Ovogodišnje OGLEDE ponudile nužan balans na kulturnoj sceni Velike Gorice
Iza nas je drugo izdanje Oglede festivala, manifestacije koja je dodatno oživjela kulturnu scenu Velike Gorice. Festival okuplja različite umjetnike i omogućuje široj publici da uroni u raznoliki svijet umjetničkih praksi. Nažalost, kišno vrijeme prisililo je organizatore na brzu reorganizaciju izvedbenih lokacija. Umjesto planiranih vanjskih prostora, program se većinom održao u Interpretacijskom centru u sklopu Muzeja Turopolja. Planirani performansi na tržnici i u parku kod Muzeja također su se održali, jer se nebo smilovalo u to vrijeme i smanjilo količinu padalina barem na kratko.
Popričali smo s Anom Katulić, glavnom organizatoricom Festivala Oglede, svestranom umjetnicom koju smo nedavno gledali na premijeri monodrame "Roža, cura s greškom".
Kako su tekle pripreme i koji su bili najveći izazovi ove godine te kakva je reakcija publike?
- Pripreme su protekle začuđujuće lagano. Krenuli smo s organizacijom početkom godine. Već na prvom koordinacijskom sastanku znali smo što nas čeka jer smo već bili iskusni, za razliku od prošle godine. Nakon što smo dogovorili izvođače, fokusirali smo se pretežno na organizacijske stvari i do početka festivala sve je bilo na svom mjestu. Ono na što nismo mogli utjecati je vrijeme. S obzirom na stabilan i vrlo profesionalan organizacijski tim, vrlo brzo smo sve prebacili u Interpretacijski centar u sklopu Muzeja Turopolja. Reakcija i odaziv publike bili su odlični; zadovoljni smo jer je publike bilo više. Podržali su izvođače velikim pljeskom, pa su se tako neki vraćali na pozornicu po tri puta. Osim velikogoričke publike, imali smo i zagrebačku.
Grad i naša zajednica prepoznali su festival kao značajno događanje još prošle godine.
Kakva je podrška šire javnosti? Je li bilo teško doći do sponzora i financiranja potrebnog za održavanje festivala?
- Definitivno je ovogodišnji festival išao korak dalje od prošlogodišnjeg, kako programski tako i organizacijski. Programi su drugačiji, puno kompleksniji nego prošle godine. Neću reći da su bolji; to je jednaka vrijednost ovog programa, ali se definitivno vidi pomak. Drago mi je što imamo podršku Grada i Zagrebačke županije, kao i Turističke zajednice Velike Gorice, koje su prepoznale naš festival kao nužan balans u kulturnoj sceni grada. Tim festivalom razvijamo novu, mladu publiku u kulturi, ali i postojeću pozivamo na naše programe kako bi osjetili ono što radimo.
Koliko naši sugrađani prepoznaju takvu vrstu umjetnosti?
- Mi smo ovdje da im odgovorimo na sva pitanja ili damo pojašnjenje za nešto što nisu razumjeli. Idemo otvoriti pitanja o tome što je izvedba, performans, happening i što su gledali. Nikome ne treba biti neugodno pitati; volimo diskutirati o umjetnosti. Ove godine njihova podrška nije zanemariva. Podržali su nas donacijama, a na temelju njihove reakcije prepoznajemo da je festival potreban. Publika se stvara, a to stvaranje ide polako; ne može se preko noći stvoriti nova publika u kulturi. Već prošle godine imali smo pravu publiku – to su ljudi koji nisu iz branše, prijatelji ili rodbina, nego novi gledatelji koji su čuli za festival i odlučili ga posjetiti - rekla nam je Ana.
Da publike neće nedostajati moglo se već naslutiti na samom otvorenju u četvrtak u Interpretacijskom centru, koji je bio premali da primi sve zainteresirane. Čast da otvori festival dobila je Ljiljana Mihaljević sa svojom instalacijom „Gozba“, gdje je posjetiteljima ponudila bogatu ponudu švedskog stola. Ove godine, kroz sadržaj se provlačila hrana u svim oblicima, pa je subotnje prijepodne bilo rezervirano za nastup Vice Tomasovića i njegov performans na Tržnici, nudeći “rajčice koje liječe” i ostale zdrave namirnice. Nikolina Butorac nahranila je posjetitelje veganskim kolačima napravljenim od lokalnih namirnica u okviru eat-art akcije.
Debatni klub Velika Gorica ponudio je raspravu o pozitivnim i negativnim stranama participacije građana u urbanizaciji, ističući trenutne probleme i potičući aktivno sudjelovanje zajednice. Teatro Verdi predstavio je "Kroniku nestajanja", kazališnu predstavu koja je posjetitelje ostavila bez daha i uz mnogo suza. Jedinstveni prostor u kojem su se održavale predstave doprinio je intimnosti doživljaja, gdje su gledatelji bili blizu izvođača, a energija se vrlo lako prenosila na cijelo gledalište. Disco program koji je pripremila agencija Vrisak malo je popravio tužno raspoloženje koje je ostavila predstava.
Da će subota prebrzo proći, uvjerili smo se i sami jer je jutarnji program "Arhitektura bez tura", šetnja gradom pod vodstvom Kristine Vujice, odmah nakon koje je uslijedio performans Juraja Šantorića u Interpretacijskom centru. Njegov performans „Jura i pl.Tur“ počastio nas je odličnim žgancima s vrhnjem.
Nakon što je Juraj Šantorić oduševio u jutarnjem dijelu programa, večernji dio otvorio je Josip Bišćan sa svojom neverbalnom predstavom "Ikar". Njegova izvedba ostavila je prepuno gledalište bez teksta, a oduševljena publika pljeskom je natjerala umjetnika da se nekoliko puta vrati pred gledatelje i pokloni se.
Nedugo nakon njega, na pozornicu je stigla Kata Mijatović s performansom „Buđenje, Velika Gorica“. Njena izvedba bila je toliko snažna da je nesumnjivo razbudila sve stanovnike okolnih kuća oko Interpretacijskog centra. Večer je završila glazbenim nastupom „Cure i Dečka“, zaljubljeno-glazbenog elektro para, uz koje su svi zaplesali.
Oglede festivalu treba pružiti priliku da se razvije u veliku manifestaciju, što su prepoznali i širi umjetnički krugovi. Tako je festival posjetila i Vlasta Delimar, najveća živuća umjetnica performansa koja uskoro slavi 70 godina rada. Ana nam je otkrila da su u tijeku pregovori da ona nastupi na Oglede festivalu, ali tek 2026. godine kada će se slaviti ta velika obljetnica umjetnice. Otkrila nam je tako da su planovi za iduću godinu već poznati, a mi ćemo vam samo otkriti da će se većina programa održavati u Galženici.
Iako možda ne razumijemo sve aspekte onoga što nazivamo umjetnošću, važno je da budemo otvoreni za nova iskustva. Dajući priliku različitim oblicima umjetnosti, obogaćujemo svoje živote i stječemo dublje razumijevanje svijeta oko nas. Festivalu Oglede želimo još puno uspješnih godina.