Predavanje i izložba „80. godišnjica organiziranog progona i stradanja njemačke manjine u Hrvatskoj“
Vijećnica Pučkog otvorenog učilišta i Galerija Trumbetaš, u četvrtak 9. listopada bit će domaćini predavanju i dokumentarnoj izložbi autora i predavača Gorana Beusa Richembergha „80. godišnjica organiziranog progona i stradanja njemačke manjine u Hrvatskoj“
Njemačka etnička zajednica na hrvatskim područjima živi u kontinuitetu 8 stoljeća, a nakon valova organiziranog naseljavanja kolonistâ u 18. i 19. stoljeću osobito brojna bila je na područjima Slavonije, Srijema i Baranje. Oko 170 tisuća Nijemaca živjelo je na područjima današnje Hrvatske do Drugoga svjetskog rata (od oko 550 tisuća na području tadašnje Kraljevine Jugoslavije), a njemačka okupacija i uspostava NDH njemačku su manjinu stavile u specifični položaj. Još 1944. AVNOJ je sve Nijemce proglasio narodnim neprijateljima kojima će biti oduzeta sva imovina. Nakon što je, uslijed široke propagandne kampanje okupacijskih vlasti, u velikom zbjegu tijekom listopada i studenoga 1944. prema Njemačkoj i Austriji evakuirano više od 100 tisuća njemačkih civila iz Hrvatske, oni koji su ostali, posve uvjereni da nikome ništa nisu skrivili, bili su izloženi osveti i drakonskim kaznama novih komunističkih vlasti. Izbjeglima je zabranjen povratak, oduzeta im je sva imovina (preko 20 tisuća imanja), a veliki broj njih bio je protjeran u Njemačku ili interniran u posebne logore za Nijemce od kojih su najveći bili Velika Pisanica, Josipovac, Krndija, Valpovo i Šipovac-Našice. U tim sabirnim i radnim logorima vladala je visoka stopa smrtnosti od gladi, iscrpljenosti, tifusa i drugih bolesti. Kad su logori raspušteni preživjeli se više nisu imali gdje vratiti i mnogi su morali početi život iznova, nerijetko skrivajući identitet, mijenjajući imena i prezimena i seleći se u druga mjesta. Njihovo iseljavanje u Njemačku ili druge zemlje trajalo je još desetljećima. Sličnu sudbinu doživjelo je još najmanje 12 milijuna etničkih Nijemaca na Istoku Europe. Danas je njemačka manjina u Hrvatskoj malobrojna zajednica od tek nešto više od 3 tisuće pripadnika, ali je još uvijek vitalna i aktivna u svojim nacionalnim udrugama u Osijeku, Zagrebu, Vukovaru i Siraču.
Otvorenje je u 19:00 sati, a izložbu možete posjetiti do 15. listopada.

Carević okuplja goričke nogometaše, vjeruje da će Vatreni protiv Paname biti pravi: Budimir bi trebao doći do izražaja...
Mlada nada Gorice na pripremama za Europsko prvenstvo u Walesu: Luka Vrzić na popisu izbornika Oreščanina
Velikogorički sedmaš Mijo Novak osvojio broncu na Matematičkoj olimpijadi u Rumunjskoj
Velika nedjeljna završnica Gorica Opena: Vrhunska odbojka na pijesku na terenima kod Betonca!
Velika Buna pobjedom nad Šiljakovinom krenula u obranu naslova, u nedjelju se igra u Donjem Hruševcu i slavi Dan mjesta
Velikogorička priča o Kristini Ivatović i o društvu koje okreće glavu kada to ne bi trebalo