Dan hitne medicine: Goričani se ne libe pružiti prvu pomoć
Nacionalni Dan hitne medicinske službe bio je povod da djelatnici Zavoda za hitnu medicinu prijepodne provedu među građanima kako bi ih informirali i senzibilizirali o važnostima, specifičnostima i djelokrugu rada te ih potaknuli da ispravnim postupcima pozivanja Hitne medicinske službe doprinesu boljem zdravstvenom ishodu ozlijeđene ili oboljele osobe.
-Goričanima pokazujemo uporabu automatskog vanjskog defibrilatora kojeg mogu koristiti svi. U našem gradu imamo ih četiri ovaj na Tržnom centru, u Lidlu, u Zračnoj luci i vojarni MORH-a. Uređaj daje jasne glasovne upute korisniku što da radi kako bi pomogao pružatelju pomoći održati na životu unesrećenu osobu-rekla nam je doktorica Anja Golub koja radi u Ispostavi Velika Gorica.
Uređaj prvo daje uputu za postavljanje elektrode na onesviještenu osobu koja potom analizira rad srca, ako je potrebno slijede upute za pružanje šoka, ili za reanimaciju. Čim se kutija otvori poziva se dispečerski centar Hitne medicine.
Srećom ovih dana, unatoč promjenama vremena koje utječu na ljude, hitna pomoć u Velikoj Gorici nije imala povećani broj intervencija.
-Sada je sezona poljoprivrednih radova pa je preporuka srčanim bolesnicima da ne rade od 6 do 12 sati jer se to uzima kao najkritičnije razdoblje dana u kojem osoba može doživjeti infarkt, ali se nažalost nitko toga ne pridržava-dodala je doktorica Golub.
Zavod za hitnu medicinu Doma zdravlja Zagrebačke županije ima devet timova hitne pomoći s kojima kažu, dobro funkcioniraju, ali kad dobe poziv na više intervencija odjednom, kažu, ni to nije dovoljno.
Među građanima koji su sa znatiželjom prilazili djelatnicima hitne medicine bila je i gospođa Karolina koja se rado zanimala za edukaciju djelatnika hitne.
-Jednom prilikom sam se susrela s čovjekom koji je imao prijelom noge, imobilizirala sam mu nogu i zaustavila ljude da zovu hitnu pomoć jer je bio u nesvijesti, a jednom sam bila kraj čovjeka koji je dobio napadaj epilepsije okrenuli smo ga na desnu stranu i držali da se ne ozljedi- rekla je gospođa Karolina iz Velike Gorice dodavši kako se ne boji pomoći u hitnim situacijama, a da Goričani pomažu unesrećenima potvrdili su i djelatnici hitne medicine.
Uskoro otvorenje kardiološke ambulante
Vijestima iz zdravstva dodajmo kako je gradonačelnik Barišić najavio i skoro otvorenje endokrinološke i kardiološke ambulante uz Dom zdravlja.
Za gradove poput Gorice zdravstvena dostupnost je izuzetno bitna. Za koji dan ćemo otvoriti internističku i kardiološku ambulantu, pa Goričani više neće morati ići u Zagreb, uz to Grad financira i pulmološku ambulantu, financirali smo i sanitetski prijevoz jer smo imali smanjeni broj T1 timova, ali sada ih imamo dovoljno. Velika Gorica je prenaglo rasla po broju stanovnika u odnosu na zdravstvenu skrb i moramo redizajnirati naš Dom zdravlja u svojevrsni medicinski centar-rekao je gradonačelnik Dražen Barišić.