Novosti Sport Događanja

Predavanje o velikom županu pratila i njegova kćer

18.12.2018. / Petar Brnada

U velikogoričkom Centru za posjetitelje u ponedjeljak navečer održano je predavanje posvećeno životu i djelu velikog župana turopoljskog Franje pl. Lučića (1889.- 1972.).

Iznimno zanimljivom predavanju koje su vodili dr.sc. Branko pl. Puceković i Ivan Nađ, Zmaj Brezanski od Hrvata prisustvovala je i županova obitelj, a s njima i županova kćer Vlasta pl. Kalay.

-U novoj državi bori se za agrarnu reformu i očuvanje oblika turopoljske zajednice, te mu uspije zadržati opseg, autonomiju i imovinu- gradi ciglanu u Mraclinu, osniva vlastite štedioničke zadruge, razvija trgovinu. Izgrađene su tri škole: u Kučama, Mraclinu i Buševcu, te petnaest čitaonica i knjižnica. Osnivaju se mnoga pjevačka, tamburaška i folklorna društva: „Vjenčić“ u Mraclinu, Tamburaški zbor u Buševcu i Donjoj Lomnici, te mnogi crkveni zborovi- kazao je predavač Nađ.

Pritom je Nađ napomenuo da je župan Lučić osnivao i športska društva, a po sučijama su se gradile „opčinske hiže“ za okupljanja (društveni domovi). Isto tako, župan Lučić potpomagao je i osnivao nova vatrogasna društva te gradio vatrogasna spremišta - gasilane. Župan Lučić brine za crkve u Turopolju, obnavljaju se i grade kapele - poklonci posebno (1925 g.) u jubilarnoj godini 1000-te obljetnice Hrvatskog kraljevstva.

Lučić je za župana Plemenite opčine turopoljske izabran prije točno 100 godina, na blagdan Svete Lucije kojega slavimo 13. prosinca, a dužnost je obnašao punih devet godina.

Na vlastitu molbu imenovan je 1920. profesorom na Kraljevskoj muzičkoj školi iz teoretskih predmeta i orguljanja, a na Muzičkoj akademiji proveo je 40 godina, sve do 1961. O njegovoj nadarenosti za glazbu najbolje govori to što je sa samo devet godina samostalno svirao svete mise i večernjice.

Franjo Lučić hrvatskom je narodu dao prvu oblikovanu simfoniju, Turopoljsku himnu 1919., Međimursku himnu 1946., vokalne kompozicije; četiri mise, motete, solo-pjesme, Zborske skladbe za sv. Ceciliju; O silni, jaki Bože; O Isuse izranjeni, Bože velji, Tantum ergo, Tol΄koj ubo, te Marijanske pjesme: Marijo, svibnja kraljice.

Manje je poznato da je Lučić sudjelovao u prijenosu posmrtnih ostataka Zrinskog i Frankopana u kriptu zagrebačke katedrale 1919. godine, o čemu svjedoči i jedna crno-bijela fotografija na kojoj Franjo u povorci, koja prolazi Trgom bana Josipa Jelačića, jaše na bijelom konju.

Gostima predavanja kratko se obratila i županova kćer Vlasta pl. Kalay koja je istaknula da se među svim brojnim funkcijama i ulogama koje je obnašao, župan Lučić ipak najbolje snalazio u ulozi djeda, čime je izmamila velike simpatije prisutnih.

Uz sve navedeno Lučić će prije svega ostati zapisan kao veliki glazbenik, a napisao je i najljepšu himnu - onu turopoljsku! Njegov značaj danas potvrđuje da njegovo ime nosi gorička Umjetnička škola, Gradski zbor, ulica i povijesni park s njegovom bistom, kao i Nagrada Grada za društveni rad.

Galerija slika

Predavanje o velikom županu pratila i njegova kćer Predavanje o velikom županu pratila i njegova kćer Predavanje o velikom županu pratila i njegova kćer Predavanje o velikom županu pratila i njegova kćer Predavanje o velikom županu pratila i njegova kćer

Podijeli