Novosti Sport Događanja

„Virtualni savjetnik” Udruge Suncokret: Radionice, chatbox i digitalna slikovnica za borbu protiv nasilja

03.03.2021. / Maja Peranić

Udruga Suncokret Velika Gorica u partnerstvu s Hrvatskim savezom udruga cerebralne i dječje paralize već nekoliko mjeseci aktivno provodi projekt „VirtuS – Virtualni savjetnik“ namijenjen suzbijanju elektroničkog nasilja nad osobama s invaliditetom. Kao suradnici na projektu ističu se Centar za odgoj i obrazovanje Velika Gorica i Dječji vrtić „Žirek“ gdje je provedeno nekoliko radionica na tu temu, a velika je novost da je objavljena Digitalna slikovnica te izrađena web stranica i chatbox putem kojeg se za pomoć stručnjacima mogu obratiti svi oni koju sumnjaju ili su doživjeli nasilje.

Projektom „Virtualni savjetnik“ žele se osigurati usluge prevencije elektroničkog nasilja na područjima u kojima nisu razvijene, poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom na području cijele Republike Hrvatske, povećati socijalno uključivanje korisnika i prevenirati nasilje. Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize će pružati stručnu podršku kroz vođenje projekta i provođenje aktivnosti u koordinaciju s partnerima u lokalnoj zajednici koji su u Velikoj Gorici djelatnici Udruge Suncokret.

Iz Udruge ističu kako je zlostavljanje djece i mladih te uznemiravanje putem interneta jedno je od najznačajnijih socijalnih rizika kojima su izložena djeca i mladi u Republici Hrvatskoj. Uočava se nedostatak usluga i mjera koje pridonose prevenciji nasilja i zlostavljanja djece i mladih s invaliditetom s posebnim naglaskom na elektroničko nasilje, manjak lako dostupnih savjetodavnih usluga te nedovoljna informiranost stručnog kadra i roditelja o vršnjačkom nasilju i govoru mržnje u digitalnom okruženju.

-Bez obzira na to što ne dolazi do fizičkih ozljeda, žrtve elektroničkog nasilja izjavljuju da neugodne poruke i objavljivanje uvredljivih fotografija i video sadržaja ima izuzetno teške posljedice na njihovo samopoštovanje, samopouzdanje i mentalno zdravlje. Uočena je visoka stopa depresije i tjeskobe, čak viša nego kod klasičnog nasilja. Od ostalih simptoma javlja se promjena raspoloženja, teškoće sa spavanjem, izbjegavanje škole i izvannastavnih aktivnosti. Nasilje se može odvijati 24 sata dnevno, čak i kada su mediji provedbe elektroničkog nasilja (računalo, mobitel) isključeni-kaž iz Udruge Suncokret.

Aktivnosti u sklopu ovog projekta stoga doprinose prevenciji elektroničkog nasilja nad i među djecom i mladima s invaliditetom. Informiranjem se osvještavaju djeca i mladi s invaliditetom i njihovi roditelji koji se susreću s mnogim izazovima i preprekama. Potrebna informiranost i razumijevanje izlaganju društvenim mrežama i korištenje interneta i drugih kanala komunikacije važno je zbog moguće izloženosti nasilju i neprimjerenim sadržajima. Zaštita djece i mladih s invaliditetom mora biti prioritet društva, ističu iz Udruge Suncokret.

Do sada su tako proveli tri tematske radionice u Dječjem vrtiću "Žirek" i Centru za odgoj i obrazovanje Velika Gorica na teme: „Prevencija elektroničkog nasilja nad i među djecom i mladima“, "Zaštita djece i mladih u digitalnom okruženju" te "Postupanje u slučajevima nasilja i govorima mržnje".

S ponosom predstavljaju i digitalnu slikovnicu "VirtuS" i chatbox, koji se nalaze na ovdje.

-Web stranica uključuje dio koji nam nešto više govori o samom projektu, digitalnu slikovnicu „VirtuS“, pitanja i odgovore o elektroničkom nasilju te korisne kontakte-kažu iz Udurge i dodaju:

-Digitalna slikovnica „VirtuS“ govori o dječaku Marku koji ima cerebralnu paralizu i jako voli crtati. Dječak doživljava međuvršnjačko nasilje, cyberbulling, odnosno elektroničko nasilje. Daljnji razvoj radnje, ostavljamo čitatelju da otkrije! Slikovnica je dostupna u raznim formatima te je, kao i web stranica, prilagođena osobama s invaliditetom/ djeci s teškoćama u razvoju.

U donjem desnom kutu, web stranica sadrži i chatbox. Chat je započeo sa svojim radom od ponedjeljka, 1. ožujka te će biti aktivan svakog tjedna, od ponedjeljka do petka, u vremenu od 9 do 13 sati.

-Ukoliko dijete sumnja ili zna da se njemu (u školi, kod kuće), njegovom prijatelju, bratu/sestri, bratiću/sestrični ili roditelj sumnja ili zna da se njegovom djetetu dogodio bilo kakav oblik nasilja, može nam se slobodno obratiti putem navedenog chatboxa.Važno je naglasiti da je svaka poruka anonimna, osim u slučaju da dijete/roditelj bude imao/la želju predstaviti se-poručili su iz Udruge Suncokret.

Podijeli