Turopoljske skitnje vode vas na "Tisućljeće kulinarstva"
Ukoliko ste željni izleta u prirodu i ne znate što biste radili ove subote, Pučko otvoreno učilište Velika Gorica poziva vas da se pridružite Turopoljskim skitnjama koje ovoga puta vode na prostore Parka prirode Žumberak-Samoborsko gorje.
U Arheološkom parku u Budinjaku, na prostoru Parka prirode, u subotu, 8. rujna, održat će se glazbeno-turistička manifestacija pod nazivom - Tisućljeća kulinarstva.
Riječ je o radionicama pretpovijesne, rimske, srednjovjekovne i tradicijske žumberačke kuhinje koje možete posjetiti pod okriljem „Turopoljskih skitnji“ u organizaciji POU Velika Gorica.
Prema Eko- centru Budinjak kreće se u 8 sati, polazak je ispred Muzeja Turopolja, a cijena programa iznosi 70 kuna.
-Za razliku od uobičajenog mirisa po zemlji ili zamračenim muzejskim prostorijama, nekoliko dana tijekom rujna arheologija u Budinjaku miriše po metvici, rimskome slanom pripravku – liquamenu i egzotičnim začinima kakve su trgovci srednjega vijeka donosili s putovanja po bliskoistočnim zemljama. Mirisi prošlosti šire se s kulinarskih radionica tijekom kojih se posjetitelji okušavaju u pripremanju jela po povijesnim receptima- rekli su iz POUVG-a.
Program će započeti obilaskom Arheološkoga parka duž poučne Staze kneževa. Nakon lagane šetnje posjetitelji započinju s pripremom hrane u izletničkom prostoru ispred Eko-centra Budinjak. Podijeljeni u četiri grupe, na otvorenom prostoru opremljenom ložištima za vatru, posjetitelji istovremeno pripremaju jela po pretpovijesnim, rimskodobnim, srednjovjekovnim i tradicijskim žumberačkim receptima te po završetku pripreme uživaju u okusima hrane davno prošlih pretpovijesnih i povijesnih perioda, kao i u jelima koja se i danas, kao i stoljećima ranije, poslužuju na stolovima žumberačkih obitelji.
-Za pripremanje jela na način kako se to radilo u pretpovijesti posjetitelji dio namirnica prikupljaju sami na obližnjim travnjacima, te tako koriste samoniklo bilje koje je predstavljalo temelj ishrane pretpovijesne populacije ovoga područja. Neka od jela pripremaju se posebnom tehnologijom pečenja, u glinenim kalupima koje posjetitelji sami izrađuju- govore organizatori te vas pozivaju da nikako ne propustite priliku za sudjelovanjem u radionicama “Tisućljeća kulinarstva”.