Dani će biti kraći: Počinje zimsko računanje vremena, ali ne i obveza paljenja svjetla na vozilima
Zadnjeg vikenda u listopadu počinje zimsko računanje vremena. Što znači da kazaljke na satu u noći sa subote na nedjelju vraćamo sat unatrag. Uobičajeno, kazaljke trebamo pomaknuti s tri sata na dva sata.
Iako se neki vesele jer će spavati sat duže, zimskim računanjem vremena dani će biti kraći, sunca će biti manje i posljedično manje vitamina D što može utjecati na lošije raspoloženje.
Zakona o sigurnosti prometa na cestama na motornim vozilima nalaže da za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla u razdoblju od 1. studenog do 31. ožujka.
Ta obveza više nema veze s pomicanjem sata, već je vezana uz konkretno razdoblje u godini.
Podsjetimo, još 2018. godine zastupnici u Europskom parlamentu raspravljali su o ukidanju sezonskog pomicanja sata, a potporu tom prijedlogu dali su 2021. godine, ali zemlje članice još uvijek se nisu uspjele dogovoriti oko tog pitanja.
U ožujku prošle godine predstavljena je nova inicijativa europskih zastupnika za ukidanje pomicanja sata, ali pomaka još nema. Kazaljke na satu ćemo pomicati još najmanje dvije godine jer je Europska komisija u Službenom glasniku EU objavila ljetni sat do 2026 godina.
Odluku o tome koje će vrijeme izabrati kao trajno, Europska komisija prepustila je članicama, a Hrvatska se zalaže za trajno ljetno računanje vremena zbog pozitivnog utjecaja na turizam.
Foto: Pixabay