Nova izložba o graditeljskoj baštini priča priču o drvenim kućama našeg kraja i čuva ih za buduće generacije
Alati i tehnike izrade drvenih kuća i ukrasa te povijest dokumentiranja naše bogate tradicijske drvene graditeljske baštine, imena poznatih graditelja od Posavine do Pokuplja i drugo donosi nam nova izložba koja je sinoć otvorena u Muzeju Turopolja.
Izložba „Planjki, vugli, cifre“ je rezultat projekta “Ruralno graditeljstvo na području Turopolja” koji je pod vodstvom Maje Ergović, više kustosice dokumentaristice Muzeja Turopolja i izv. prof. dr. sc. Sanja Lončar s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, proveden tijekom 2022. i 2023. godine.
Izložba se konceptualno sastoji od dvije cjeline, a predstavlja bogatu graditeljsku baštinu Turopolja. U prvoj tematskoj cjelini govori se o kontinuitetu dokumentiranja drvene arhitekture na području Turopolja, Posavine, Pokuplja i Vukomeričkih gorica, donosi izbor starije dokumentacije nastale od 19. st. do suvremenosti i nove dokumentacije nastale tijekom 2022. i 2023. godine, dok se u drugoj cjelini predstavljaju alati i tehnike izrade drvenih kuća i ukrasa, povezivanje procesa dokumentiranja i dokumentacije o drvenoj arhitekturi sa srednjoškolskim i visokim obrazovanjem, video materijal i edukativni sadržaj za posjetitelje.
-Ova izložba kreće od 19. stoljeća od prvih sustavnih istraživanja tradicijske drvene arhitekture na našem području, a povezuje nekoliko faza sve do današnjeg dana. Budućim generacijama ćemo barem kroz ovaj virtualan način u kojem su dokumentirani objekti moći omogućiti da u potpunosti i dožive te kuće-rekla je sinoć na otvorenju izložbe ravnateljica Margareta Biškupić Čurla.
Povod je bio veliki jubilej o kojem je više rekla jedna od autorica, Maja Ergović.
-Početna ideja je bila pregledati stanje terena nakon 50 godina od prvog istraživanja kojeg je provodio Republički zavod za zaštitu spomenika i naša draga prva ravnateljica Muzeja Turopolja Višnja Huzjak. Tada je obrađeno 22 sela/općine, 251 objekt, pregledom dokumentacije 2022.godine smo započeli ovaj projekt. U prvoj godini to su bili pripremni radovi, pregled dokumentacije, terensko istraživanje, a tijekom druge godine realizacija programa i rad sa strukovnim školama i studentima. Htjela bih se zahvaliti svim suradnicima i vlasnicima objekata koji su nam omogućili snimanje objekata i pomogli da dođe do ove izložbe-istaknula je Ergović.
Suautorica izložbe, Sanja Lončar iz Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju istaknula je kako je to dokumentiranje graditeljske baštine izuzetno bitno jer je nekad je to jedino što ostaje od baštine, posebno u trenucima kad ona nestane usred velikih katastrofa poput ratova, potresa, poplava, a onda nam primarno može služiti za obnovu građevina i kao dokument nekadašnjeg stanja.
-Sama ideja je došla od Maje koja je predložila, s obzirom da je velika 50. obljetnica velike akcije dokumentiranja tradicijske arhitekture Turopolja, da pokušamo otići na teren i vidjeti što u stvari još uvijek možemo zabilježiti i na taj način obilježiti s nekim aktivnostima taj događaj. Potaknute smo bile dokumentacijom, fotografijama i tekstualnim zapisima nastalima 1972.godine kada su ekipe stručnjaka odlazili na teren, dokumentirali arhitekturu i razgovarali s ljudima. Nije to jedina akcija koja je postojala, već od 1880-ih godina mi možemo pratiti arhiviranje arhitekture na ovom području, Turopolja, Posavine i Pokuplja-kazala je Sanja Lončar.
Prigodnim pjesmama otvorenje izložbe uveličala je vokalna skupina KUD-a Dučec, a druženje se potom nastavilo na katu uz mali domjenak. O planjkama, vuglima i ciframa možete više saznati ako i sami posjetite ovu izložbu koja ostaje otvorena do sredine svibnja 2024. godine.