
U Jagodnom otvoreno Zeleno mrijestilište u okviru EU projekta za obnovu dunavskih poplavnih područja
U sklopu EU projekta DaWetRest u Jagodnom je otvoren kompleks Zelenog mrijestilišta - održivog sustava za uzgoj ribe kojim se u okviru projektnih aktivnosti poribljava demonstracijsko područje srednjeg Dunava kako bi se poboljšalo stanje ekosustava. Projekt je nastao u partnerstvu Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu i Jadranskog inovacijskog centara s još 25 korisnika i 20 pridruženih partnera iz 12 zemalja Europe, a predstavljen je jutros u Poduzetničkom inkubatoru u Velikoj Gorici.
Velik je ovo dan za Veliku Goricu, ističe Ognjen Cahun, predsjednik Športsko ribolovne udruge Odra koja se prije dvije godine uključila u ovaj projekt kao upravitelj 500 hektara vode našeg područja. Prvo mrijestilište u Hrvatskoj nastalo u okviru projekta DaWetRes projekta otvoreno je upravo na velikogoričkom području.
- Sve je počelo inicijativom sportskih ribolovaca sa željom da se zaštite naše vode i stvori održivi ekosustav proizvodnje autohtonih vrsta riba na našem području prema preporukama Europske unije, a ne alohtonim i invazivnim vrstama – objašnjava Cahun.
-Danas se možemo pohvaliti da smo prvi prepoznali potrebu stvaranja takvog eko-sustava na način da sami proizvodimo našu ribu iz kontroliranih uvjeta, iz naših voda, s našom ph vrijednosti u bazenima u kojima se ta riba i mrijesti – dodaje Cahun.
Mrijestilište se nalazi u Jagodnom pokraj Instituta Ires koji je zadužen za nadzor kompletne proizvodnje i količine ribe koja se proizvede. Uz potporu državnih institucija i pod okriljem Europske unije, partneri na projektu - članovi udruge, entuzijasti i stručnjaci uložili su mnogo truda kako bi ovaj projekt zaživio.
-Napravili smo moderan kompleks mrijestilišta. Ono je spremno, kompletno uređeno i funkcionalno. Već smo isporučili i prvu tranšu ribe po planu. Pokušavamo spasiti ne samo naše vode i jezera već i ptice koje se tom ribom hrane. Sve što obitava u našem eko-sustavu – ističe Ognjen Cahun.
Projekt će, najavljuje, imati i svoj nastavak u okviru EU projekta SWIM kroz koji je najavljena nadogradnja bazena i danas-sutra proširenje na komercijalnu aktivnosti u cijeloj regiji.
DaWetRest projekt je nastao u sklopu projekta „Horizon Europa”, a uspješno ga je vodio Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu.
-Naš fakultet aktivno razvija istraživanja koja odgovaraju izazovima 21. stoljeća. S ponosom sudjelujemo u ovakvim projektima jer pokazujemo da naši istraživači i studenti znaju modelirati tokove vode u akvakulturi kao i tokove energije gdje razvijamo digitalne alate, senzorske sustave i upravljačke mehanizme koji se koriste ne samo u industriji već i u očuvanju prirode. Veseli nas što Zeleno mrijestilište nudi prostor za naše studente i znanstvenike gdje će moć eksperimentirati, istraživati i učiti za bolje sutra – kazao je dekan FSB-a Zdenko Tonković posebno pohvalivši voditelja projekta dr. sc. Hrvoja Mikulčića, našeg sugrađanina.
"Projekt je inkubator ideja kako očuvati autohtono"
Prilikom predstavljanja projekta u Poduzetničkom inkubatoru, zastupnica u EU Parlamentu u Odboru za ribarstvo, Željana Zovko pohvalila je napore lokalne zajednice u privlačenju sredstava ovog europskog programa.
- Čestitam na entuzijazmu g. Mikulčića koji je kroz rad na projektima uspio privući Horizon u svoju lokalnu zajednicu. Kroz ovakve projekte stvaramo novi kadar, nove doktorante koji se usavršavaju na ovim projektima, pomažemo lokalnoj zajednici i privlačimo znanost, sve one koji transformiraju Hrvatsku na samom terenu. Ovo je vrhunski primjer onoga što mi kroz EU parlament, kada povećavamo sredstva za „Horizon”, kada vidimo kako to funkcionira „na djelu”. Ovaj projekt je inkubator ideja i pokazatelj kako očuvati ono što je hrvatsko i autohtono. Ovo je primjer kako mladi znanstvenici i entuzijasti nastoje očuvati Hrvatsku onakva kakva jest – rekla je Zovko.
-Glavni ciljevi ovog projekta su očuvanje i vraćanje ekosustava i biološke raznolikosti, sprječavanje i uklanjanje zagađenja, utjecaj na razvitak plave ekonomije. Želimo da ovaj projekt ima utjecaj na Dunav i sve zemlje koje uključuju Dunav. Bit će nam važno vidjeti kakav će projekt imati utjecaj na daljnji razvoj – rekla nam je Magdalena Andreea Strachinescu iz Europske komisije DG MARE istaknuvši velike potencijale Hrvatske kad su u pitanju projekti koji se tiču očuvanja voda i biološke raznolikosti:
-Ovaj primjer se može preslikati i na druge sredine u Hrvatskoj jer imate svježu vodu posvuda i raznolikost životinjskih i ribljih vrsta posvuda. Ljepota ovog projekta je što ga možemo preslikati i izvan Hrvatske i da Europa od njega ima koristi – dodala je.
Za kraj je istaknula kako ovdje priča ne staje već je važno vidjeti učinke ovog projekta, ali i nastavljati istraživanja u područjima plave ekonomije.
Projekt DaWetRest podržali su i Grad Velika Gorica, Zagrebačka županija te Ministarstvo okoliša i zelene tranzicije.
Galerija slika

Još jedan veliki uspjeh goričke odbojke: Mlade nade OK Gorica na državnoj završnici prvenstva Hrvatske u Zadru

Enzo Šušković seniorski viceprvak u sambu

Odlični rezultati i brojna odličja za Karate klub Centar, Lara Dugonjić se istaknula s dva zlata: Ona je aktualna prvakinja Hrvatske i naš veliki potencijal

Poznati pobjednici književnog natječaja "Turopoljska poculica"

HEP za iduća dva dana najavio radove u Starom Čiču

S radom počelo mobilno reciklažno dvorište na području Općine Kravarsko
