Topnička bojna zajedno u ratu, zajedno u miru
Zajedno u ratu, zajedno u miru. Najkraća je to misao kojom se može opisati okupljanje branitelja 1. Velikogoričke topničke bojne, vojne postrojbe Hrvatske vojske koja je prvenstveno štitila Veliku Goricu i Zagreb na kupskom bojištu, a čije zajedništvo su pripadnici prikazali još jednom na okupljanju u povodu obljetnice ove postrojbe.
Sada već dalekog 22. veljače 1992. godine u Bukevju svečano je blagoslovljena ratna zastava ove postrojbe koja je tada brojala 132 vojnika, dočasnika i časnika, a raspolagala sa svega 10 minobacača i jednim bestrzajnim topom.
- Postrojba je bila rasadnik obučenih vojnika koji su iskustvo i znanje nastavili primjenjivati u 153. brigadi HV-a, 1. gardijskog brigadi i drugim postrojbama. Velik dio pripadnika sudjelovao je u oslobodilačkoj akciji Oluja, a posebno želim istaknuti da sam najponosniji što ni jedan naš pripadnik nije poginuo ni teže povrijeđen – rekao je svojim suborcima na proslavi u Kušancu zapovjednik Stjepan Dianežević.
Umjesto naoružanja, snaga postrojbe tada je bila složnost, disciplina, srčanost i stručnost koja je osigurala da preciznim bojevim gađanjem kontriraju daleko naoružanijem neprijatelju.
- Usprkos slaboj opremljenosti postrojba je bila odlično naoružana voljom i visokim borbenim moralom – o svojim vojnicima koji su već u listopadu 1991. g. imali vatreno krštenje rekao je Dianežević.
Okupljanje branitelja bila je prilika za još jedno prisjećanje na ponosite dane kada su bili najvažnija potpora pri održavanju prve linije obrane na kupskoj fronti. U te dane posebno su ih vratili video snimci na kojima su se pojavljivala poznata, no tada mnogo mlađa lica goričkih branitelja.
Goričke branitelje pozdravili su i gradonačelnik Dražen Barišić, rekavši kako je cijeli naš kraj ponosan na njihov ratni put i promociju istine o Domovinskom ratu zbog čega i Grad ulaže u Spomen park u Velikoj Buni u kojemu u svibnju počinje gradnja centralnog objekta, kao i Vesna Helfrih iz Ureda za branitelje Grada Zagreba koja je prenijela pozdrave zagrebačkog gradonačelnika. Posebno je pozdravljen i izaslanik Ministra branitelja general Josip Lucić.
- U to vrijeme nije postojao sustav prisile i zapovjedne odgovornosti, već osjećaj moralne odgovornosti i pripadnosti. Taj osjećaj koji su nam usadili majke i očevi bio je razlog zbog čega su se u Hrvatskoj podizale postrojbe. Nemojte nikada dozvoliti da se svetinja Domovinskog rata obezvrjeđuje, on je patnja našega naroda, ali i slavlje da smo stvorili našu državu u kojemu se naše društvo razvija - poručio je general Lucić kako „naša Domovina nije savršena, ali je naša kakvom ćemo je sami stvarati“.
Među pripadnicima ove postrojbe bio je i Neven Karas koji je u ime svih suboraca zahvalio zapovjedniku Dianeževiću na vođenju postrojbe rekavši i među ostalom kako se njegovom inzistiranju na disciplini u postrojbi, uključujući i redovito kopanje zemunica i bunkera, treba pripisati da za vrijeme djelovanje postrojbe nije bilo ranjenih ni smrtno stradalih suboraca. Jednako kako su složni bili u ratu, pripadnici 1. velikogoričke topničke bojne u zajedničkom druženju nastavili su pripovjediti ratne i životne priče, a za kraj službenog dijela programa s goričkim Janama zapjevali su pjesmu "Ne dirajte mi ravnicu".
Više fotografija OVDJE.