Izložba entuzijasta i fotografa koji Hrvatsku čisti od auto olupina
Fotoreporter i novinar Romeo Ibrišević autor je izložbe fotografija koju možete ovih dana razgledati u parku dr. Franje Tuđmana.
Izložba je posvećena akciji Udruge Zelene stope čiji je član Romeo Ibrišević, a koji je svojim entuzijazmom, upornošću i angažmanom pokrenuo akciju "Očistimo Hrvatsku od auto olupina". Kako bi i sam najavio izložbu u Velikoj Gorici u naš grad jutros je stigao ovaj poduzetni i simpatični Samoborac.
-Radio sam u magazinu Auto-blic i svake smo godini išli na svjetske sajmove automobila, 2004. godine sa sajmom u Hrvatskoj, kako smo dosta obilazili po Hrvatskoj vidio sam da je puno auto olupina posebno na staroj cesti D1, narodni običaj je bio ostaviti krepani auto u prvom šumarku jer nitko nije pitao gdje vam je automobil kad ste ga išli odjaviti već se traže tablice. Rekao sam uredniku da bi mogli pokrenuti jednu akciju čišćenja prirode od auto olupina i on sam nije vjerovao koliko je toga zapravo bilo-započeo je priču Romeo Ibrišević.
Kako bi dokazao uredniku da posla ima, provezao se do Gospića i nabrojao više od 100 automobila.
-Da bi to očistili bilo je potrebno tražiti dozvole jer svaki grad ili Općina ima svoje propise. Napravili smo akciju jednog podneva u Žumberačkom gorju i izvukli 30 automobila. uslijedio je Dugi otok koji se javio da kod njih ima 200 olupina, potom otočić Žirje koji ima 30 stanovnika, a na kojem se skupilo 230 auto olupina- kazao je Ibrišević.
S vremenom su se u akciju uključili Renault Hrvatska koji je dao automobil s kojima odlaze na teren, Jadrolinija koja ne naplaćuje Udruzi prijevoz auto otpada, CIOS koji je dao kamion, a nedavno i Hrvatska pošta. Čistilo se i dokumentiralo sve fotografijom diljem Lijepe naše, pa i u nacionalnim parkovima, a samo je unutar nacionalnog parka Velebit izvučeno 1500 automobila.
-U proteklih 13 godina izvukli smo 15.000 olupina danas više ne brojimo. Svi komentiraju da je tu lova u pitanju, ali automobili su na nemogućim mjestima i nikome se ne bi
dalo zbog 1000 kuna iz brda izvlačiti olupine. To je jedan veliki entuzijazam, bačeni automobil izgleda ružno, ali nije to samo problem kad znamo da litra motornog ulja zagadi milijun litara vode-dodaje autor izložbe.
U pomoć se svojevremeno uključivala i vojska, konjske zaprege, Gorska služba spašavanja, kaže, zapravo svi koji su svjesni o kakvom se zagađenju tu radi, a bilo je slučajeva da su se olupine izvlačile i helikopterom, većinom uz pomoć volontera, pa i svećenika.
-Bili smo jednom na Žumberku i zamolio sam svećenika Vranešića, inače dobrog duha Žumberka, u pomoć, rekao je da je star, ali da će poslati mlađe dečke. Fićo je bio ostavljen u šumi sigurno 30 godina. Rekli smo mladim grkokatoličkim svećenicima da ćemo zajedno odvesti "fićeka" u raj ako nam pomognu, a "Raj" se zvala i tamošnja lokalna birtija. I nakon što smo ga izvukli stvarno je automobil stajao dva tjedna pred "Rajem" i svi su govorili da nek ostane kao zanimljivost. No, javili su se zaljubljenici u oldtimere i rekli da će ga restaurirati, pa smo im ga poklonili, a svećenici su zaista fićeka odveli u "raj"-kazao je Ibrišević uz smijeh jednu od brojnih anegdota.
Ukoliko smo vas zainteresirali barem malo, prolazeći parkom svakako razgledajte fotografije koje prate kratki opisi autora. Izložba je već bila postavljene u Mičevcu, a u centar grada dovela ju je "Zelena akcija-Mičevec".
-Udruga Zelena akcija Mičevec susrela se na Zelenom festivalu s gospodinom Romeom Ibriševićem koji vodi Udrugu Zelene stope i vidjevši panoe koje su izložili izrazili smo želju da ovu izložbu postavimo u Mičevcu, ali i u Velikoj Gorici. Možemo reći, onako u šali, da je ovom akcijom autor očistio možda više Hrvatske nego oni zaduženi za to. Drago mi je da smo našli zajedničku riječ i da je i on došao u Veliku Goricu kako bi rekao nešto više o cijelom projektu-rekao je Vlado Štarkelj, iz Zelene akcije.