Ačkar: Velikoj Gorici i okolici fond s 30 milijuna eura
Gradska politika na putu je da potvrdi još jedan veliki uspjeh u vezi odnosa s državom, a potvrda toga stigla je i od samoga premijera Andreja Plenkovića koji je najavio izmjene Zakona o regionalnom razvoju kako bi Velikoj Gorici dao veću mogućnost povlačenja europskih sredstava.
Jedna od najvažnijih javnih politika Europske unije je regionalna politika, usmjerena na smanjenje društvenih i gospodarskih razlika, uravnoteženje kvalitete života svih stanovnika država članica, odnosno regija u državama članicama. U tom konceptu najlošije su prošla gradska središta kao najrazvijeniji dijelovi zemlje, a zbog čega je osmišljen tzv. ITU mehanizam – Integrirana teritorijalna ulaganja, fond kojim veći gradovi financiraju projekte na svom području, a s ciljem da se ojača uloga gradova u gospodarskom razvoju.
Mjere održivog urbanog razvoja putem ITU mehanizma su se u prvoj financijskoj omotnici 2014.-2021., provodile kroz četiri urbane aglomeracije - Zagreb, Osijek, Rijeka i Split, te četiri manja urbana područja - Zadar, Slavonski Brod, Karlovac i Pula. Velika Gorica tu je pripala u aglomeraciju Zagreb koju čini 30 gradova i općina koji gravitiraju Zagrebu, a i u novoj financijskoj omotnici 2021. – 2027., koja je s nabrojanih 8 proširena na 22 upravljačka središta sa svojim fondovima, Velika Gorica je i dalje ostala pod Zagrebom u fondu koji koriste „zagrebačke“ jedinice lokalne samouprave s preko milijun stanovnika – od Velikog Trgovišća preko Zagreba do Pokupskog.
Premijer Andrej Plenković sada je najavio izmjene Zakona o regionalnom razvoju kako bi se formiralo novo 23. urbano područje – Velika Gorica s okolnim općinama, s alokacijom sredstava od velikih 30 milijuna eura za projekte do 2027. godine.
- Mijenjamo da ovih 22 postane 23, i tu uključimo Veliku Goricu jer je to grad koji je šesti po veličini, malo manji od Zadra, ali prevelik i da damo naglasak i na Zagrebačku županiju kako bismo omogućili da i Velika Gorica koristi ove okvire – rekao je premijer Plenković na konferenciji „Urbana agenda za Hrvatsku“.
Grad Velika Gorica, može se reći, dobro je prošao u prvoj financijskoj omotnici jer je za razliku od manjih okolnih zagrebačkih sredina imao pripremljenu dokumentaciju za projekte te je kroz ITU mehanizam izgradio Poduzetnički inkubator, Interpretacijski centar Muzeja Turopolja i biciklističku stazu pored nekadašnjeg radara. No, u aktualnoj omotnici financijski kolač je ostao isti, a za stolom je više ljudi.
Upravo stoga će novo urbano područje Velika Gorica omogućiti da imamo „sigurnih“ 30 milijuna eura za svoje projekte, a što će se iskoristiti za projekte koje će koristiti stanovništvu koje gravitira Velikoj Gorici. Prihvatljiva područja ulaganja za gradove putem ITU mehanizma uključuju ulaganja u poduzetništvo, zeleni, čisti, pametni i održivi gradski promet, brownfield lokacije, kulturnu baštinu i turizam, zelenu infrastrukturu i prirodnu baštinu, višenamjensku infrastrukturu i javne površine, pilot projekte na razini gradskih naselja i četvrti, toplinarstvo (za fazirane projekte) te energetsku učinkovitost (kao horizontalni zahtjev). Da projekata imamo potvrđuje i gradonačelnik Krešimir Ačkar koji je još jednom iskoristio političke poluge da Velikoj Gorici omogući bolji status.
- Ovo je rezultat zajedničkog truda i suradnje središnje države i Velike Gorice, a posebno zahvaljujem premijeru Andreju Plenkoviću na prepoznavanju potencijala našeg grada i okolnih općina. S alokacijom od 30 milijuna eura za projekte do 2027. godine, dobit ćemo priliku za značajne investicije u održivi razvoj, poduzetništvo, prometnu infrastrukturu i unapređenje kvalitete života na širem velikogoričkom području. Naš cilj je učiniti Veliku Goricu primjerom održivog i pametnog urbanog razvoja, a uz podršku ovih fondova i predan rad našeg tima, uvjeren sam da ćemo u tome uspjeti – komentirao nam je gradonačelnik Krešimir Ačkar.