Stari mlin iz Kurilovca pronaći će novi dom u Etno zadruzi u Buševcu
Više od 70 godina stari mlin iz obiteljskog doma u Kurilovcu postat će vrijednim čuvarom starih vremena u sklopu Etno zadruge u Buševcu. Riječ je o jednom od dva takva stara mlina koja su na području Velike Gorice djelovala prije više od pola stoljeća.
Kako se nekada žito mljelo, njegova zvuka u mlinu i mirisa dobivenog brašna dobro se sjeća naša sugrađanka Verica Jurmanović, rođena Odrčić iz Kurilovca u čijoj je kući jedan takav mlin dugo radio.
-Svi su ovdje dolazili mljeti jer mlin je od 1948. imao građevinsku dozvolu. Od tate brat i njegova žena su tu radili i dočekivali ljude. A dolazili su „z brega”, iz Posavine, Kurilovca, Rakarja, Vukovine... Odasvud. To je bila atrakcija nekad davno – ispričala nam je gospođa Verica.
-To se mljelo i bilo je fino brašno, mirisalo je, drugačije je bilo nego danas – dodala je.
Iz toga vremena ostale su uspomene ovjekovječene na nekoliko fotografija koje gospođa Verica čuva, a na njima se nalaze članovi njezine obitelji koji su u to doba brinuli o mlinu.
(Juraj i Marija Odrčić)
Mlin je prestao raditi prije 15-ak godina, a bračni par Jurmanović odlučio ga je sačuvati od zaborava i pronaći mu dom kakav zaslužuje.
- Meni bi bilo žao da on propadne. To je starina, naša baština, bilo bi mi žao da završi negdje gdje mu nije mjesto. A sad mislim da će dobiti pravo mjesto na kojem ćemo ga svi moći doći pogledati – kaže nam gospođa Verica.
(Mato i Kata Odrčić)
Sa suprugom Zlatkom odlučila je stari mlin donirati Ogranku seljačke sloge Buševec koji će ga ukomponirati u Etno zadrugu i restaurirati kako bi jednog dana ponovo proradio.
U sklopu Etno zadruge o kojoj brine OSS Buševec, nalaze se vrijedne starine koje čuvaju duh nekih davnih vremena. Naša su baština i vrijedni svjedoci naše povijesti. Stari mlin iz Kurilovca uklopit će se uz čardak, komoru, te razna oruđa i alate koje Buševčani u sklopu Etno zadruge vrijedno čuvaju.
-Mlin smo raskopali, pripremili za transport i prevest ćemo ga u Buševec, pohraniti ga privremeno i nakon toga, kad dođe vrijeme i skupimo sredstva probat ćemo ga posložiti gdje će odgovarati – rekao nam je Nenad Rožić, predsjednik Ogranka.
Mlin posjeduje dozvolu iz 1948. godine od kada je radio u Kurilovcu, a ogrankašima je želja da jednog dana opet proradi.
-Rado bismo ga stavili u funkciju – kaže nam Rožić no dodaje kako će cijeli postupak potrajati ne samo zbog zahtjevnosti restauracijskog postupka već i zbog financija potrebnih za nastavak ove lijepe priče za koju dobre volje među žiteljima našeg kraja očigledno ne manjka. Nadamo se da će naići na podršku institucija kako bi se nastavilo očuvanje tradicije i baštine naših krajeva čiji je svjedok i ovaj stari kurilovečki mlin.
(stare fotografije ustupila Verica Jurmanović)