Novosti Sport Događanja

OŠ Pokupsko proslavila 180 godina rada! "I u ovom tmurnom vremenu dječje veselje nam je najvažnije"

27.01.2021. / Petar Brnada

Prije dalekih 180 godina s radom je započela osnovna škola Pokupsko čiji su učenici i djelatnici taj veliki jubilej, u okviru epidemioloških mjera, prikladno i proslavili.

Kako otkrivaju iz škole, inicijativu za gradnju pokrenuo je župnik Ivan Kralj 1834. godine, a gradnja je započela 1839. Sav crijep i cigla izrađivani su na biskupskom imanju u Brkiševini. Iako je bilo mnogo djece koja su trebala pohađati nastavu, odaziv baš nije bio velik. Djeca nisu dolazila u školu jer su radila i pomagala oko stoke i u kući. Problem je bio i u odjeći. Nedostajala je, naime, prikladna odjeća i obuća za hladne zimske dane...

I to je samo djelić priče o početku rada OŠ Pokupsko. Bez obzira na situaciju u kojoj žive i rade, s veseljem i ponosom prisjetili su se povijesti svoje škole i proslavili njezin rođendan. U prigodnom programu koji je s učenicima uvježbao učitelj Marijo Ožaković nastupili su mali zbor i tamburaši, a sve je vodila Gentiana Tunić.

A da rođendan ne bi bio rođendan bez prave rođendanske torte dobro znaju u OŠ Pokupsko, pa su se tako svi osladili velikom tortom, a mi smo se nedugo nakon proslave čuli s ravnateljicom Šteficom Facko Vrban koja nam je otkrila u kakvom su raspoloženju dočekali ovaj veliki jubilej s obzirom na pandemiju koronavirusa i jake potrese koji su nas pogodili.

-Mi smo planirali, kao što smo i prije 10 godina svojih 170 godina obilježavali tijekom cijele školske godine, tako smo planirali i ove godine napraviti niz aktivnosti, međutim dio tih aktivnosti neće moći biti realiziran, ali smo upravo u ponedjeljak na rođendan škole proslavili rođendan onako rođendanski, dakle uz tortu, pjesmu, himnu naše škole, državnu himnu i uz jedno lijepo druženje, no nažalost samo učenika nižih razreda jer su viši razredi na online nastavi- ispričala nam je ravnateljica Facko Vrban,.

Međutim, kako je naglasila, to nije završetak jer je ovo bila samo rođendanska fešta pa će u drugom polugodištu, ako se uspiju vratiti u školu, imati u svakom predmetu aktivnosti koje su vezane uz važne događaje i važne osobe koje su djelovale u njihovom kraju.

-Na primjer 8. listopada 1909. godine u Pokupskom se dogodio snažan potres što je, evo, danas aktualno. Tada je Andrija Mohorovičić proučavanjem tog potresa postavio svoju teoriju o diskontinuitetu zemljinih ploča. Tu je također bio i Pavao Štos, kao i Slavko Kolar, naš učitelj Antun Arnold koji je ovdje radio 44 godine i otvorio veliku knjižnicu s 1000 naslova te poštanski ured koji je radio prije nego poštanski ured u Velikoj Gorici. Pokupsko je tada bilo vrlo razvijeno s obzirom da se nalazi između dva velika grada Siska i Karlovca i dok su robe putovale plovnim putem odnosno rijekom Kupom onda je Pokupsko imalo doista veliki značaj. To je vrijeme kada je počinjala škola s radom, tada je bilo evidentirano oko 400 polaznika koji su bili školski obveznici. Međutim nisu svi dolazili na nastavu zbog socijalnih uvjeta, neimaštine, rada kod kuće- rekla nam je ravnateljica dodavši da za usporedbu s tadašnjim vremenom u školi trenutno imaju 127 učenika i 34 djelatnika.

Naravno, nisu svi na punom radnom vremenu i neki rade u više škola s obzirom da je u ovako maloj školi teško napuniti satnicu za neke predmete koji se održavaju jedan sat tjedno. Ovaj veliki jubilej dočekali su u posebnim okolnostima, kako zbog pandemije koronavirusa tako i zbog potresa, no kako nas uvjerava ravnateljica Facko Vrban, uspjeli su se snaći.

-Snašli smo se iznenađujuće dobro kada je krenula online nastava, dakle u svega nekoliko sati smo se uspjeli prebaciti u virtualni život. Međutim, ova škola, odnosno nastava na daljinu je doista nastava na daljinu jer svi mi imamo potrebu za bliskim kontaktom s obzirom da smo socijalna bića i želimo razgovarati. Kvaliteta nastave uživo nemjerljiva je s kvalitetom nastave online. To je nešto što nam služi da bismo prebrodili ove uvjete u kojima sada živimo, ali ne bi nikako bio prvi izbor za održavanje nastave. U potresu 29. prosinca koji je bio doista jak, škola je pretrpjela oštećenja, cijeli stari dio škole pretrpio je oštećenja, ali ne statička i konstruktivna oštećenja nego oštećenja zidova i žbuke. Bilo nam je vrlo značajno da statičar to pregleda i po pregledu nas je razveselio jer je rekao da je zgrada statički sigurna. Tako smo u roku dva tjedna uspjeli urediti sve učionice i krenuti s nastavom 18. siječnja. Nastao nam je problem na sportskoj dvorani koja je van upotrebe s obzirom da su popadala stakla te je opasna za učenike. Radi se jedan projekt da se smanji ta količina stakla kako bi djeca i svi mi koji smo u školi bili sigurniji. Imali smo sreću da su se potresi događali u ono vrijeme kada nije bilo nikoga u školi. Učenici razredne nastave mogu biti u školskom dvorištu, postoje alternativne mogućnosti, ali uložit ćemo sve napore kako bi ta dvorana bila što prije u funkciji da djeca mogu imati kvalitetu nastavu jednako kao i sva djeca u Hrvatskoj- kaže ravnateljica.

Bez obzira na ovo tmurno vrijeme i probleme u kojima radimo i živimo, priča nam Facko Vrban, nastoje djeci osigurati veselje pa dosta sviraju, pjevaju te se bave raznim aktivnostima koje njih razveseljavaju.

Prva stvar koju smo učinili kada smo se vratili u školu jest da smo ih uvježbali za postupanje u slučaju novog potresa.

U cijeloj priči oko ovog velikog događaja za Pokupsko, ravnateljica je željela naglasiti da je poučavanje i educiranje djece na njihovom području započelo puno ranije prije no što su se i službeno osnovale škole za narodne mase, odnosno za obične ljude.

-Škole za široke narodne mase krenule su nakon niza propisa koje je donijela carica Marija Terezija koja je vladala od 1740. godine do 1780. godine i tada su tek krenule škole za široke mase. Mi rođendan računamo od tog datuma. Navike poučavanja djece postojale su naravno i prije tog vremena tako da ne možemo reći da je baš 25. siječnja 1841. godine krenuo preokret. Određeni oblici poučavanja postojali su i prije toga, no u javnosti treba razjasniti da govorimo o školama koje su nastale nakon vladavine carice Marije Terezije koje su bile namijenjene svima, a ne samo povlaštenim slojevima društva. 180 godina doista je dug period i toliko se radi u organiziranom školstvu za svu djecu. Mi imamo 180. rođendan ali to nije početak poučavanja djece u Pokupskom- završila je ravnateljica Facko Vrban.

Galerija slika

OŠ Pokupsko proslavila 180 godina rada! "I u ovom tmurnom vremenu dječje veselje nam je najvažnije" OŠ Pokupsko proslavila 180 godina rada! "I u ovom tmurnom vremenu dječje veselje nam je najvažnije" OŠ Pokupsko proslavila 180 godina rada! "I u ovom tmurnom vremenu dječje veselje nam je najvažnije" OŠ Pokupsko proslavila 180 godina rada! "I u ovom tmurnom vremenu dječje veselje nam je najvažnije" OŠ Pokupsko proslavila 180 godina rada! "I u ovom tmurnom vremenu dječje veselje nam je najvažnije" OŠ Pokupsko proslavila 180 godina rada! "I u ovom tmurnom vremenu dječje veselje nam je najvažnije" OŠ Pokupsko proslavila 180 godina rada! "I u ovom tmurnom vremenu dječje veselje nam je najvažnije" OŠ Pokupsko proslavila 180 godina rada! "I u ovom tmurnom vremenu dječje veselje nam je najvažnije" OŠ Pokupsko proslavila 180 godina rada! "I u ovom tmurnom vremenu dječje veselje nam je najvažnije" OŠ Pokupsko proslavila 180 godina rada! "I u ovom tmurnom vremenu dječje veselje nam je najvažnije"

Podijeli