako primijetite neke od ovih simptoma stručnjaci iz naše udruge uputit će vas prvo obiteljskom liječniku koji će vas uputiti na obradu štitnjače. Prvi korak je vađenje krvi da se vidi rade li hormoni dobro, odnosno radi li dobro štitnjača. Ako liječnici utvrde potrebu za daljnjom obradom napravit će sve što je potrebno da postave dijagnozu i pomognu kako bi mogli dobiti adekvatnu terapiju na vrijeme - naglasila je Mešić.
Zato je prevencija i rano otkivanje bolesti štitnjače jako važno.
-Štitnjača je iznimno važan segment u našem tijelu jer bez zdrave štitnjače nema ni zdravog života. Ona je volan u našem tijelu i čuvajmo je – zaključila je Verica Mešić.
U popodnevnom programu „Petka na Gorice” svi zainteresirani mogu doći i poslušati stručnjake iz Hrvatske udruge za bolesti štitnjači i informirati se o njenoj prevenciji i bolestima.
(Mirjam Petretić Coha)