AKTUALNI SAT: Vijećnike zanimalo kad će zelenilo oko niknulih zgrada, što je s centrom za starije i novim EU projektima
Gradsko vijeće Grada Velike Gorice počelo je zasjedati jutros u 9 sati, a nakon uspješnog izglasavanja Dnevnog reda uslijedio je Aktualni sat. I oporba i vladajući imali su mnoštvo pitanja za gradsku vlast od povećanja cijena odvoza komunalnog otpada, javne rasvjete, poslovnim zonama, eu projektima, vrtićima, centru za starije i drugo. Osim gradonačelnika Ačkara odgovore su im davali pročelnici upravnih odjela te direktori gradskih poduzeća.
Prvo pitanje postavio je vijećnik HDZ-a Mihael Grdenić. Osvrnuo se da su stigli prvi računi za odvoz komunalnog otpada, uz to građani su primijetili da se žute i plave kante prazne u isti kamion, rekao je, pa je pitao koja je svrha odvajanja otpada.
VG Čistoća: Cjenik je jeftiniji nego u drugim gradovima županije
Na pitanje je odgovorio Ivan Rak, direktor VG Čistoće podsjetivši da je prošle godine donesen novi zakon koji je definirao obračun cijene odvoza otpada, a VG Čistoća među prvima je korigirala cjenik. Najveća razlika je da se cijena sastoji od fiksnog i varijabilnog dijela cijene te da je većina građana ostvarilo popust pa im je cijena minimalne javne usluga 49 kn plus pdv, dok varijabilan dio plaćaju 7 kuna i obračunava se po dizanju posude.
-Ako predate maksimalno 4 posude to je 40 kuna. Činjenica je da nismo mijenjali svoju cijenu od 2008. godine. Tada smo imali tisuću i pol manje korisnika na području Velike Gorice, cijena energenata je porasla, radili smo sa 6 kamiona, a sada s 11, netko taj otpad mora sakupiti, rastao je broj ljudi, troškovi hladnog pogona – rekao je direktor Rak dodavši kako su cjenici drugih gradova u Zagrebačkoj županiji skuplji od goričkog.
-Za kamione koje odvoze otpad da se kante odlažu u isti to nije istina, voze se dva kamiona to se može provjeriti preko gps sustava – rekao je direktor.
Ačkar: "Sve je spremno da Centar za starije prijavimo na natječaj EU"
Damir Slojšek iz MOST-a imao je dva pitanja, a prvo se odnosilo na javnu rasvjetu u Velikoj Mlaki kod Osnovne škole koja, navodno, ne radi mjesecima. Tamo je postavljena i led rasvjeta, podsjetio je kako je javna rasvjeta važan čimbenik za sigurnost djece u OŠ.
Drugo pitanje odnosilo se na projekt centra za starije koji je bio predstavljen tijekom izborne kampanje kada je Veliku Goricu posjetio i ministar Aladrović.
Gradonačelnik Ačkar je na prvo pitanje odgovorio da je rasvjete u procesu rješavanja i da će od ravnateljice dobiti detalje vezane uz tu problematiku. O centru za starije kazao je kako je gotov idejni projekt te se čeka da se raspiše natječaj Europske unije na koji će Grad taj projekt prijaviti.
-To je centar za starije koji će značiti dnevni boravak, pružanje zdravstvene skrbi. Apsolutno smo spremni, lokacijska je gotova i spremni smo aplicirati na natječaj. Sve ide svojim tokom -rekao je gradonačelnik
Problematika rasvjete traje nekoliko mjeseci, upozorio je Slojšek, dok je na drugo pitanje zatražio odgovor pisanim putem te istaknuo da na tom zemljištu niknuo šoping centar.
Bekavac: "Zgrade niču, a kad će zelenilo?"
Vijećnik Ivan Bekavac (MOST) tražio je objavu podataka o onečišćenju zraka u Velikoj Gorici kazavši kako se na gradskim stranicama objavljuju netočni podaci mjerne postaje u Donjoj Lomnici koja nije ni pod državnim ni lokalnom ingerencijom. Kvaliteta zraka mjeri iz stanice u parku Franje Tuđmana, a Bekavac je pitao hoće li se i kada će se ti izmjereni podaci koji se redovito šalju u DHMZ staviti na stranice grada.
Pročelnica mu je odgovorila da su u tijeku pregovori i suradnja s Državnim hidrometeorološkim zavodom s kojim se govori o postavljanju podataka na gradske stranice.
Bekavca je također zanimalo kada će Grad, i na kojim površinama izgraditi parkove, zone za obnovu i rekreaciju, pješačke staze i druge sadržaje koje pripisuje strategija urbanih sredina u Miošićevoj ulici gdje svakodnevno niču nove zgrade, a zelenih površina više nema.
-Jučer je počelo urbano pošumljavanje u toj ulici. Jako ćemo voditi računa i akcenat dati u narednome periodu upravo na zelenilo i na ekologiju upravo zato što taj kvart rapidno raste i apsolutno to zaslužuje. Sigurno neće ostati bez sadržaja. Dvije gradske četvrti tamo graniče, uređujemo vanjska igrališta, a idućom promjenom urbanističkog plana povećat ćemo postotak zelenila unutar svake zgrade koja se bude radila na području Velike Gorica -odgovorio je Gradonačelnik.
U Gorici oko 130 Ukrajinaca
HDZ-ov vijećnik Anri Targuš pitao je koliko u Velikoj Gorici imamo obitelji iz Ukrajine i kako su uključeni u život građana.
Gradonačelnik je rekao kako je u gradu trenutno oko 127 prognanika, troje djece je upisano u vrtiće, 14 djece u osnovne škole. Dobro je da su se obitelji uspješno integrirale, a ženska populacija je u velikogoričkim hotelima pronašla zaposlenja i s obzirom na to da smo mi prošli tu havariju devedesetih godina pokušat ćemo što više pomoći, kazao je Ačkar.
Što je s atomskim skloništima?
Sljedeće pitanje imao je Zoran Lovrić (MOST), a uputio ga je načelniku Stožera civilne zaštite. Lovrić je pitao u kakvom su stanju atomska skloništa i koliko građana može biti zbrinuto u skloništima kao i popis lokacija gdje se nalaze. Pitao je i koje su aktivnosti napravljene po pitanju smanjene cijene grijanja i učinkovitosti grijanja, što je već postavio na ranijoj sjednici i ponovo traži odgovor jer prije nije bio zadovoljan.
Načelnik Sivrić odgovorio je:
-Odmah smo reagirali, stožer civilne zaštite vodi brigu o skloništima i obišli su se svi kapaciteti i iskomuniciralo s predstavnicima gradskih četvrti. Očistila su se i ispraznila skloništa koja su bila pod ugovorom, a stupilo se u kontakt s tvrtkama koje rade servis skloništa i mislim da je to u tijeku. O ostalome ćete odgovor dobiti u pisanom obliku.
Njovi model upisa u vrtić: Praktičan, nacionalan i besplatan
Vijećnik Vedrana Zobeca zanimao je novi model upisa u vrtiće na području grada, te koji su pomaci prema povećanjima vrtićkih kapaciteta.
Pročelnik Neven Topolnjak je odgovorio da se ove godine rade e-upisi na drugačiji način nego što je bilo do sada. Papiri su se predavali elektroničkim putem, a ta se platforma do sada plaćala, prošle godine je Velika Gorica ušla u pilot projekt koji radi na platformi e-građanin. Profunkcionirala je usluga e-upisi i tom uslugom koja je izrađena prema uputi Ministarstva, državnog ureda za informatizaciju i Carneta i time se stvara vertikala upisnih procesa u RH. Tako se upisi vrše i na fakultete, ovime se postiže da se na taj način djeca upisuju na isti način. Bolja je to varijanta po tome da je ta platforma besplatna za Grad, za roditelje je bitno da se svi podaci povlače iz sustava e-građani, neće se trebati nositi silne potvrde. Preduvjet je da roditelj bude korisnik usluge e-građanin. Uskoro će Grad objaviti i obavijest o samim upisima, počet će 12. svibnja i trajati desetak dana nakon čega će se izvršiti upisi.
O kapacitetima je kazao:
-Jedno od obećanja sadašnje vlasti je da će do kraja mandata osigurati mjesto za svako dijete u vrtiću i besplatan vrtić, mi iz upravnog odjela pokrenuli smo čitav niz aktivnosti da povećamo kapacitete. Objavljen je natječaj iz nacionalnog plana oporavka i otpornosti, kandidirat će se za sredstva Europske unije, svi oni objekti koje bi trebalo dograditi. Imamo oko 3 500 djece predškolske dobi, da bismo ih sve smjestili morali bi osigurati dodatnih 500-600 mjesta. Trebamo izgraditi dva namjenska i nekoliko manjih. Radimo na tome da već ove godine proširimo upisne kapacitete.
Zona u Rakitovcu je popunjena, slijede veliki projekti
Lucijan Maslač pitao je podnose li se Gradu financijska izvješća braniteljskih udruga jer „u kuloarima kruži kritika na račun nekih udruga kako ne provode određene aktivnosti, a uredno ih bilježe”. Pitao je i što je s poslovnom zonom u Rakitovcu.
-Braniteljske udruge dobivaju sredstva putem javnih poziva, do 30.1. sljedeće godine sve udruge daju financijska izvješća. Do sada je sve bilo uredno, u situacijama kad programi nisu bili realizirani zatražili smo povrat sredstava – rekla je pročelnica.
Pročelnik Ilečić objasnio je da su sve parcele u poslovnoj zoni Rakitovec popunjene te su u očekivanju investitora da započnu svoje projekte. Izdane su već neke građevinske dozvole.
-Ove godine počinje izgradnja velikog postrojenja jednog slovenskog investitora, obrada drvna industrija koja će zauzeti gotovo pola radne zone. U najavi je jedna velika investicija talijanskog investitora, rješavaju proceduralne stvari. Potražnja investitora za radnom zonom je velika, ali nemamo parcela. Kroz dvije godine će zona biti izgrađena – rekao je pročelnik.
U tijeku 10 EU projekata, u pripremi i novi
Vijećnik Stipo Duvnjak podsjetio je da je ministrica Tramišak posjetila Novo Čiče, a zanimalo ga je koliko se trenutno projekta eu-a provode i imamo li spremne nove projekte kad se otvori nova omotnica koja je najavljena.
-Trenutno se provodi 10 projekata u gradu, interpretacijski centar muzeja, poduzetnički inkubator, izgradnja biciklističkih staza, rasvjeta prema Velikoj Mlaki, projekt KUD-a nČiče u kojem smo partneri. Ukupna vrijednost je 53 milijuna kuna od čega su 48 milijuna bespovratna sredstva – rekao je pročelnik Ilečić.
Od novih projekata koje će Grad prijaviti su Centra za starije, izgradnja i dogradnja dječjih vrtića te Interpretacijski centar arheološkog parka Andautonija. Ukupan iznos svih projekata je preko 100 milijuna kuna.
Most Buševec-Ogulinec treba obnovu
HSS-ov Igor Horvačić imao je dva pitanja, prvo se odnosilo na pješački most između Buševca i Ogulinca koji je u lošem stanju pa ga je zanimalo kad će taj most biti saniran i napravljen kvalitetno za duže vrijeme? Drugo pitanje ticalo se crkvi koje su stradale u potresu.
Gradonačelnik Ačkar rekao je kako će sa suradnicima izaći na teren vezano za most. A za crkve jer kazao kako je sa župnicima obišao svaku stradalu te je održan sastanak u Ministarstvu. Dubranec spada pod Sisačku biskupiju koja će o tome odlučivati, a u ostale crkve Grad je spreman uložiti sredstva prema svojim mogućnostima, no za potpunu obnovu treba intervencija države i ministarstva, kazao je Ačkar..
Trošak energenata raste, rješenje su obnovljivi izvori energije
Nezavisni vijećnik Juraj Odrčić postavio je dva pitanja. Postoje li novi pomaci na rješavanju problema divljih deponija bilo je prvo pitanje, a drugo se odnosilo na trošak energetike od 15 milijuna kuna pa je pitao može li se taj trošak smanjiti tako da se uvede korištenje obnovljivih izvora energije.
Divlji deponiji nastoje se riješiti izgradnjom biciklističke staze i postavljanjem javne rasvjete, nadzornim kamerama i kažnjavanjem neodgovornih pojedinaca. Treba djelovati i na svijest građana. Pročelnica je odgovorila kako je u tijeku donošenje nove odluke o sanaciji divljih deponija te pozvala sve koji imaju prijedloge o dodatnim mjerama koje bi se donijele za njihovu sanaciju.
Vezano za drugo pitanje pročelnik Bačurin objasnio je koliko cijene u protekla tri mjeseca iznose: plin se povećao 3,5 do 4 puta, trošak potrošnje u vatrogasnim i društvenim domovima za prva tri mjeseca iznosi preko 300 000 kuna. Ako se tako nastavi prijeći će do kraja godine 500-600 000 kuna. Obnovljivi izvori energije bi sigurno bili isplativi, rekao je, a gradonačelnik ustvrdio kako Velika Gorica tome teži.
Ačkar: "Imeđu brojki i građana, uvijek ću izabrati građane"
Posljednje pitanje imao je Ivo Jelušić:
-Iz izvršenja proračuna vidljivo je da je minus skoro 45 milijuna kuna. To je nedozvoljivo. Hoćete li i kada predložiti rebalans proračuna u kojem ćete predložiti uštede ili ostvarenje viška prihoda nad rashodima da se pokrije manjak?-pitao je Jelušić.
Drugo se pitanje odnosilo na Ulicu Seljine brigade koja se „trese se zbog pogrešnog projekta grada”. Postavljeni uspornicu su neodgovarajući i nestručno postavljeni, promet nije smiren pa je pitao može li se pronaći drugačije rješenje.
Ačkar je kazao da će službe izaći na teren i vidjeti što će biti s uspornicima, a o rebalansu je odgovorio da kad su u pitanju rezanja nije lako odlučiti kome ukinuti sredstva.
-Kome ukinuti, umirovljenicima, studentima, školarcima, poduzetnicima? Kad u pitanju brojke ili građani uvijek ću izabrati građane -rekao je gradonačelnik.