Predstavljena edukativna slikovnica „Maksov prvi potres”
U prostorijama Zagrebačke županije predstavljena je slikovnica „Maksov prvi potres“ autora Marka Totha.
Ilustrirana edukativna dječja knjiga namijenjena je predškolskoj i školskoj dobi te djeci na prilagođen način nudi informacije o potresima i zaštitnim ponašanjima sa psiho-edukacijskim elementima.
-U trenutku kada je nastao tekst, kada sam išao kroz jednu jutarnju gužvu u prometu, nitko nije mogao ni slutiti da će se kroz dva tjedna u Sisačko-moslavačkoj županiji dogoditi ponovno potres, što mi je bila neka potvrda, znak, da progovaram o važnoj temi- rekao je autor dr.sc. Marko Toth, po struci psiholog, zahvalivši se svima koji su podržali projekt, naročito ilustratorici Doroteji Bačurin.
Izdavanje ovog djela sufinancirala je Zagrebačka županija s 3900 eura te će se knjiga moći posuditi u školskim knjižnicama diljem županije.
-Nažalost, svi se još uvijek sjećamo koliko su potresi koji su pogodili Zagreb, Zagrebačku i Sisačko-moslavačku županiju bili traumatično iskustvo za sve nas, a poglavito one najmlađe. Upravo iz tih razloga, Zagrebačka županija odlučila je uključiti se u ovaj projekt, prepoznajući pritom važnost obrazovanja i pripreme djece za krizne situacije- istaknuo je zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec.
Osvrnuo se i na projekte obnove zgrada javne namjene oštećenih u potresu koji se dovršavaju diljem Zagrebačke županije.
-Prije dvadesetak dana u Velikoj Gorici, u naselju Dubranec otvorena je 3 milijuna eura vrijedna novoizgrađena škola s vrtićem, a potom i u Zaprešiću zgrada Pučkog otvorenog učilišta za čiju je obnovu osigurano 3,1 milijun eura - rekao je Kolarec dodavši da je do sada, kroz Javni poziv Zagrebačke županije, ugovoreno 117 projekata u iznosu od 38,5 milijuna eura.
-Posebno nas veseli da je 85 projekata u potpunosti završeno - naglasio je Kolarec.
O djelu „Maksov prvi potres“ govorila je i njegova recenzentica prof.dr.sc. Nataša Jokić-Begić koja je naglasila da ova slikovnica pomaže prvenstveno djeci, ali i njihovim roditeljima, djedovima i bakama. Naročito je istaknula sjajan prikaz dubokih tektonskih promjena koje se događaju u dubini zemlje, ali i dubokih psiholoških promjena koje zapravo na sličan način pogađaju našu psihu.
U ime izdavača, Veleučilišta Velika Gorica, v.d. dekanica dr.sc. Tamara Čendo Metzinger rekla je da se Veleučilište od svog osnutka 2003. godine profiliralo u respektabilnu visoko-obrazovnu ustanovu koja na različite načine želi doprinijeti i pomoći razvoju društvene zajednice, kako na lokalnoj, tako na regionalnoj i nacionalnoj razini.
-To činimo kroz različite aktivnosti humanitarnog karaktera, javno-zdravstvene aktivnosti, ali prije svega edukativne i obrazovne aktivnosti čiji je cilj prijenos specifičnih znanja i vještina naših specifičnih studijskih programa radi boljitka i kvalitete života lokalnoj zajednici - rekla je Čendo Metzinger zahvalivši Županiji na podršci kako u ovom tako i u brojnim drugim projektima.
(Foto: Zagrebačka županija)