Tradicijske drvene kapele otvorit će svoja vrata vrhunskim glazbenicima na Festivalu drvenih kapela Sancta Barbara
Kako bi drvenim kapelama vratili nekadašnju staru slavu, prije šest godina osmišljen je Festival drvenih kapela Sancta Barbara čije 6. izdanje počinje već nadolazeće nedjelje. Program Festivala je predstavljen je u velikogoričkom Turističko - informativnom centru. Već drugu godinu za redom Festival drvenih kapela u vizualnom dijelu posvećen je Božidaru Škofaču, čuvaru tradicijske baštine koji je preminuo prošle godine.
-Koristimo njegova prekrasna ulja na platnu kako bismo promovirali tradicijsku baštinu, barokne bisere tradicijske arhitekture ali i naše glazbenike i sve one koji su zaslužni da se naša tradicijska baština očuva, a Božidar Škofač je svakako jedan od njih – istaknula je organizatorica Festivala Valentina Badanjak Pintarić.
(Foto: Touropolje.com)
Festival tradicionalno počinje u kapeli Svete Barbare u Velikoj Mlaki, 30. lipnja od 20:00 sati koja predstavlja najljepši i najreprezentativniji primjer drvenog baroknog sakralnog graditeljstva Sjeverne Hrvatske.
-Šesto izdanje festivala otvorit će barokni ansambl Ars Longa koji je u istoj kapeli sjajnim nastupom otvorio i prvo festivalsko izdanje. Ansambl čine sve redom vrhunski glazbenici: Monika Cerovčec, sopran; Ana Benić Šalinović, barokna flauta; Stjepan Nodilo, barokna oboa i blokflaute; Lea Sušanj Lujo, barokno violončelo i Linda Mravunac Fabijanić, čembalo. Na programu su omiljene forme baroknih majstora - sonate, triosonate i kantate, ali i jedna suvremena skladba hrvatske skladateljica Mirele Ivičević – istaknula je organizatorica Badanjak Pintarić.
U petrinjskom kraju u kapeli svete Barbare u Brestu Pokupskom u utorak 2. srpnja nastupit će Duo Alhambra koji čine vrhunski glazbenici - gitaristica Divna Šimatović i klarinetist Abdul Aziz Hussein.
-Festivalski program prvi puta ugošćuje ovakav sastav, a oboje glazbenika pravi je užitak slušati. Na programu su djela hrvatskih skladatelja Tomislava Uhlika, Ivane Kiš, Ante Grgina, Slavka Fumića te Astora Piazzolle – istaknula je Badanjak Pintarić.
U kapeli svetog Ivana Krstitelja u Buševcu u srijedu 3. srpnja prvi puta će nastupiti novoosnovani ansambl INTERArcT koji čine Ana Benić Šalinović, flauta; Parvaz Salimov, viola i Milica Pašić, harfa. Na programu su djela Th. Dubois, Ch. W. Glucka, A. Dvořáka, E. Elgara, C. Debussya i A. Joliveta.
-Vrata jedne od najstarijih i najvrjednijih drvenih kapela - Kapele svetog Jurja u Lijevim Štefankima iz 1677. godine - u četvrtak 4. srpnja otvorit će cijenjeni slovenski umjetnik Tomaž Sevšek Šramel i upoznat će nas s umjetničkim instrumentom s tipkama - harmoniumom d’art – istaknula je organizatorica
U Velikoj Gorici u Kapeli Ranjenog Isusa u petak 5. srpnja nastupit će sjajni dvojac romantičnih gitara - Edin Karamazov i Igor Paro.
-Na programu koncerta nazvanog "O cara armonia" slušat ćemo djela Haydna, Sora i Mozarta iz ruku svjetskih gitarista – dodala je organizatorica.
Popularno festivalsko ladanje, koje se održava se u suradnji s Muzejom Turopolja održat će se na festivalsku subotu, 6. srpnja u posebno lijepom ambijentu ispred Kurije Modić-Bedeković u Donjoj Lomnici.
(Foto: Touropolje.com)
-Publici će se predstaviti vrhunske pjevačice okupljene u ženski ansambl Zwizde koje su pomele sve konkurente na svim natjecanjima na kojima su se pojavile. Pjevaju tradicijsku glazbu područja na kojima žive Hrvati Šokci, ali publika će ovom prigodom imati priliku prvi puta čuti zanimljivu etno-jazz fuziju tradicijske i jazz glazbe sjajnog Tria Pavla Golubića – istaknula je organizatorica.
U jedinoj zagrebačkoj drvenoj kapeli, odnosno Župnoj crkvi Sv. Marka Evanđeliste u Jakuševcu, premijerno u festivalskom programu publika će imati prilike poslušati restaurirane orgulje graditelja Pavla Pumppa, (Apatin 1801.- Zagreb 1883.) koji je između 1827. do 1863. godine, upravo na području na kojem se održava Festival drvenih kapela, izgradio šezdesetak glazbala od kojih je sačuvano tek osamnaest.
-Program 6. Festivala drvenih kapela Sancta Barbara u nedjelju 7. srpnja zaključit će festivalski ansambl Capella Lignum u novom sastavu Marija Ticl, sopran; Tamara Coha Mandić, flauta; Diana Grubišić Ćiković, harfa i Alen Kopunović Legetin, orgulje – zaključila je organizatorica Valentina Badanjak Pintarić.
Pokrovitelj Festivala drvenih kapela ove je godine Grad Velika Gorica.
-Drago nam je da je Grad prihvatio pokroviteljstvo jer da nije bilo grada ne bi bilo ni festivala. Od prve godine Grad je prepoznao ove lijepe programe i priliku da se promovira kapela kao prostor u kojem se može koncertirati, pozvati i širu publiku jer mogu putem digitalnih alata pratiti koncerte – poručila je Valentina Badanjak Pintarić.
-Kako je naše područje bogato drvom posebno hrastom lužnjakom, Turopoljci su od njega gradili kuće tijekom povijesti. Turopoljci su današnjim generacijama ostavili drvene ljepotice, sačuvano ih je desetak na području Turopolja, Vukomeričkih gorica i Pokuplja. Grad Velika Gorica apsolutno podupire takve aktivnosti i izdvajamo iz Proračuna Grada za kulturu nešto više od četiri milijuna eura godišnje. Festival Drvenih kapela je događaj koji spaja tradiciju, glazbu i kulturnu baštinu i Grad podupire ovaj vrijedan festival – istaknula je ispred Grada, pročelnica Upravnog odjela za predškolski odgoj, školstvo i društvene djelatnosti Lana Krunić Lukinić.
Našim kapelicama potrebno je udahnuti novi život, kazala je direktorica TZ Zagrebačke županije Ivana Alilović.
-I to upravo ovakvim Festivalom koji je stvorio destinacijski brend. Važan je i za turizam Zagrebačke županije koji želimo promovirati u svakom segmentu, a potičemo onu priču koja stvara održivu destinacijsku priču. Na području Zagrebačke županije imamo zaštićena područja, kulturna dobra i ovakvim festivalima dajemo dah i novu priču našeg destinacijskog kraja – istaknula je direktorica TZ zagrebačke županije Ivana Alilović.
-Na ovaj način naše drvene kapelice mogu udahnuti novi život, barem na nekoliko dana koliko traje Festival drvenih kapela jer su posebno lijepi svjedoci vremena koje je prošlo i lijepih vještina, a radi se o drvenom graditeljstvu. Uz pomoć digitalne tehnologije ovaj festival omogućuje praćenje koncerata iz cijelog svijeta. Puno pratitelja imamo iz dalekog Japana – istaknula je Maja Toth, direktorica Turističke zajednice Velike Gorice.
Uz Grad Veliku Goricu, Festival podržava i Ministarstvo kulture i medija, Grad Zagreb, Grad Petrinja, Općina Pokupsko, TZ Grada Velike Gorice, kao i Zagrebačka županija te Sisačko – moslavačka županija.
-Zahvaljujući njima ulaz za sve posjetitelje je slobodan – kazala je Badanjak Pintarić.
Festivalski program sastavljen je od vrhunskih glazbenika i puno predivne glazbe.
-Vjerujemo da će vas potaknuti da dođete na Festival, uživate u glazbi i okrijepite dušu i tijelo na mjestima koja su od pradavnih vremena bila posebna, u prostorima što svjedoče o umjetničkom geniju našega naroda koji nam je u baštinu ostavio ove bisere tradicijske barokne arhitekture- istaknula je Valentina Badanjak Pintarić.