
MOST VG: „Zbog nepodešenog sustava grijanja u energetski obnovljenim zgradama energija se ne štedi”
Kalendarski je još proljeće, ali temperature zraka prave su ljetne. Sezona grijanja ove godine se produljila zbog dosta hladnijeg proljeća, a grijanje smo palili do prije desetak dana. Upravo je grijanje u višestambenim, energetski obnovljenim zgradama, bila tema koju su ponovno otvorili članovi MOST-a.
Građani Velike Gorice plaćaju preskupo centralno grijanje, složni su MOST - ovci. Upravo su problemi uzrokovani grijanjem, čije su posljedice previsoki računi, bili povod konferencije za novinare koju su simbolično održali ispred stambene zgrade u Ulici Slavka Kolara 21.
Na konferenciji za medije govorili su Ivan Bekavac, MOST-ov član Županijske skupštine Zagrebačke županije, Milan Milinković, stručnjak za hidrauličke sisteme i centralno grijanje i Zvonimir Troskot, saborski zastupnik MOST-a. Rješenja za ovaj problem postoje, složni su iz MOST-a navodeći da treba postojati volja Gradskog stambenog gospodarstva (GSG-a VG) za primjenu tog rješenja.
-Već godinama gotovo 20 tisuća naših sugrađana koji žive u višestambenim zgradama u Velikoj Gorici, a koriste centralno grijanje i pripremu tople vode na račun HEP Toplinarstva, su oštećeni jer nemaju adekvatno centralno grijanje, ono je neučinkovito, loše izvedeno, preskupo – kazao je Ivan Bekavac, navodeći da je MOST još prije četiri godine ukazao na ovaj problem dajući rješenje, međutim tvrde da sluha nije bilo u GSG-u VG.
Bekavac navodi kako građani koji žive u energetski obnovljenim višestambenim zgradama i dalje ne uspijevaju realizirati očekivane uštede na energiji, pa u konačnici i manje račune za grijanje jer su nepodešeni sistemi grijanja uzrok gubitku energije i visokih računa.
-Riječ je o prosječno 25 tisuća eura štete zbog neučinkovitog i preskupog grijanja i pripreme tople vode, za svaku višestambenu zgradu u Velikoj Gorici koja se grije putem HEP Toplinarstva, a kojoj je upravitelj GSG VG – navodi Bekavac.
Stanari koji žive u zgradi u Ulici Slavka Kolara 19 – 21 uspjeli su balansirati centralno grijanje na način koji je predložio stručnjak za hidrauličke sisteme i centralno grijanje, Milan Milinković.
-Ti stanari su konačno osjetili benefit energetske obnove jer su uredili fasade i otvore prozora, ali su i balansirali centralno grijanje i realno uštedjeli, oni ne bilježe ogromnu štetu od 25 tisuća eura godišnje kolika je šteta za svaku zgradu koja je energetski obnovljena, a koja se grije putem HEP Toplinarstva – objašnjava Bekavac pozivajući GSG na preuzimanje odgovornosti i s predstavnicima stanara obavi godišnji izračun troškova sustava grijanja u svakoj zgradi čiji je upravitelj i počne rješavati ovaj gorući problem.
Milan Milinković, stručnjak za hidrauličke sisteme i centralno grijanje objašnjava da je, unatoč otporima, uspio riješiti problem neučinkovitog grijanja u stambenim zgradama u Ulici Slavka Kolara 19 – 21 podešavajući neučinkoviti sustav centralnog grijanja.
-Hidraulički regulacijski ventili nisu bili pravilno podešeni. Ako je sustav nije podešen snaga radijatora može ozbiljno pasti i više od 50 posto. Primjerice, ako u dnevnom boravku imate teoretskih 2000 W i taj parametar je unesen u razdjelnik, a snaga zbog nepodešenog parametra padne na 1000 W, razdjelnik će odbrojavati impulse kao da ima 2000 W jer to je parametar koji on ima. To znači da nije kriv razdjelnik nego je kriv instalater koji nije završio svoj posao, a naplatio ga je u cijelosti – objašnjava Milinković.
Nakon što je podesio sustav grijanja u Kolarevoj 19 – 21, pratio se sustav grijanja, ali i paralelno su pratili sustav grijanja u stambenim zgradama u Kolarevoj 10 te u Zvonimirovoj 9 – 13.
-Kolareva 10 je u odnosu na Kolareva 19 – 21 potrošila u 12 mjeseci praćenja 52 kWh po metru kvadratom više. Zgrada u Zvonimirovoj 9 – 13 potrošila je 47 kWh po metru kvadratnom više u odnosu na Kolarevu 19 – 21. Sve zgrade su energetski obnovljene istim materijalima – objašnjava Milinković te dodaje da bi sustav s razdjelnicima funkcionirao, moraju se podesiti kompletno sve instalacije od izvora (toplinska stanica ili kotlovnica) pa sve do zadnjeg radijatora, a to treba odraditi struka.
Saborski zastupnik MOST-a, Zvonimir Troskot navodi kako su na primjeru Velike Gorice otkrili model kako se izvlačio novac od stanara navodeći primjer višestambene zgrade u Zvonimirovoj ulici.
-Cijela energetska obnova trebala je biti financirana iz sredstava resornog Ministarstva i EU fondova. Od milijun eura koliko je koštala obnova, stanari su trebali sudjelovati s 10 – 15 posto, na kraju je cijeli trošak, zbog izvlačenja novca, bio prebačen na stanare Zvonimirove ulice – kazao je Troskot navodeći da energetska obnova nije kvalitetno napravljena, a troškovi grijanja za stanare Zvonimirove veći su za 50 tisuća eura u odnosu na stanare Kolareve 19 – 21 gdje su stručnjaci podesili sustav grijanja i time uštedjeli.
Iz MOST-a Velika Gorica pozvali su Gradsko stambeno gospodarstvo da sa suvlasnicima zgrada podesi zajedničke instalacije, što su, navodi Bekavac, po ugovoru i dužni. U svakom slučaju, uz GSG po ovom pitanju trebaju se angažirati i suvlasnici prostora preko svojeg predstavnika stanara kako bi zatražili smanjenje angažirane snage i balansiranje sustava, baš kao što su to učinili na zgradi Kolareva 19-21.

Lokaciju buduće dnevne bolnice u Velikoj Gorici obišla resorna ministrica u pratnji gradonačelnika

Folkloraši okupljeni u KUD "Nova zora" predstavljat će Zagrebačku županiju na 59. Đakovačkim vezovima

Počelo ljetno radno vrijeme Policijske postaje Velika Gorica

Obnavlja se nadstrešnica na tržnici, svoje „kumice” sa svježim proizvodima pronađite kod Muzeja Turopolja

Lazina 'gazi' i dalje: Pobjedom u derbiju s Pešćenicom učvrstila lidersku poziciju, Čička Poljana i Kuče prvi pratitelji

Ribolovci pomažu očuvanju bioraznolikosti: U jezeru Vukovina Marijan Ljubas uhvatio 14 crvenouhih kornjača
