Nastavnici učili kako prepoznati disleksiju kod djece
Ravnateljica Centra za djecu mlade i obitelj Velika Gorica, Sanda Puljiz Vidović danas je u Centru organizirala predavanje na temu govornih poteškoća kod djece od vrtićke dobi pa do osnovnoškolaca.
Predavanje je održala prof.dr.sc Mirjana Lenček, Edukacijski- rehabilitacijski fakultet s odsjeka za logopediju na temu „Čitanje, pisanje, disleksija: što je važno znati za kvalitetno obrazovanje.“
-Razlog zbog kojeg smo organizirali ovo predavanje je zbog toga što je u školama uočeno da se problemi govorno-jezičnih teškoća sve teže prepoznaju. Naime, učitelji su nam se sami javljali u Centar da ne znaju prepoznati disleksiju i disgrafiju, pa smo odlučili educirati nastavnike, stručne suradnike i logopede- kazala je ravnateljica Centra Sanda Puljiz Vidović.
Tijekom predavanja nastavnici su postavljali pitanja, a profesorica Mirjana Lenček je na sve imala spreman odgovor te je svakome od nastavnika dala koristan savjet. Cilj predavanja je educirati nastavnike kako bi to znanje mogli prenijeti na djecu i na vrijeme s njima raditi na govornim poteškoćama, koje se mogu ispraviti ako se na vrijeme uoči problem ali i ako se s djecom vježba na ispravan način.
-Izuzetno je važno da nastavnici imaju koristiti od ovog predavanja koji se odnosi na specifične teškoće učenja. Pod tim smatramo disleksiju i disgrafiju, vrlo je važno taj fenomen razumjeti i naći ispravan način rada, a to je samo rad s učenicima uz kvalitetno educiranje nastavnika i logopeda u školama. Ono što je nastavnicima i logopedima zapravo potrebno je samo edukacija, nova znanja najviše koriste svima i zapravo taj dio same raspodijele znanja je točka s koje se treba krenuti. Sve ostalo nastavnici mogu raditi sami- kazala je prof.dr.sc. Mirjana Lenček.
Na samom kraju ravnateljica Centra je istaknula da je ovo tek početak edukacija nastavnika te da će logopedi i stručni suradnici iz Centra za djecu, mlade i obitelj Velika Gorica biti na ispomoći osnovnim školama po pitanju govorno jezičnih poteškoća kod djece.