I rode imaju svoj dan
Dan roda, simbola očuvanih prirodnih staništa te tradicionalnih krajolika, obilježava se svake godine na današnji dan - 24. kolovoza, kako bi se upozorilo na opadanje njihovog broja zbog nestanka prirodnih staništa.
Bijela roda najpoznatija je i najpopularnija ptičja vrsta u Hrvatskoj jer najveći dio svog života provede upravo u blizini ljudi, odnosno u selima i na poljoprivrednim površinama. Njena je brojnost u Hrvatskoj procijenjena na oko 1300 parova, od čega se oko 550 parova gnijezdi uz rijeku Savu, a s oko 250 parova Zagrebačka županija u samom je vrhu po njihovoj brojnosti.
Rode preferiraju vlažne livade i poljoprivredna zemljišta koja se koriste na tradicionalan način jer upravo na takvim staništima nalaze najviše hrane, a njihova prisutnost u našoj blizini potvrda je da živimo u zdravom okolišu.

Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije u suradnji s TZ Pisarovina i udrugom Tri rijeke obilježit će Dan roda 2. i 3. rujna u selu s najvećim brojem roda, Donjoj Kupčini manifestacijom „Put bijele rode“. Za posjetitelje je organiziran bogat program poput humanitarne biciklijade, predavanja o rodama, etno koncerta, a bit će predstavljena i Antologija međunarodnog natječaja za haiku na temu „bijela roda“.
Djelatnici Javne ustanove Zeleni prsten petu godinu za redom provode prstenovanje mladih roda i do sada su ih prstenovali više od 600. Cilj samog prstenovanja je praćenje ptica i njihovog kretanja u budućnosti. Na ovaj način ornitolozi mogu pratiti selidbu svake jedinke, znati gdje se gnijezdi i hrani te gdje i kako će završiti svoj život.
Produljen rok za predaju zahtjeva za uskrsnicu
Tko je najuzornija seoska žena? Otvorene prijave za kandidatkinje
Radovi završili, semafor još ne radi, a stupići se uopće neće postaviti! Evo odgovora Hrvatskih cesta
FOTO Od danas se u gradu vozimo i električnim autobusima: Manje buke i manje zagađenja za Veliku Goricu!
Krenuo novi izbor za najboljeg mladog poljoprivrednika, prijavite se!
Gorička policija kontrolirala pojas, mobitel i dječje sjedalice, utvrđeno 11 prometnih prekršaja