Novosti Sport Događanja

Poziv umjetnicima: Sudjelujte na prvom velikogoričkom festivalu izvedbene umjetnosti "Oglede"!

17.05.2023. / Klara Kosić

Ana Katulić, Jurica Škof i Matej Vuković predstavili su danas na konferenciji za novinare prvi festival izvedbenih umjetnosti i suvremenih praksi u Velikoj Gorici, festival Oglede.

Prvo izdanje festivala Oglede održat će se od 5. do 7. listopada u Velikoj Gorici na nekoliko atraktivnih punktova duž Trga kralja Tomislava (od Muzeja Turopolja prema Ferotermu). Organizira se kao dio Dana Europske baštine 2023. Nositelj programa je Plartforma za izvedbene umjetnosti i Pučko otvoreno učilište (Galerija Galženica), uz podršku Štoos teatra, udruge Trećeprostor , UO "Studio 9" i Zaklade Zamah. Oglede financijski prate Grad Velika Gorica i Zagrebačka županija.

Sam naziv festivala poigrava se s pučkim turopoljskim terminom „ići u oglede”, tj. vidjeti je li djevojka spremna na udaju, koliko je vrijedna, bogata i sl.

- Nazivom festivala mi doslovno i figurativno zovemo građane i publiku da ogledaju Veliku Goricu, da vide i dožive njenu povijest, kulturnu baštinu, zone i kvartove. Zovemo publiku na oglede, na promatranje i procjenu i revalorizaciju – kaže Ana Katulić.

Festival ima dvojaku ulogu. S jedne strane, smješten je u određene gradske zone, a cilj nam je da festival svake godine selimo u drugu gradsku zonu, tj. drugi kvart. On promovira i komunicira Veliku Goricu, njenu kulturu i tradiciju, gradske zone i lokalitete i na neki način revalorizira taj identitet grada. S druge strane, u grad dovodi i okuplja umjetnike, osobe koje stvaraju na polju suvremenih izvedbenih praksi – performans, neverbalni fizički teatar, ples, kazališni klaun, ali i vizualnu umjetnost i multimediju.

- Ponovno otvaramo neke stare-nove gradske prostore, mijenjamo im perspektivu, senzibilizirajući istovremeno građane na suvremenu umjetnost, da ona nije ništa strano i da ona može biti zanimljiva, dinamična, interaktivna i participativna – objašnjava Ana Katulić.

Svake godine mijenjat će lokaciju, ali i temu. Tema prvog izdanja festivala bit će „Zamjena”.

- Tema je inspirirana prostorom u kojem se odvija festival. Trg kralja Tomislava bio je stara gradska jezgra, konjski trg, sajmište gdje su djelovali obrtnici. Kasnije je preimenovan u Trg Slobode, kao jednog najvećeg trgovačkog društva u Velikoj Gorici. Svi ti simboli i nazivi idu u prilog tome da je Velika Gorica nekad i danas bila izrazito gospodarsko središte, grad koji njeguje obrtništvo, gospodarstvo i koji privlači investitore. Trgovina i razmjena dobara dobila je novo značenje i vizura grada u tom dijelu je izmijenjena, tj. zamijenjena. Neizbježno se protokom vremena stvaraju nove vrijednosti, čovjek traje i slika se mijenja, i te slike zapravo su simboli zamjene. Simbol je grad koji ostaje isti, ali njegova vizualna i zvučna pojava se mijenja – objasnila je Katulić i dodala da traže nove simbole kroz stare prostore.

Galerija Galženica upravo je prošle godine mapirala suvremenu velikogoričku umjetničku scenu, a uključivanjem u festival Oglede logični je nastavak za promoviranje lokalne umjetničke scene.

- Nadovezujemo se na situaciju koju je Galženica imala za cilj tijekom 80-ih godina – promoviranje velikogoričke suvremene scene. To je i mogućnost da se pokažu neafirmirani, neiskazani akademski likovni umjetnici i studenti. Ovo je jedan novi pristup. S jedne strane je to umjetnički aspekt, ponovno angažiranje lokalne scene, a s druge strane to je aktivnost u javnom prostoru, oživljavanje stare gradske jezgre – rekao je Jurica Škofač, kustos Galerije Galženica.

Uz velikogoričke umjetnike, festival je otvoren i svim drugim umjetnicima, bez obzira gdje žive i djeluju. Jedan dio umjetnika stiže po pozivu organizatora, a jedan dio umjetnika bit će odabran putem javnog poziva.

Sve prijave idu preko web obrasca. U obzir se uzimaju kraće forme, već gotovi radovi, ali i koncepti i ideje koje se mogu prvi put izvesti na festivalu. Naglasak je na suvremenim praksama, na participativnim i interaktivnim projektima, no može biti bilo kakav rad koji će uključiti publiku u izvedbeni proces. Prijavljeni radovi moraju biti prilagođeni izvedbi na otvorenom i s minimalnim tehničkim zahtjevnostima. Rok za prijavu je 22. lipnja. Odabrani umjetnici prikazat će radove na otvorenom prostoru Trga kralja Tomislava. Organizator će pokriti putni trošak i smještaj ako je potreban, a najbolji umjetnički rad bit će nagrađen nagradom u iznosu od 300 eura.

- Moram napomenuti da tema izlazi izvan prostornog okvira i daje potpunu slobodu interpretaciju teme zamjene, stoga potičemo sve one koji stvaraju ili imaju bilo kakvu ideju ili koncept, da nam se jave – poziva Katulić.

Jedan od umjetnika koji će sudjelovati na prvom izdanju Oglede je i Matej Vuković, koji se upravo predstavio na 1. Velikogoričkom salonu. Na festivalu Oglede odlučio je izložiti rad u javnom prostoru, i to u parku.

- Čast mi je izlagati, mislim da je zanimljiv projekt, da publika vizualno doživi neke nove stvari. S obzirom na to da se radi o parku, jednoj zajednici, mjestu gdje se ljudi upoznavaju, druže, zaljubljuju, jedna poanta parka je klupica, mjesto nalaženja. Odlučio sam staviti svoj način u to i ostaviti trag. Moj rad bi trebao biti obična parkovska klupica koja je u jednom dijelu samo malo udubljena, kao da je netko sjeo i otišao, i ostavio iza sebe udubljenje. Klupica mi je bitna kao spontani svakodnevni predmet koji se nadovezuje na moj trenutačni ciklus – rekao je Vuković.

- Nama je cilj da, ako ćemo imati intervencije u prostoru, da one ostanu u tom prostoru i nakon trajanja festivala, čime bi Velika Gorica dobila novu pojavnost u prostoru. Svaki prostor bio bi obilježen festivalom Oglede – spomenula je Katulić, i nadodala:

- Ovo je Velikogorički festival i velikogorička priča. Tko god na bilo koji način vidi svoje mjesto, želi sudjelovati, volontirati, organizacijski ili na drugi način uključiti, slobodno nam se može javiti.

Podijeli