Povijesna zahvala velikom umjetniku: Izložbeni prostor POUVG-a postao je Galerija Trumbetaš
Izložbeni prostor POUVG-a večeras je pretvoren u Galeriju Trumbetaš. Galeriju je otvorio gradonačelnik Krešimir Ačkar s članovima obitelji Trumbetaš, a večer su uljepšali Turopoljski Banderijalci, Jane i KUD Velika Mlaka.
- Kultura i povijest jednoga naroda, a tako i lokalne i regionalne samouprave, ovisila je o pojedincima, prezentirala je u svijetu taj kraj. Danas kada otvaramo galeriju Trumbetaš, razmišljamo o tome koliko zapravo ima situacija i sitnica koje nismo ni poznavali o Trumbetašu. Nismo mogli ni pomisliti da jednog takvog dragulja u svojoj povijesti kraj sebe imamo. Ovim otvorenjem želimo reći jedno veliko hvala, zahvaliti se za njegov doprinos, za pronošenje našega lijepoga Turopolja kroz svijet - poručio je gradonačelnik.
Dragutin Trumbetaš istaknuti je i svestrani hrvatski umjetnik rođen u Velikoj Mlaki. S Pučkim otvorenim učilištem imao je izvrsnu suradnju, čiji je prostor često koristio za svoj rad, a istaknuo je da je često znao dobiti inspiraciju iz ovoga prostora. Prepoznatljiv je po grafičkim mapama posvećenim marginaliziranim skupinama u društvu. Budući da je i sam proveo većinu vremena u inozemstvu, posebno s gastarbajterima, bilježeći njihovu svakodnevicu, otuđenost od obitelji, trenutke opuštanja i sreće i njihova rada. Inspirirao ga je i Vincent van Gogh, kojega je kao lika postavio u vizualno-tekstualnom ciklusu „Dragi Vincent“, seriji imaginarnih pisama slikaru koji mu je bio kao srodna duša.
Upravo je voditeljica Galerije Galženica, Antonija Vodanović, prepoznala vrijednost stvaralaštva Dragutina Trumbetaša te pokrenula čitav projekt o osobi i djelu toga autora, na čemu joj se zahvalila Anita Pišković, ravnateljica POUVG-a.
- Ovo je večer koja će ostati zabilježena u velikogoričkoj povijesti. Otvaranjem Galerije Trumbetaš ovaj umjetnik bit će trajno upisan u memoriju našega grada, što svakako zaslužuje kvalitetom svoga stvaralaštva te ostvarenom domaćom i inozemnom karijerom. To je najmanje što možemo učiniti kako bismo gajili trajno sjećanje na Dragu i baštinili njegovu vrijednu baštinu – poručila je Pišković, zahvalivši se kulturnom vijeću Grada Velike Gorice te obitelji Trumbetaš na podršci.
Unazad nekoliko desetljeća u izložbenom prostoru POUVG-a prezentiralo se likovno stvaralaštvo samoukih velikogoričkih umjetnika, neafirmiranih i manje afirmiranim domaćih autora, a na raspolaganju je i obrazovnim ustanovama i organizacijama civilnih društava našega grada. Sada je galerija ovjekovječila ime velikog umjetnika, a dobila je i novi logo koji je dizajnirala Marinela Žinić Ačkar.
Dragutinu su ovih dana posvećene dvije izložbe. U Galeriji Galženica traje izložba 'Migracije - hommage Dragutinu Trumbetašu''na kojoj su izloženi radovi svih umjetnika posvećenih Trumbetašu.
U novoj Galeriji Trumbetaš izloženi su Ex Libris Dragutina Trumbetaša, grafike u formi naljepnica koje se lijepe na korice knjige. Trumbetaš se Ex Librisima kao temom bavio čitavog života, a početkom 2023. godine, Galerija Galženica otkupila je od umjetnikove obitelji vrijednu zbirku Ex Librisa Dragutina Trumbetaša koju čini dvadeset radova nastalih u razdoblju od 1984. do 2014. godine, mnogih dosad nepoznatih široj javnosti. Izložbu možete pogledati do 19. svibnja.