Novosti Sport Događanja

Obilježava se nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom

05.05.2017. / Ivana Ćurić

Udruga osoba s invaliditetom Suncokret danas obilježava Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom u prostorijama Udruge u Cvjetnom naselju.

-Ovogodišnja tema posvećena je odraslim osobama s cerebralnom paralizom te izazovima s kojima se suočavaju u skrbi i kvaliteti života u zajednici-najavili su iz Udruge Suncokret koji će ovaj dan obilježiti danas od 14:30 do 17 sati

Cerebralna paraliza (CP) je grupa neprogresivnih, ali često promjenjivih motoričkih poremećaja uzrokovanih razvojnim poremećajem ili oštećenjem mozga u ranom stadiju razvoja. Uzroci mogu biti prenatalni, perinatalni i postnatalni. Definicija i dijagnoza cerebralne paralize još uvijek su predmet rasprava zbog nespecifičnih uzroka i velikih razlika u kliničkoj slici.

Cerebralna paraliza očituje se neuromotoričkim poremećajem kontrole položaja i pokreta tijela, tonusa i refleksa već od dojenačke dobi a usporen razvoj motorike je uvijek prisutan. Iako je samo oštećenje mozga koje uzrokuje cerebralnu paralizu neprogresivno, simptomi su podložni promjeni uslijed procesa maturacije i plastičnosti, mozga ali i primijenjenih terapijskih postupaka. Konačna dijagnoza cerebralne paralize nije dopuštena prije djetetove četvrte godine života upravo zbog varijabilnosti kliničke slike.

Često je popraćena nizom neurorazvojnih poremećaja kao što su epilepsija, poremećaji vida, sluha, govora, osjeta, percepcije te intelektualnim teškoćama. Klasificirana je kao razvojna teškoća budući da rani poremećaji motorike uzrokuju čitav niz ostalih problema. Učestalost cerebralne paralize kreće se između 2% do 4% i to je najučestaliji tjelesni invaliditet u djetinjstvu. Višestruki poremećaji prisutni su kod više od četvrtine osoba s cerebralnom paralizom.

Bez obzira na jačinu oštećenja, cerebralna paraliza je kompleksni invaliditet koji zahtijeva interdisciplinarni pristup i kontinuiranu podršku. Ono što je bitno naglasiti je da cerebralna paraliza nije bolest i ne može se izliječiti, ali da se individualnim pristupom i tretmanom mogu ublažiti simptomi, spriječiti daljnje razvojne teškoće i znatno poboljšati kvaliteta života osoba s cerebralnom paralizom. Pri tome je bitno imati na umu da cerebralna paraliza nije isključivo medicinski problem te da kvalitetu života osobe s cerebralnom paralizom određuje i socijalna uključenost i mogućnost neovisnog života, što podrazumijeva mobilnost, omogućen pristup školovanju, zapošljavanju i kulturnim sadržajima. Za osobe s višestrukim oštećenjima koji nisu u stanju neovisno živjeti i ovise o tuđoj pomoći neophodno je osigurati sustavnu i ciljanu skrb i smještaj.

Podijeli