Završila uranjena berba grožđa: 'Izrazito zahtjevna godina, nezadovoljni smo količinama i moštom'
Iz Udruge velikogoričkih vinara i vinogradara 'Grozd' danas stižu vijesti o završetku ovogodišnje berbe grožđa koja je započela ranije nego prijašnjih godina.
Kako otkriva predsjednik Udruge, Vlado Mikulčić, za ovogodišnju berbu grožđa vremenske prilike poslužile su vrijedne vinogradare, a ona je i u Vukomeričkim goricama započela već početkom mjeseca rujna.

-Većina velikogoričkih vinogradara berbu je započela ranijim sortama traminacem, muškatom, pinotom, souvignonom, chardonnayom odnosno sortama grožđa I i II epohe dozrijevanja. Berba će završiti drugom polovicom rujna III epohom, kada će se pretežito brati škrlet, graševina i rizling. Za ovogodišnju vinogradarsku godinu može se reći da je u mnogim vinogradarskim područjima Lijepe naše za vinogradare bila vrlo problematična i zahtjevna, kako vegetacijsko - klimatološki tako i tehnološki- priča Mikulčić te dodaje da većina vinogradara nije zadovoljna količinom ubranog grožđa i količinom mošta.

Naime kako pojašnjavaju vinogradari, u ovogodišnjoj berbi grožđe nije ubrano u fazi pune zrelosti pa omjeri sladora i kiselina nisu bili zadovoljavajući, jer su šećeri bili manji, kiseline veće te se mošt mora doslađivati, a to znači da će vina biti blaža sa nešto manjim alkoholima, ali zato izražajnijim voćnim aromama.

No vinogradari Vukomeričkih gorica unatoč malim komplikacijama, kao i uvijek, ostaju veseli i dobre volje pa su se tako nakon napornog dana u vinogradu zasluženo opustili i zabavljali uz gablec na 'otvorenom' i pokoji gemišt na imanju u Kostanjevcu.
Galerija slika
Dosta prilika, bez golova: I Osijek i Gorica na kraju zadovoljni bodom
GORICA SE KREĆE Više od 250 sudionika na pet kilometara dugoj stazi za naše parasportaše i boćare
U Galeriji Galženica otvorena izložba Amele Frankl: intimni dijalog s mitskim Prometejem
Akcija „Car meet scene” u Velikoj Gorici: Policija automobile poslala na izvanredni tehnički, 13 ih isključeno iz prometa!
Pod krapinskim reflektorima: Perica Vidak i njegov Zagorec slavili protiv Kurilovca
Dan narcisa: "Počele smo s narcisama iz naših vrtova, nakon 23 godine vide se konkretni rezultati"