Za dojenje zajedno: Velika Gorica ima grupu za potporu dojenja, mame iskoristite priliku!
U Hrvatskoj se od 1. do 7. listopada obilježava Nacionalni tjedan dojenja, pothvatom s kojim se manje ili više uspješno svaka žena susreće u trenutku kada postane majka. Dok se sami ne susretnu s novorođenčetom većina ljudi ni ne zna koje su sve blagodati dojenja, s kojim se problemima susreću novopečene majke, koliku ulogu zapravo u svemu imaju i očevi, jer geslo ovogodišnjeg Tjedna na razini Hrvatske je upravo "Za dojenje zajedno".
Nacionalni tjedan dojenja održava se kako bi se u društvu promoviralo dojenje kao najizvorniji i najbolji način prehrane novorođenčadi, dojenčadi i male djece.
-Dojenjem se unapređuje zdravlje djece, ali i majki. Majčino mlijeko osigurava savršeni unos hranjivih tvari za najbolji rast djeteta, ali i štiti od infekcija i smanjuje mogućnost za alergije. Također se ne smije zanemariti kontakt majke i djeteta pri čemu sudjeluju sva osjetila u međudjelovanju ovog para-ističe patronažna sestra Marica Čardžić koju su mnoge velikogoričke mame imale priliku upoznati nakon poroda ukoliko su na području koje ona pokriva.
-Teško je reći koliko je djece danas dojeno, ali sva istraživanja govore u prilog tome da su djeca u rodilištu u visokom postotku isključivo dojena, a kad dođu doma vrlo brzo se taj broj smanjuje. Pročitala sam jednom prilikom podatak da 50% mama koje su isključivo dojile u rodilištu odustane u prvom mjesecu života djeteta zbog "nedostatka mlijeka". To govori koliko je potrebno osnažiti žene za dojenje-ističe sestra Marica inače i članica Hrvatske udruge grupa za potporu dojenja.
U rodilištu se doji 82,7 % novorođenčadi, a do 6. mjeseca života brojka značajno pada
Majčino mlijeko je živa tvar s visokom biološkom vrijednosti, aktivno stimulira razvoj imunološkog sustava. Zbog svog sastava hranjivih tvari, npr. kolesterola koji je prisutan u majčinom mlijeku ali ne i u mliječnoj formuli, izgrađuje milenijske ovojnice živčanih stanica kao i membranama drugih stanica u organizmu. Razina kolesterola u mlijeku raste kako raste dijete i njegova potreba za izgradnjom stanica.
-Također je vrijedno spomenuti dugolančane polinezasićene masne kiseline, arahidonsku i dokozaheksaenoičnu, koje su prisutne u majčinom mlijeku, a puno je govora o njima u današnje vrijeme. Tu su i matične stanice i zaštitna tijela. Zaštitna tijela naročito su prisutna u majčinom mlijeku prvih pet dana, to je kolostrum, a mi koji se bavimo aktivno dojenjem ga smatramo tekućim zlatom. Njime mame daju besplatno, bezbolno, na usta, najbolje „cjepivo“ protiv svih bolesti, a to cjepivo se ne treba držati u hladnjaku nego se "servira" toplo. Prirodno je i dostupno u krizi svih vrsta kojima smo bili izloženi u zadnjih par godina-ističe Čardžić.
Prema podacima HZJZ za djecu rođenu u godinama 2017.-2021., iako je udio novorođenčadi dojene u rodilištu značajno varirao, u posljednjih pet godina zabilježen je ukupni pad isključivo dojene djece; udio novorođenčadi isključivo dojenih u rodilištima u 2017. godini bio je 78% dok je u 2017. godini pao na 67%. U skladu s tim, udio novorođenčadi koja su i dojena i hranjena adaptiranim mlijekom porastao je s 21% u 2017. godini na 30% u 2021.
Također, kaže Marica, 2016. u rodilištu je dojeno 82.7% novorođenčadi, da bi te godine do 6. mjeseca života bilo isključivo dojeno samo 13.2 % djece.
Isključivo dojenje, preporučuje se u prvih 6 mjeseci djetetova života, nakon čega slijedi nastavak dojenja uz odgovarajuću dohranu do 2. godine djetetova života i nakon toga, dok god to majka i dijete žele.
Već kao trudnice žene se mogu upoznati s dojenjem na besplatnim susretima
Iako je dojenje prirodno, nije lako. Potrebno je učiti kako dojiti, a djeca već znaju kako sisati.
-Najbolje bi bilo da se još u trudnoći žene upoznaju s tehnikama dojenja, prednostima dojenja kao i nedostacima ne dojenja. Zato imamo naše trudničke tečajeve u Domu zdravlja Velika Gorica svakog drugog četvrtka u mjesecu u 10.00 sati, kao i grupu za potporu dojenju drugog utorka u mjesecu u 11.00 sati. Na oba događanja može doći trudnica bez prethodne najave, a na trudnički tečaj mogu doći oba buduća roditelja, što je poželjno-kaže Marica.
Grupa za potporu dojenju pomaže budućim majkama usvojiti tehnike dojenja promatranjem drugih mama i njihove djece različitih uzrasta, razgovorom i objašnjavanjem samog procesa.
-Brojne su prednosti za dijete, ali i za mamu. Dojenjem se maternice brže vraća na mjesto kao prije poroda, smanjuje se tjelesna masa, smanjuje se postotak malignih bolesti reproduktivnih organa, smanjuje se mogućnost osteoporoze u menopauzi-dodaje naša sugovornica i za kraj poručuje:
-Očevi imaju svoju važnu ulogu u dojenju, pa ih uključujemo u dojenje kao važnu kariku u lancu emocionalne podrške i odrade kućanskih poslova. Pokazalo se da su važna podrška tijekom uspostave dojenja kod prvorotkinja. Bez prave podrške inicijacija dojenja je gotovo nemoguća.