Kurilovečka lipa broji više od 200 godina
Više od 200 godina broji lipa na nekadašnjem Josipovićevom dvoru u Kurilovcu. Teško je i zamisliti čemu je sve kroz povijest svjedočilo ovo stablo, kraj kojeg su nekad jahali plemići iz obitelji Josipović, Škrlec pa i sam ban Josip Jelačić koji je u Kurilovcu provodio djetinjstvo. Lipa je inače spomenik parkovne arhitekture i danas njena krošnja doseže 16 metara visine.
Tijekom lanjskih Dana europske kulturne baštine u čijem je središtu bila i prirodna baština Etno udruga Kurilovec istaknula je potrebu da se postavi dijagnoza najstarijem stablu u gradu.
Sluha za to imali su prof. dr. sc. Željko Španjol i doc.dr.sc. Damir Drvodelić iz Zavoda za ekologiju i uzgajanje šuma, Šumarskog Fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
-Lipa na Josipović dvoru već duže vrijeme vapi za odgovarajućom stručnom arborikulturnom njegom. Bila je sastavni dio uređenog okoliša oko Dvora, a njenim propadanjem i zapuštanjem ostala je osamljeno stablo u okolici-rekla je Ana Plehinger iz Etno udruge Kurilovec.
Zemljišna čestica na kojoj se lipa nalazi je gruntovno vlasništvo Župe NBDM Velika Gorica, te se stoga župnik vlč. Norbert Ivan Koprivec obratio službenom zamolbom za utvrđivanjem stanja lipe Šumarskom Fakultetu u Zagrebu.
Posredovanjem doc.dr.sc. Damira Drvodelića Fakultet je odobrio radove na lipi.
Ovog proljeća, 26.travnja su obavljeni radovi na dijagnosticiranju stanja divovskog drveta.
Doc.dr.sc. Vinko Paulić uz pomoć penjača Vedrana Zeca detaljno je pregledao stablo lipe.
Odstranjeni su truli dijelovi koji su prijetili skorim urušavanjem. Tehnologija je pokazala da je potrebna hitna intervencija u smislu orezivanja krošnje za približno jednu trećinu sadašnje veličine, kako bi se smanjio pritisak na deblo koje je u velikom dijelu u svojoj unutrašnjosti trulo.
-Ove jeseni lipa će biti stručno orezana, kako bi mogla dočekati svoje sljedeće stoljeće, nadamo se-dodali su iz Etno udruge Kurilovec.