Novosti Sport Događanja

KUD Mičevec oživio Alapićevu vojsku

13.02.2017. / Ivana Ćurić

Vojska bana Gašpara Alapića oživjela je nakon više od 400 godina, no ovoga puta ne zbog ratovanja već promocije turopoljske povijesti. Riječ je o povijesnoj postrojbi koju je pokrenulo Kulturno-umjetničko društvo Mičevec.

-Na ideju smo došli zbog toga što se kurija Alapić u Vukovini namjerava obnavljati kao što je obnovljena Modić-Bedeković. Dan danas zove se Alapićeva kurja, a Vukovina nije bila sučija Plemenite opčine turopoljske čija nam je povijest danas dosta poznata, pa taj drugi dio povijesti vezano za zagrebačku i drugu vlastelu nastojimo istražiti i promovirati na ovaj način-rekao nam je o začetku ove ideje Vladimir Štarkelj, predsjednik KUD-a Mičevec.

-Sami Mičevec i Jakuševec bili su u vlasništvu Gašpara Alapića. Prvo njegovog oca Baltazara od 1508. do 1585. godine koji je kupio Mičevec od Ivana pl. Mičevečkog. Tu je Mičevec izgubio plemstvo te prelazi u ruke Alapića i Mičevčani postaju kmetovi-dodaje Štarkelj.

Sudjelovali na obljetnici Seljačke bune

Crvene odore koje nosi mičevečka Alapićeva vojska rađene su po skici vojnika koji čuvaju Stari grad Lukavec na grbu Plemenite opčine turopoljske, a dali su izraditi i grb postrojbe prema povijesnim zapisima o Alapićevom grbu. Atraktivnosti ovoj postrojbi zasigurno će dati i kuburaška sekcija KUD-a Mičevec, pokazali su to i na obljetnici Bitke kod Stubice, poznate Seljačke bune, koja je u proteklog vikenda održana u Donjoj Stubici.

- Kao Kulturno umjetničko društvo željeli smo oživjeti neke povijesne događaje , zbog ratovanja s Turcima koje se dotiče turopoljske povijesti napravili smo za našu kuburašku sekciju replike oružja za koju posjedujemo dozvole. Spojili smo sekciju s idejom o banderiju bana Alapića jer je imao svoju vojsku. Kako je najpoznatiji po gušenju Seljačke bune to je bio razlog nastupa u Donjoj Stubici iako nismo imali vodeću ulogu jer smo prvi put sudjelovali u tome-rekao nam je Štarkelj dodavši kako je dio članova nastupio kao Alapićeva vojska, a dio kao pobunjeni seljaci, zbog potrebe programa.

Iz povijesti


Gašpar Alapić bio je među ratnicima koji su izvršili proboj iz Sigeta te jedan od rijetkih preživjelih u tom slavnom okršaju. Kao vojskovođa u više navrata borio se protiv Osmanlija. U vrijeme opsade Sigeta 1566. godine Nikola Šubić Zrinski imenovao ga je svojim zamjenikom. Alapić je bio među ratnicima koji su izvršili proboj iz Sigeta, a bio je i jedan od rijetkih preživjelih u tom okršaju.

-Kada su ga zarobili nisu znali da imaju zamjenika Nikole Šubića Zrinskog već su mislili da je običan vojnik u pitanju, zbog odjeće u kojoj su se borili, pa ga je sin Nikole Šubića Zrinskog, Juraj, otkupio-dodaje Štarkelj.

Godine 1573. Gašpar je imenovan banskim namjesnikom te je na toj funkciji zapovijedao plemićkoj vojsci koja je ugušila poznatu Seljačku bunu, po čemu je najpoznatiji. U svojoj knjizi "Pod starim krovovima" spominje ga i Ksaver Šandor Gjalski. Godine 1574. postao je i hrvatskim banom, pri čemu mu je kolega bio dotadašnji ban i biskup Juraj Drašković.

Umro je 4. travnja 1584. godine na svom vlastelinstvu u Vukovini, u turopoljskom kraju, na strateškom mjestu preko kojeg se s juga i jugoistoka moglo pristupati Zagrebu. Po želji iz oporuke, pokopan je u pavlinskoj crkvi u Remetama uz svoga oca. Kako izgleda vojska bana Gašpara Alapića moći ćemo vidjeti na ovogodišnjem Jurjevu u Mičevcu.

Podijeli