
Velikogorički "hitnjaci" obilježili svoj Dan edukacijom građana s naglaskom prepoznavanja moždanog udara
Nacionalni je dan hitne medicinske službe koji se obilježava diljem Hrvatske, pa tako i u gradovima Zagrebačke županije. U Velikoj Gorici na Tržnom centru djelatnici hitne službe educirali su građane o prepoznavanju hitnih stanja, mogli su naučiti osnovne postupke održavanja života i preuzeti edukativne letke o moždanom udaru. Upravo je ove godine naglasak stavljen na prepoznavanje moždanog udara, jednog od najtežih neuroloških hitnih stanja. Između 12 i 15 tisuća Hrvata godišnje doživi moždani udar, od posljednica umre četiri tisuće, a čak 80 tisuća građana živi s posljedicama moždanog udara koje su najčešće vrlo teške.
-Moždani udar je jedan javno – zdravstveni problem jer puno ljudi obolijeva od moždanog udara, međutim ono što smo primijetili da dosta kasno građani pozovu hitnu medicinsku službu, odnosno da prođe ključno vrijeme za liječenje i dobar oporavak. Građanima dijelimo letke kako prepoznati znakove moždanog udara, na kojima su prikazani simptomi kroz jednostavnu i pamtljivu kraticu G.R.O.M. Slovo G označava promjenu u govoru, R označavaju ruke koje slabe prilikom moždanog udara, O označava promjene u osjetu, motorici i slovo M znači da su nam minute jako važne, da je bitno prepoznati znakove i pozvati hitnu pomoć – objasnio je doc.dr.sc. Damir Važanić, zamjenik ravnatelja Zavoda za hitnu medicinu.
-Naša pokazna vježba sastoji se od prikaza defibrilatora i prikaza osnovnih metoda oživljavanja za građane laike dok ne dođe hitna pomoć. Također, građanima smo otvorili vrata vozila hitne pomoći, mogli su pogledati što unutra imamo od opreme koja nam je potrebna za pružanje pomoći do dolaska u bolnicu – kazao je dr. Siniša Golub, voditelj ispostave Velika Gorica Zavoda za hitnu medicinsku službu Zagrebačke županije.
Hitna medicinska služba u Velikoj Gorici ima dva T1 tima i jedan T2 tim čije je područje djelovanja čak 720 kvadratnih kilometara, graniči sa Siskom, Jaskom i Zagrebom.
-Naš grad raste, trebalo bi razmišljati o drugim, dislociranim punktovima, pojačanju timova, izmještanju hitne u budućnosti jer se zbog gužvi susrećemo s teškoćama izlaska na ulicu. Apeliramo na sugrađane kada vide svjetla i sirene da znaju da nam se žuri stići do pacijenta kojemu je pomoć potrebna. U vozilu imamo svu potrebu i modernu opremu, ali bih volio da se naši sugrađani voze u udobnim Mercedesima jer bolestan čovjek osjeti u vozilu svaku rupu na cesti. To je na razini Europske unije, a naši sugrađani zaslužuju iste uvjete. Medicina napreduje pa očekujemo da ćemo ići i prema telemedicini, što znači da bi doktor preko video veze bio u kolima hitne pomoći iako fizički nije tamo – kazao je dr. Golub.
Hitnu medicinsku pomoć građani traže i ovisno o tlaku zraka, kiši, suncu, odnosno vremenskim neprilikama.
-Nekada bi nam trebalo deset timova na dan, a nekada su i dva previše – iskren je dr. Golub.
-Čovjek je ipak biće iz prirode, ovisi i o godišnjim dobima raspored dijagnoza, pa tako dolaskom toplog vremena tlak se povećava što dovodi i do moždanog udara, stoga je vrlo važno kontrolirati krvni tlak i savjetovati se s liječnikom. Tijekom jeseni ima puno problema sa želucem, a oko blagdana su učestale depresije – govori dr. Golub.
Hrvatski sabor 2012. godine proglasio je Nacionalni dan hitne medicinske službe, 30. travnja. Tijekom tjedna uoči 30. travnja održane su edukativne prezentacije o moždanom udaru u više županija, a tijekom današnjeg dana javnozdravstvene aktivnosti održavaju se u 30 gradova diljem Hrvatske.

Objavljene liste za mjesnu samoupravu: HDZ već pobijedio u više od polovice Mjesnih odbora

U Galeriji Galženica otvorena izložba „90 godina bez grupe Zemlja: 1935.-2025.“

Objavljene izborne liste: Ovo su Goričani koji žele biti gradski vijećnici

Velikogorički "hitnjaci" obilježili svoj Dan edukacijom građana s naglaskom prepoznavanja moždanog udara

Zbog redovitih letačkih aktivnosti lovačkih aviona očekuje se pojačana buka

Nagrađeni sportaši borilačkih sportova: „Vi ste primjer i inspiracija budućim generacijama”
