Novosti Sport Događanja

Što veže mraclinske tamburaše i filmski klasik "Breza"?

30.10.2017. / Ivana Ćurić

Neobičan povod doveo je u petak navečer tamburaše i članove uprave Dučeca u karlovačku Gradsku knjižnicu. Naime, udruga Zraka iz Draganića pobrinula se da jedna važna obljetnica hrvatske filmske kulture – pola stoljeća od nastanka filma Breza režisera Ante Babaje – ne prođe bez odgovarajućeg spomena. Stoga je u Gradskoj knjižnici, u suradnji s Hrvatskim audiovizualnim centrom, priređena izložba, projekcija filma i susret s glavnom glumicom, svojedobno velikom zvijezdom jugoslavenskog i slovenskog filma, Mancom Košir.

Mraclin je u ovu priču ušao već tijekom samoga snimanja filma. Naime, kako je režiser Babaja želio što više autentičnog materijala u svome filmu, među mnogima naturščicima i statistima angažirani su i mraclinski tamburaši, legendarni Cicibani. Iako glavnih aktera ovog tamburaškog društva nema više nema među živima, kao ni većine onih koji su stvarali Brezu, Dučec sa zadovoljstvom odazvao pozivu na ovo događanje s nasljednicima nekadašnjih Cicibana.

Vrlo ugodna – i pomalo nostalgična večer – protekla je u znaku neobično zanimljive i temperamentne gošće iz Ljubljane Mance Košir, koja je nakon svoje glumačke epizode, u Zagrebu doktorirala filološke znanosti, a kao profesorica novinarstva ostvarila zapaženu javnu i akademsku karijeru u Sloveniji. Svojim sjećanjima i raznorodnim interesima šarmirala je radoznalu publiku.

Manca Košir pozvana u Mraclin

Tamburaški sastav Dučeca lako se uklopio u ovu veselu večer s nekoliko točaka iz svog rasporeda, a s predstavnicima uprave Dučeca, koji su predvodili predsjednik Vjeko Kovačić i tajnik Matija Kos, dogovoreno je da se izložba o filmu Breza nakon zatvaranja preseli u Mraclin, pa je uz tu ideju upućen i poziv gđi Košir da posjeti mjesto iz kojeg potječu tamburaši koji su je prije pedeset godina ispratili u hrvatske filmske vjekopise.

Nezaboravni Cicibani i Pimpekov bajs

Tamburaški sastav Cicibani osnovan je početkom pedesetih godina prošlog stoljeća od već poznatih mraclinskih glazbenika, u okviru mraclinskog Kulturno umjetničkog društva Dučec. Društvo je tada nosilo ime Ivana Gorana Kovačića. Sastav je pod vodstvom školovanog glazbenika Franje Cvetnića Esperanta (1917-2001) djelovao u sljedećoj postavi: Stjepan Galeković Bekrija (beglajt), Vid Kovačić Vujec (drugi prim, violina), Franjo Galeković Štruca (G-brač), Drago Crnić (D-brač), Josip Galeković Pimpek (bajs). Prim je svirao sam Franjo Cvetnić Esperant.


Cicibani su bili stožer kulturno-umjetničkog, ali i zabavnog života Mraclina, a ostvarili su veliku popularnost u Turopolju te nastupili na prvoj Smotri folklora, u Zagrebu 1966. godine. Njihov nastup u Babajinoj Brezi,a potom i u filmu Družba pere Kvržice, bio je na određeni način kruna njihove glazbene i folklorne karijere.

Prema pričama starijih članova KUD-a „Dučec, postoji jedna zanimljivost vezana uz sudjelovanje tamburaškog sastava Cicibani u filmu Breza. Naime, u 74. minuti filma, u sekvenci seoske svadbe, postoji kadar u kojem se bajsist Josip Galeković Pimpek, sam sa svojim bajsom, teškom mukom penje na brijeg te vidno zaostaje za svatovima i ostalim Cicibanima. Prema priči, toga u originalnom scenariju nije bilo, no kadar se toliko svidio režiseru Babaji da ga je odlučio ostaviti u filmu.




(izvor: Mraclin.hr; foto: Udruga Zraka, Ratko Cvetnić, Matija Kos)

Podijeli