Jeste li znali da u našem lijepom gradu postoji Anina Glazbaonica? Ma sigurno jeste. A jeste li se zapitali tko je ta Ana? Mi jesmo. I zato smo potražili Anu, o kojoj priča cijeli grad
Ana je pjevačica, glazbena učiteljica, terapeutkinja. Nije samo to. Ona je i mama, pa onda i spasiteljica mačaka, ljubiteljica umjetnosti koja živi umjetnost cijelim svojim bićem. A kakvu će obitelj imati ljubitelj umjetnosti, nego isto takvu – umjetničku! Suprug je također muzičar u mnogim našim sastavima, a predivna kći je krenula roditeljskim stopama, pleše, pjeva, svira, živi umjetnost.
U našoj glavi je umjetnik koji je visoko glavom u oblacima, nema dodira sa stvarnošću i teško ga je uloviti u „ovozemaljskom životu“ i svakodnevici. No kod naše Ane to nije slučaj. Zvonkog osmijeha, pomalo sramežljivo odgovara na pitanja, kao da joj je neugodno da se o njoj piše. Zanimalo nas je otkuda dolazi inspiracija za pokretanje dječjeg programa i poseban fokus na rad sa djecom s teškoćama u razvoju.
„Krenulo je od majčinstva“, smije se i kaže: „ nisam apsolutno ništa znala o djeci, i bojala sam ih se na neki način. S vlastitim djetetom došlo je sve prirodno. Postala je centar naših života. Osluškivali smo svaki njezin udah, pokret, sve što inače majke rade, jer djeca već od najranijih dana komuniciraju s nama, samo mi trebamo prepoznati jezik kojim nam se obraćaju.” Otvorenog srca i uma, upijala je sve što joj to malo biće poručuje i učila o ponašanju djece. Tako je sve znanje što je prenosila na svoju kćer i način na koji je to radila odlučila prenijeti i na drugu djecu. Spoznaja da se uz muziku lakše uči, da djeca odlično prihvaćaju taj sistem, promijenila joj je život. Kroz život uz muziku. Edukacija, edukacija i edukacija. Stalno ponavlja da je potrebno puno ulaganja u svoje znanje da bi se neke urođene vještine mogle razvijati u pravom smjeru. Uz svoje profesorsko zvanje educirala se i za muzikoterapeuta. Tako ona nadograđuje svoje vještine i nauke, a onda to znanje prenosi na „svoju djecu“, kako ih zove od milja. S muzikoterapijom ima odlične rezultate i često joj logopedi šalju svoje pacijente jer takav timski usmjeren istim ciljevima daje bolje rezultate. Kaže da ovo nije posao, već je to životni poziv. „Cijeli život mi se promijenio od kada radim s djecom s teškoćama i u sirotištu. Kao da sam narasla duhovno, ne samo ja, nego je i cijela moja obitelj postala puno radosnija i svi odnosi u obitelji su se još poboljšali. Sigurna sam da je to zbog toga. To je posebna energija.”
Njezin je moto „budi promjena koju želiš vidjeti“. A u Velikoj Gorici, koja je grad djece, nude se mnogi programi za njih od jezika, sportova do akrobatskog rock'n'rolla. „Ono u čemu je VG bila u deficitu je baš moje područje – glazba“ i tako je nastala Anina glazbaonica.
Ana je velika ljubiteljica mjuzikla i već treću godinu zaredom priprema „malu školu mjuzikla“, a otkrila nam je da priprema cjelovečernji mjuzikl za djecu „Cvijeće male Ide“. Pa ovim putem poziva roditelje da upoznaju djecu s programom i da im se pridruže u novim muzičkim avanturama. Ne moraju samo pjevati, u Glazbaonici mogu i svirati klavir, gitaru, udaraljke.
To su ljudi koji ostavljaju trag u našim životima, na ovaj ili onaj način. Ana je odlučila ostaviti za sobom ljubav za umjetnost, koju želi podijeliti najmlađima kao dobar temelj odrastanja i sazrijevanja za svakog mladog čovjeka. Mi joj apsolutno dajemo podršku i navijamo da joj se snovi ostvare i da još više djece pohađa Aninu glazbaonicu, gdje će kroz razne edukacije napuniti dušu i srce.
Ana Lovrenčić ima još puno planova koje ne smijemo odati, samo vam možemo reći, zapratite je na društvenim mrežama, priprema nam svakakva zanimljiva iznenađenja. Jupiii!
(Sandra Sarija)