
Sveta Lucija već je četri stoljeća zaštitnica Turopolja. Evo i zašto.
Ivan Rožić u Povijesti Plemenite općine turopoljske (2020.) kroz temu o nebeskim zaštitnicima, a detaljnije obrazlažuću turopoljska stradavanja g. 1592., pojašnjava zašto je Sveta Lucija zaštitnica našega kraja.
Sve do kraja 16. stoljeća sv. Juraj bio je zaštitnik Plemenite općine turopoljske. Tog se dana održavalo veliko spravišče (izbor turopoljskog župana), a na turopoljskoj zastavi kao i na banderi (zastavi) Turopoljskog banderija nalazio se lik sv. Jurja. Tome su bila prilagođena i sučijska spravišča (izbor sudaca u turopoljskim selima) koja su se održavala uz blagdan sv. Matije, po starom kalendaru 24. veljače. A onda se moralo nešto dogoditi da su se Turopoljci obratili sv. Luciji. Agneza Szabo piše u članku Sv. Lucija i sv. Juraj, da su Turopoljci obnovili početkom 17. stoljeća grad Lukavec te da je 1612. godine u njemu izgrađena kapelica s posvećenim oltarom i kipom sv. Lucije. Od godine 1612. i to na dan sv. Lucije održava se izbor turopoljskog župana na velikom spravišču.
Što se to u međuvremenu dogodilo i zašto je sv. Juraj izgubio povjerenje plemenitih Turopoljaca?
Odgovor treba potražiti u 1592. godini, godini najvećeg stradavanja Turopoljaca u njihovoj povijesti. Turski vojskovođa Hasan-paša Predojević tri puta je navedene godine polazeći iz svoje utvrde Petrinje pustošio po Turopolju. Prvi put krajem srpnja, drugi put krajem rujna i treći put krajem studenoga 1592. godine. Svaki put palio je i pljačkao turopoljska sela i odvodio ljude u ropstvo. Spaljeno je bilo četrdeset sela, dva trgovišta, kao roblje odvedeno je na tisuće Turopoljaca, odvezeno je tisuću kola žita, nebrojena stoka, a za njima su ostali uništeni usjevi i vinogradi. Turci su na kolima vozili kao trofeje na kolce nataknute glave Turopoljaca radi zastrašivanja preostalog malobrojnog stanovništva.
Polovicom studenog 1592. godine Hasan-paši su se u pljačkaškom pohodu pridružili pakračko-cernički, požeški i zvornički sandžakbegovi. U ropstvo je odvedeno još 2000 Turopoljaca.
Dok su još Turci palili i pljačkali po Turopolju odjednom su u prosincu 1592. godine počele jake kiše, a onda je pred samu sv. Luciju pao nezapamćeno visok snijeg i zaustavio nepripremljene Turke u daljnjem napredovanju. Bio je to spas za Turopoljce. Turska je vojska bila primorana povući se najprije u Petrinju jer je pritisnula velika hladnoća od koje se u šatorima nisu mogli obraniti. Zapovjednici utvrde Sisak pisali su na Sv. Luciju (13. prosinca 1592. godine) markgrofu Karlu da „iz tvrđe Petrinje nitko ne izlazi niti u nju ulazi. Ne vidi se drugo nego silan snijeg“.
Sljedeće 1593. godine u slavnoj bitci kod Siska turska vojska je pobjeđena. Bitkom kod Siska i pobjedom nad Hasan-pašom završilo je najteže razdoblje u povijesti Turopolja. Nikad poslije u povijesti nisu ovi krajevi pretrpjeli takva razaranja i pustošenja. Turski prodori u Turopolje i njihova zlodjela duboko su se usjekla u kolektivno pamćenje Turopoljaca. Skoro je cijelo jedno stoljeće trebalo da se Turopolje oporavi. Prvi popis plemića u Turopolju nakon 1592. godine napravljen je 1600. godine i na tom popisu nema zabilježenog nikoga u Buševcu, Lazima i Mraclinu. Radi se o selima Donjeg Turopolja koja su bila prva na udaru Turaka.
U znak zahvale čudu sv. Luciji koja je jakim snježnim padalinama protjerala Turke Turopoljci su se zavjetovali na vjernost i uzeli je za svoju zaštitnicu. Na njezin se blagdan održava do današnjeg dana veliko spravišče Plemenite općine turopoljske. No, Turopoljci se nisu odrekli sv. Jurja. Kao zaštitnik vitezova, konjanika i vojnika ostao je i nadalje na vojnoj zastavi Turopoljskog banderija kao njegov zaštitnik.
Laszowski je o zapisao u svojoj knjizi: "Kad je u prošlom stoljeću 1893. godine pod vodstvom zagrebačkog arhitekta Hermana Bollea temeljito obnovljena sadašnja velikogorička župna crkva Navještenja Blažene Djevice Marije, na njezino pročelje stavljen je kip sv. Lucije, a ispod njega grb Plemenite općine turopoljske, koja je bila glavni investitor izvedenih radova".

Čak 15 medalja iz Vukovara i Slovenije: Zlato oko vrata za Nikolu Krnjaju te Katju Braica, Emu Filković i Nikolu Huzjaka!

Velika Gorica domaćin Europskog prvenstva Motogymkhana Croatia 2025

Počinje Proljetni sajam na Tuđmancu uz domaće proizvode, cvijeće i rukotvorine

Novi sadržaji za rekreativce: Velika Gorica dobiva Skate park!

Ukrao automobil pa ga zapalio! Olupina pronađena u Vukovini

Velika Mlaka s tri komada 'zveknula' Zvekovac: Božić, Radoš i Vidović strijelci za 16. slavlje sezone
