Učenici i profesori Zrakoplovne škole sudjelovali u pošumljavanju u Vrbovskom
U Vrbovskom je provedena 98. akcija pošumljavanja u projektu CO2mpensating by planting, u kojoj su sudjelovali učenici i nastavnici Zrakoplovne tehničke škole Rudolfa Perešina.
Olujna nevremena, dugotrajne suše, najezde insekata i štetnika koji sele zahvaljujući međukontinentalnom prometu roba, kao i drugi veliki prirodni poremećaji te požari, za koje je najčešće zaslužan čovjek, uzrok su više od deset posto propadanja šuma diljem svijeta.
Ove nedaće, koja izravno utječe na kvalitetu života ljudi, pošteđena nije niti Hrvatska, koja pod šumama ima čak 49 posto svog područja.
Zbog toga su partnerski Savez izviđača Hrvatske, agencija HEARTH i Hrvatske šume d.o.o. prije četiri godine pokrenuli projekt CO2mpensating by planting, kroz koji je u edukativno-ekološki program Šumoborci uključeno desetak tisuća volontera, učenika srednjih škola s područja grada Zagreba, Zagrebačke županije, Karlovačke županije i Sisačko-moslavačke županije.
Šumoborci su kroz gotovo stotinu akciju pošumljavanja područja šuma oštećenih utjecajima klimatskim promjenama do sada u Hrvatskoj zasadili oko 150 tisuća sadnica, uglavnom hrasta lužnjaka, ali i drugog drveća na desetak lokacija u središnjoj Hrvatskoj.
U program Šumoborci aktivno su se dosad uključili velikogorički izviđači i učenici te nastavnici Gimnazije Velika Gorica, a u četvrtoj sezoni i učenici Zrakoplovne tehničke škole Rudolfa Perešina u Velikoj Gorici. Njih pedesetak u pratnji nastavnika u 98. akciji pošumljavanja provedenoj 12. studenog 2024. posadili su 650 sadnica smreke u Gorskom kotaru, na području kojim gospodari Šumarija Vrbovsko. Tamo su u prethodnih deset godina olujna nevremena, ledolomi i štetnik potkornjak uništili stotine tisuća kubika drvne mase.
Kroz projekt Compensating by Planting, Šumoborci nastavljaju s akcijama pošumljavanja u Sisku, a potom u Lekeniku i Hrvatskoj Dubici s preko tisuću novih volontera.
Članovi Turopoljske udruge skauta „Tur“ u listopadu su, kroz već glasoviti projekt Boranka, sudjelovali i u pošumljavanju opožarenih područja Dalmacije. Boranka je ove jeseni provođena na području Parka prirode Biokovo kod Makarske te na području gradova Trogira i Šibenika. Turovci su pošumljavali brdo Jelinjak, u blizini šibenskog naselja Grebaštica, koje je požarom devastirano prošle godine.
Vrijednost volonterskog pošumljavanja i obnove šuma uništenih u požarima prepoznata je i izvan granica Hrvatske. Tako se uz potporu Ministarstva vanjskih poslova Republike Hrvatske i organizacijsku pomoć hrvatskih izviđača Boranka već dvije godine provodi u Makedoniji, a od ove jeseni i u Crnoj Gori, u organizaciji tamošnjih nacionalnih izviđačkih organizacija.
Napisao: Alen Konjević