Tri desetljeća "Albatrosa": Jubilarna književna nagrada u rukama Dubrovčanke Vesne Barišić za priče posvećene Domovinskom ratu
Posebno svečano je bilo u četvrtak, na 30. dodjeli književne nagrade Albatros za 2024. godinu. Gradska vijećnica bila je ispunjena do posljednjeg mjesta, a tu čast da otvori jednu takvu kulturnu manifestaciju dobila je klapa Leggiero izvedbom skladbe „Moj dida i ja“ stvarajući toplu atmosferu koja će pratiti sve prisutne tijekom cijelog događanja.
Stipo Bilić, urednik biblioteke Albatros pročitao je ulomak iz priče, kako bi sve prisutne uveo u tematiku kojom se nagrađena knjiga „Ispričat ću ti priču“ bavi. Ovaj rukopis proglašen je najuspješnijim rukopisom pristiglim za ovu nagradu, a čast je ove godine pripala Vesni Barišić iz Dubrovnika.
Osim brojne publike, tu su bili i zamjenik gradonačelnika g. Neven Karas, braniteljskih udruga, kao članovi prosudbenog povjerenstva. Domaćin manifestacije bilo ja PU Velika Gorica pod čijim okriljem djeluje biblioteka Albatros.
Ravnateljica Anita Pišković, pozdravila je sve prisutne toplim riječima, te istaknula kako se ove godine slavi velika 30. obljetnica biblioteke Albatros.
-Ovo je prilika neafirmiranim autorima da uplove u književne vode i izdaju knjigu. Ovakva inicijativa predstavlja snažan poticaj za daljnji rad- naglasila je Pišković pohvalivši svu ekipu koja svojim književnim djelovanjem ostavlja snažan trag u sadašnjosti za budućnost.
Među prisutnima bili su i osnivači biblioteke Zlata Cundeković i Božidar Prosenjak koji su postavili temelje ove književne nagrade i nagrađeni su za svoj rad velikim i toplim pljeskom. Prisjetili su se i onih koji su zaslužni za biblioteku Albatros, kao urednik Drago Vukovec i Miljenko Mužić.
Odluku o ovogodišnjem pobjedniku donijelo je tročlano povjerenstvo u sastavu Maja Kušanić Đerek, Ratko Cvetnić i Vedran Kukavica koji su opisali koji proces stoji iza takvih nagrada i osvrnuli su se na značaj ove važne kulturne nagrade.
Nagradu je uručio g. Neven Karas, zamjenik gradonačelnika Krešimira Ačkara, koji je pozdravio okupljene, posebno branitelje i poželio je dug i uspješan rad biblioteci Albatros.
Blagoglagoljivost, ljubav za povijest, očaranost rodnim gradom, posao turističke vodičice - samo su neki od opisa pobjednice Vesne Barišić. Autorica se pisanjem počela ozbiljnije baviti tek nekoliko godina unazad. Svoje priče objavljuje povremeno u glasniku Društva pisaca Dubrovnika.
Vesnu Barišić publika je pozdravila toplim pljeskom te prepoznala važnost ovih tekstova, koji su prvenstveno posveta Domovinskom ratu i svim sudionicima, pogotovo onima koji su branili Dubrovačko područje.
Istaknula je kako ju je na pisanje ove knjige potaknula sve veća spoznaja da svi sudionici, svi stanovnici Dubrovnika na neki određeni način pate od post traumatskog sindroma, htjeli to priznati ili ne. Uronila je u osjetljiv svijet koji je i danas jako bolna točka za sve koji su ga doživjeli na ovaj ili onaj način. Ispričala se unaprijed na opisu „svojih branitelja“ koji su stvarni ljudi i koji proživljavaju sami svoje teške krize i svog vlastitog identiteta, pa čak i vjere u ono za što su se borili. Istaknula je i to da njezine priče nisu glatke za čitati, nego čak dapače, teške su jer su istinite, nisu izmišljene i nije im dodan neki poseban sjaj da bi bile pitke.
Želja joj je bila da ostavi pisani trag za svoja pokoljenja i dočekana je posebnim pljeskom, kao i citat M. Držića da je „rat poguba ljudske naravi.. a to se vidi po tome koliko je malo potrebno da jedan normalan čovjek, u ratu postane okrutna zvijer koja radi zlodjela da si to nitko normalan ne može ni zamisliti“.